- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antradienį Seimas baigė priimti biudžetininkų atlyginimų skaičiavimo tvarką reguliuosiantį įstatymą.
Tai pirmas toks įstatymas, nes iki šiol jiems mokėta, remiantis Vyriausybės nutarimu. Įstatymas palies apie 180 tūkst. žmonių - socialinius, kultūros darbuotojus, mokytojus, jų padėjėjus, trenerius, psichologus, savivaldybių darbuotojus, kurie nėra valstybės tarnautojai, kitus.
Tačiau įstatymas nebus taikomas aukštųjų mokyklų dėstytojams, viešųjų įstaigų darbuotojams, valstybės tarnautojams, politikams, pareigūnams, kurių atlyginimus reguliuoja kiti teisės aktai.
„Tai naujas šviežias gūsis, pagaliau judėsime link sutartinių santykių, priedai taps mažiau svarbūs. Manau, augant mūsų ekonomikai, jos galimybėms privalės didėti darbo užmokestis“, – antradienį sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys „valstietis“ Tomas Tomilinas.
Už teisės aktą balsavo 73 Seimo nariai, septyni buvo prieš, 35 susilaikė.
Pavyzdžiui, nustatant algą treneriui Ukmergėje, patikėkite, ne Ukmergės savivaldybė ar mokykla nustatys tą algą, bet Sporto departamento tam tikrais teisės aktais.
Įstatymą parlamentarams teko priimti skubiai, nes po Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo algas reglamentavęs Vyriausybės nutarimas nuo šių metų sausio nustojo galioti. KT pareiškė, kad pagal darbo sutartis valstybės ir savivaldybių įstaigose, įmonėse dirbančių asmenų darbo užmokestis turi būti skaičiuojamas ne pagal Vyriausybės nutarimą, o įstatymą.
Biudžetinių įstaigų darbuotojų pareigybės dabar suskirstomos į keturis lygius bei tris grupes. Darbo užmokestį sudarys pareiginė alga su pastoviąja ir kintamąja dalimis, priemokos, išmokos už darbą poilsio ir švenčių dienomis, naktimis, viršvalandžius bei premijos.
Viena pagrindinių naujovių – kad pastovioji darbo užmokesčio dalis bus nustatoma pareiginės algos koeficientą dauginant iš pareiginės algos bazinis dydžio. Šis bus nustatomas nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje, tai yra sutarus profsąjungoms ir Vyriausybei.
Šiemet galios valstybės tarnautojams Seimo jau nustatytas bazinis dydis – 130,5 euro.
Taip pat antradienį Seimas sudarė galimybę darbuotojui taikomą pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą padidinti dvigubai – iki 100 procentų. Buvęs Vyriausybės nutarimas tai leido daryti nuo 45 iki 65 procentų. Kokį koeficientą taikyti, sprendžia įstaigos vadovas.
Šią naujovę kritikavo ekspremjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius. Anot jo, per didelė darbo užmokesčio dalis priklausys nuo vadovo valios.
„Du trečdalius atlyginimo vadovai galės nustatyti pagal simpatijas, antisimpatijas. (...) Grįžome į seną situaciją ir dar blogesnę situaciją“, – teigė jis.
Tuo metu T.Tomilinas tvirtino, kad tai sudaro galimybę pritraukti jaunus žmones į regionus, išlaikyti juos Lietuvoje bei trūkstamus specialistus įstaigoje.
„Įstatymas numato, kad algų sistemos yra reguliuojamos kolektyviniais susitarimais. (...) Aišku, jeigu jų nebus, deja, turime tokią situaciją, kad nesant darbuotojų aktyvumui algas nustatinės įstaigų vadovai, o jie vadovausis aukštesnių instancijų sprendimais. Pavyzdžiui, nustatant algą treneriui Ukmergėje, patikėkite, ne Ukmergės savivaldybė ar mokykla nustatys tą algą, bet Sporto departamento tam tikrais teisės aktais. Poįstatyminis aktas nustatys ribas ir tvarkas“, – sakė T.Tomilinas.
Be to, anot jo, kokį koeficientą taikyti lems ir įstaigos turimos lėšos.
Dar viena naujovė – skaičiuojant atlyginimus įvedama kintamoji dalis. Ji priklausys nuo darbuotojo praėjusių metų veiklos vertinimo. Ši dalis bus nustatoma vieniems metams ir galės siekti iki 50 proc. pareiginės algos pastoviosios dalies. Nacionalinių, valstybinių kultūros ir meno įstaigų vadovams ši dalis galės siekti iki dviejų pareiginės algos pastoviosios dalies dydžių.
Įstatyme numatyta, kad konkrečius pareiginės algos kintamosios dalies dydžius nustatys biudžetinės įstaigos vadovas.
Mokytojams ir darbininkams pareiginės algos kintamoji dalis nebus nustatoma.
„Mokytojai prilyginami nekvalifikuotiems darbuotojams (...). Mes siunčiame labai blogą signalą geriausiems mokytojams arba norintiesiems, arba svajojantiesiems tapti mokytojais: žiūrėkite jūsų kvalifikacija, jūsų pasiekti rezultatai, jūsų sėkmės istorijos nebeturės tokios reikšmės. Neleisdami nustatyti kintamosios dalies tūkstančiams mokytojų Lietuvoje sakome: žiūrėkite, nesiskaito jūsų pasiekti rezultatai, jūsų auklėtinių rezultatai ir taip toliau“, – teigė liberalas Gintaras Steponavičius.
T.Tomilinas pabrėžė, kad į įstatymą įrašyta svarbi nuostata – kad priėmus įstatymą, nė vienai darbuotojų grupei algos negali sumažėti.
Anot jo, šių metų biudžete skirta apie 33 mln. eurų biudžetininkų ir mokytojų algoms didinti.
„Mane (Socialinės apsaugos ir darbo) ministerija patikino, kad numatoma didinti pirmiausia mažiausiai uždirbančių specialistų algas, nuo 10 iki 37 eurų vidutiniškai didės mėnesio atlyginimai“, – tvirtino T.Tomilinas.
Premijos biudžetinių įstaigų darbuotojams galės būti mokamos ne daugiau kaip kartą per metus, atlikus vienkartines ypač svarbias įstaigos veiklai užduotis, ir kartą – už gerus darbo rezultatus.
Numatyta galimybė darbuotojui skirti ir pašalpą, jeigu jo materialinė būklė tapo sunki dėl jo paties ar šeimos narių ligos, mirties, stichinės nelaimės, turto netekimo. Maksimalus pašalpos dydis – penkių MMA dydžio. Dabar tai būtų – iki 1900 eurų.
Jeigu prezidentė pasirašys minėtą įstatymą, jis pradės veikti vasario 1 dieną.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kubilius: yra signalų, kad Rusija agresijai prieš Vakarus gali pasiruošti per penkerius metus3
Už gynybą ir kosmosą atsakingas eurokomisaras Andrius Kubilius Vakarų Vyriausybių vadovus ragina suklusti. ...
-
Palucko patarėjais dirbs buvęs parlamentaras Jukna bei teisininkas Radčenka1
Premjero Gintauto Palucko patarėjų komandą papildė teisininkas, publicistas Aleksandras Radčenka bei buvęs europarlamentaras Vigilijus Jukna. ...
-
Lietuva Ukrainos telekomunikacijų sektoriaus atkūrimui skiria 20 tūkst. eurų5
Lietuva į Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) Specialųjį fondą Ukrainai, skirtą karo nuniokotam šalies telekomunikacijų sektoriui atkurti, perveda 20 tūkst. eurų. ...
-
Kubilius tikisi, kad kitąmet NATO nutars dėl didesnių įsipareigojimų gynybai5
Išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui teigiant, kad NATO aljanso šalys Europoje turėtų skirti bent 5 proc. savo bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybai, Europos Komisijos (EK) narys Andrius Kubilius sutinka, jog didinti įsipareigojimus g...
-
Paluckas su kolegomis iš Latvijos ir Estijos aptarė regiono saugumą, paramą Ukrainai8
Premjeras Gintautas Paluckas pirmadienį su Latvijos ir Estijos vyriausybių vadovais – Evika Silina ir Kristenu Michalu – telefonu aptarė regioninį saugumą, tolimesnę Baltijos šalių paramą Ukrainai, bendrų infrastruktūros projektų ...
-
Skvernelis: tos dramos su postais jau pradeda erzinti5
Seimo vicepirmininko posto siekiančiam „Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui prabilus apie koalicijos sutarties keitimą, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako, tokiu atveju ją iš pradžių reikėtų nutraukti. ...
-
Vadovauti TS-LKD susiruošęs Anušauskas pažėrė kritikos partijai: reikės tai keisti12
Konservatorių pirmininko posto siekti nusprendęs buvęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas mato poreikį stiprinti decentralizaciją Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje. Kaip leidžia supras...
-
Paviešinta dramatiška Rusijos pilietės istorija sudomino ministrą: gal laikas pokyčiams6
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius su atsakingomis institucijomis žada aptarti leidimų gyventi Lietuvoje išdavimo tvarką, svarsto galimus pokyčius. ...
-
Kauno vicemeras Tomas Jarusevičius palieka pareigas: laukia nauji iššūkiai16
Kauno vicemeras Tomas Jarusevičius pirmadienį pranešė paliekantis pareigas. ...
-
Slovakijos premjerui – Gitano Nausėdos kritika: kiek pigi jūsų meilė?21
Prezidentas Gitanas Nausėda kritiškai įvertino Slovakijos premjero Roberto Fico vizitą į Maskvą, kur derėtasi dėl dujų tranzito. Kaip savo socialinio tinklo X paskyroje rašo G. Nausėda, toks R. Fico sprendimas yra priešingas Lietu...