R. Paksas pasidavė. Iškils V. Mazuronis? Pereiti į pagrindinį turinį

R. Paksas pasidavė. Iškils V. Mazuronis?

2014-01-24 09:29
R. Paksas ir V. Mazuronis
R. Paksas ir V. Mazuronis / A. Ufarto / BFL nuotr.

Rolandas Paksas prezidento posto nebesieks – tai paaiškėjo vakar Seime, partijos "Tvarka ir teisingumas" (TT) atstovams paprašius atidėti balsavimą dėl Konstitucijos pakeitimo. Realiausiu kandidatu įvardijamas Valentinas Mazuronis sako, kad TT gali siūlyti ir nepartinį prezidentą.

Atsitraukė be mūšio

Neeilinė Seimo sesija buvo surengta iš esmės tik bandant įteisinti galimybę R.Paksui siekti prezidento posto. Tačiau vakar viskas nuėjo perniek – patys TT atstovai iš darbotvarkės paprašė išbraukti Konstitucijos pataisų projektą ir kitus R.Paksui kandidatuoti reikalingus teisės aktus. Už tokį TT frakcijos seniūno Petro Gražulio siūlymą balsavo 104 Seimo nariai, vienas buvo prieš, šeši susilaikė.
Beje, R.Paksas, siekdamas palenkti opozicijoje esančius liberalus ir konservatorius, vakar netgi įgyvendino jų norą – viešai atsiprašė Lietuvos už priesaikos sulaužymą.

Atsiprašymas neįtikino

"Atsiprašau tautiečių, kuriems vienas ar kitas mano žingsnis buvo nepriimtinas arba nepateisinamas", – teigė politikas. Šis jo pranešimas buvo transliuojamas ir per televiziją.

Beje, konservatorių frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma reikalavimą, kad priesaiką sulaužęs asmuo norėdamas kandidatuoti turėtų atsiprašyti tautos, netgi siekė įteisinti įstatymu – tam nepritarė Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Tačiau R.Paksas, išplatinęs atsiprašymą ir taip savotiškai reabilitavęsis prieš opoziciją, jų palankumo nesulaukė – tiek J.Razma, tiek Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis vakar ryte sakė vertinantys atsiprašymą, tačiau jis esą nenuoširdus.

Pašalintasis prezidentas sakė pats paprašęs pavasario sesijai atidėti balsavimą dėl Konstitucijos pataisos, kuri leistų jam dalyvauti prezidento rinkimuose, ir neslėpė, kad tokį sprendimą lėmė opozicijos atstovų pareiškimai.
R.Paksas: jie manęs bijo

"Pats tai pasiūliau, manau, kad Strasbūro teismo sprendimą bet kokiu atveju reikės įgyvendinti. Aš manau, jog artėjant prezidento rinkimams visos partijos yra pasidariusios apklausas, daugely iš jų, kiek žinau, mano pavardė patenka į antrą rinkimų turą, ir gal tai trukdo politikams priimti sprendimą, kad būtų įgyvendintas Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas Lietuvoje", – BNS vakar sakė R.Paksas.
Pasak R.Pakso, akivaizdu, kad pataisai priimti reikalingų 94 balsų nebus, todėl logiška klausimo priėmimą atidėti, kai kandidatų pareiškinių dokumentų prezidento rinkimams priėmimas jau bus baigtas.

"Konservatoriai nusprendė balsuoti prieš, liberalai taip pat, vien valdančiosios daugumos balsų demokratiškam sprendimui priimti neužtenka, todėl aš pasiūliau, kad būtų perkelta į eilinę sesiją", – sakė R.Paksas. – Kai kuriuos Seimo narius veikia artėjančių prezidento rinkimų peripetijos."

Norint priimti Konstitucijos pataisą, už ją privalo balsuoti ne mažiau kaip 94 parlamentarai iš 141.

Gali siūlyti nepartinį?

Kaip dienraščiui sakė partijos užkulisiuose potencialiausiu TT kandidatu įvardijamas aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, jis pats kandidatuoti nei atsisako, nei sutinka, nes partija dėl kandidato po įvykių Seime dar turės apsispręsti. Tai esą greičiausiai bus padaryta vasario 8 d. partijos kongrese.

"Aš nei sutinku, nei atsisakau, – kol kas jokių sprendimų dėl kandidatų nėra. O partijos kolegos gali kalbėti ką nori, bet tai daro neoficialiai, nes yra tvarka, struktūros. Manau, po šiandienos įvykių partijoje diskutuosime, ieškosime geriausių variantų – iš 17 tūkst. narių turėsime kandidatą, be to, jis nebūtinai turi būti partijos narys. Galimybės – gana plačios", – intrigavo V.Mazuronis, iškėlęs ambicingą planą, kad partijos deleguotas atstovas rimtai kovotų ne tik dėl patekimo į antrąjį turą, o ir dėl pergalės jame.

Jis pripažino, kad nukėlus Konstitucijos pataisų priėmimą į pavasario sesiją, prasidėsiančią kovo viduryje, R.Paksui galimybių kandidatuoti vis tiek nebeliks.

"Manau, susidariusi situacija, kai sklinda tam tikros konservatorių baimės, fobijos, – gal ir gerai, tegu tai praeina, gal nukris tie baimės akiniai po rinkimų ir jie suvoks, kad sprendimą būtina priimti ne dėl R.Pakso, ne dėl ko nors kito, o dėl valstybės", – nebesureikšmino šio fakto politikas.

Tiek jis pats, tiek R.Paksas jau yra partijos deleguoti kaip kandidatai į Europos Parlamento rinkimus.

Grėstų milijoninės baudos

Konstitucijos pataisose buvo numatoma, kad "už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą ar priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka iš einamų pareigų pašalintas arba Seimo nario mandato netekęs asmuo gali būti renkamas ar skiriamas į pareigas, kurias pradėti eiti galima tik davus Konstitucijoje numatytą priesaiką, kai išnyksta konstituciniame įstatyme nustatyti apribojimai".

Taip pat ketinta taisyti Konstitucijos 74 straipsnio įgyvendinimo konstitucinio įstatymo nuostatą numatant, kad po apkaltos kandidatuoti būtų draudžiama aštuonerius metus, o ne visą gyvenimą. Būtent dėl pastarosios nuostatos Lietuvai priekaištavo Europos Žmogaus Teisių Teismas.

Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks gegužės 11 d. R.Paksas yra skelbęs, kad kandidatuos juose, jei iki to laiko bus sudarytos teisinės galimybės.

Tvirtinama, kad Lietuvai artimiausiu metu neįgyvendinus Europos Žmogaus Teisių Teismo nurodymo grėstų baudos, kurių dydis gali siekti apie 100 tūkst. litų už kiekvieną nevykdyto sprendimo dieną.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų