- Milena Andrukaitytė / BNS, Kornelija Mykolaitytė / ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Didesnių įmonių skiepijimas leistų sunaudoti besikaupiančią „AstraZeneca“ vakciną, bet vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių skiepijimas išlieka pagrindiniu prioritetu, sako premjerė Ingrida Šimonytė.
Aiškindama sprendimą leisti skiepytis didesniems kolektyvams, kol dar nebaigtos vakcinuoti prioritetinės grupės pagal amžių ir profesijas, I. Šimonytė teigė, kad „nėra tikslinga tą („AstraZeneca“) vakciną kaupti“.
„Čia yra du atskiri procesai ir tai reikia labai aiškiai suprasti. Per šias dvi savaites Lietuva gauna vakcinų „Pfizer-BioNTech“, „Modernos“ maždaug 120 tūkst. dozių, jei šiomis vakcinomis bus paskiepyti žmonės 65+ amžiaus, mes turėsim bent vieną skiepą gavusių 70 proc. šitų žmonių“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė I. Šimonytė.
„Akivaizdu, kur yra prioritetai, prioritetai čia ir yra, tačiau šalia mes turime tą vakciną, kuri linkusi kauptis, ne be nelabai palankios viešos opinijos, manau, kad nėra tikslinga tą vakciną kaupti ir laukti masinės vakcinacijos, ten kur yra dideli kolektyvai, kur ji gali būti greitai panaudota“, – pažymėjo premjerė.
Ji teigė, kad įmonių skiepijimas būtų paralelinis procesas ir netrukdytų pagrindiniam prioritetui – vyresnio amžiaus žmonių vakcinavimui.
„Jei žmonės norės skiepytis, paraleliai, (šalia) pagrindinio proceso, kur žinoma, kad yra vyresnio amžiaus žmonės, manau, kad tuos dalykus galima puikiai suderinti. (...) Tai vakcinai, kurios yra didesni kiekiai susikaupę arba kaupiasi, jos sunaudojimui didesnių kolektyvų skiepijimas galėtų būti puikus papildomas procesas, tikrai ne pagrindinis“, – kalbėjo premjerė.
Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį paskelbė, kad kviečiamos vakcinuotis įmonės, turinčios ne mažiau kaip šimtą darbuotojų.
Vėliau ministerija patikslino, kad šių įmonių darbuotojai bus vakcinuojami tik likus vakcinų po atitinkamą savaitę skiepijamos prioriteto grupės.
Anot SAM, įmonių darbuotojai gali rinktis bet kurią vakciną, tačiau tikėtina, kad šiuo metu greičiau bus vakcinuoti asmenys, norintys skiepytis „Vaxrevria“, anksčiau vadinta „AstraZeneca“ vakcina.
Lietuva iki šiol yra gavusi 717 tūkst. 245 vakcinos dozes, visos jos pristatytos į skiepijimo centrus. Juose iki šiol sunaudotos 596 tūkst. 505 dozės.
Šiuo metu yra 120 tūkst. 740 kol kas nepanaudotų vakcinos dozių.
Techninis sprendimas dėl Imuniteto paso
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad techninis sprendimas dėl Imuniteto paso kitą savaitę jau gali būti aiškus.
Pasak premjerės, daugiausia klausimų šiuo metu kyla dėl neigiamo testo pripažinimo.
„Yra didesnis ginčas, ar tokio paso naudojimui požymis galėtų būti ne tik persirgimas ir vakcinacija, o ir neigiamas testas. Kai kam atrodo, kad turėtų būti ir kad valstybė turėtų už tai sumokėti. Tarkime, jei būtų nuostata, kad su Imuniteto pasu žmonės gali eiti vakarieniauti viešojo maitinimo įstaigose, tai nežinau, ar mokesčių mokėtojai norėtų būtinai sumokėti už tai, kad kažkas pasidarytų testą, kad nueitų į barą. O jeigu už tą testą reikėtų mokėtis pačiam, tai tada eiti į kiną su testu, kuris kainuoja brangiau nei kino bilietas, pasidaro kita problema“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė I. Šimonytė.
Pasak jos, ekspertai nerekomenduoja neigiamo testo laikyti vienu iš požymių tokio paso naudojimui.
„Testo klausimas yra diskusinis. Žinau, kad danai tai padarė, mūsų ekspertai to nerekomenduoja. Jeigu tai daroma ir nustatomas trumpas testo galiojimo laikas – tarkime 24 valandos – turint minty, kiek žmonių testuojama dabar dėl epidemiologinės situacijos, žmonėms gali būti sudėtinga taip greitai atsakymą turėti“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė I. Šimonytė.
„Nenorime sukurti kažko, kas neveikia, bet techninis sprendimas, manau, kitą savaitę bus aiškus“, – pridūrė premjerė.
Pasak jos, ekspertai jau yra pateikę rekomendacijas dėl vakcinavimo ir persirgimo klausimų.
„Dėl vakcinavimo ir persirgimo turime ekspertų rekomendacijas, kokį žmogų būtų galima tikrinti pagal požymius, kiek laiko jau turi būti praėję nuo vakcinavimo arba kiek laiko po ligos diagnozavimo“, – sakė I. Šimonytė.
Pasak jos, dar vyks diskusijos, kokiose veiklose ir kiek plačiai Imuniteto pasas galėtų būti taikomas.
Antradienį Laisvės partijos frakcija po susitikimo su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu skatino Vyriausybę nedelsiant pradėti įgyvendinti nacionalinio Imuniteto paso idėją, kuri, pasak Laisvės partijos atstovų, leistų atverti verslus ir gauti paslaugas vakcinuotiems, persirgusiems arba testuojamiems asmenims.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimas balsuos dėl žurnalistų teisės gauti informaciją iš registrų
Seimas ketvirtadienį balsuos dėl Visuomenės informavimo įstatymo pataisų, kurios įtvirtintų žurnalistų teisę neatlygintinai gauti duomenis iš valstybės registrų, priėmimo. ...
-
G. Landsbergis su kolegomis iš Latvijos ir Estijos vyksta į Ukrainą5
Lietuvos užsienio reikalų ministras kartu su Latvijos ir Estijos kolegomis vyksta solidarumo vizito į Ukrainą. ...
-
G. Landsbergis: Lietuva ragina NATO ir tarptautinę bendruomenę remti Ukrainą4
Rusijai telkiant karines pajėgas Ukrainos pasienyje Lietuva ragina NATO ir tarptautinę bendruomenę remti Kijevą, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. ...
-
L. Kasčiūnas: Ukrainoje galimi politiniai ir kariniai Rusijos scenarijai9
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas mano, kad tolesni Rusijos veiksmai Ukrainos atžvilgiu gali turėti ne tik politinius, bet ir karinius scenarijus. ...
-
G. Nausėda su ministrais aptars pandemijos sąlygomis kylančius iššūkius švietimo kokybei2
Prezidentas Gitanas Nausėda su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu, švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene bei švietimo profsąjungų ir mokinių atstovais aptars pandemijos sąlygomis kylančius išš...
-
Seimo pirmininkės komandą palieka patarėjas viešiesiems ryšiams P. Žeimys
Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen politinę komandą palieka patarėjas viešiesiems ryšiams Paulius Žeimys. ...
-
A. Dulkys tikisi, kad COVID-19 protrūkius darželiuose padės stabdyti paviršių testavimas
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tikisi, kad COVID-19 protrūkius vaikų darželiuose padės stabdyti nauja viruso nustatymo metodika – vadinamasis paviršių testavimas. ...
-
G. Nausėda: sulauksime 310 tūkst. papildomų „Pfizer-BioNTech“ vakcinos dozių2
Lietuva iki birželio pabaigos sulauks 310 tūkst. papildomų „Pfizer-BioNTech“ vakcinos nuo COVID-19 dozių, teigia prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
A. Žukauskui teko aiškintis dėl kalbų apie „žviegiančius“ Stambulo konvencijos oponentus6
Seimo Etikos ir procedūrų komisija bendru sutarimu nusprendė, kad Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko Artūro Žukausko pasisakymai apie „žviegiančius“ Stambulo konvencijos oponentus ir jų prilyginimą plokščios žemės &sca...
-
G. Nausėda apie padėtį Ukrainoje: negalime toleruoti Kremliaus bauginimų4
Prezidentas Gitanas Nausėda reflektuodamas padėtį Ukrainos – Rusijos pasienyje sako, kad negalima toleruoti Kremliaus bauginimų. Pasak šalies vadovo, nors Rusijos karinių pajėgų dislokavimas pasienyje primena 2014 m., kai Rusija okupavo dal...