Po koalicijos sutarties pasirašymo: Lietuvą grąžina dešimtmečiais atgal

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ pirmadienį pasirašė sutartį dėl valdančiosios koalicijos sudarymo būsimajame Seime ir Vyriausybėje. Pateikiame vertinimus po sutarties pasirašymo.

Partijų lyderiai: sprendimas dėl koalicijos nebuvo lengvas, dabar svarbiausia – darbai

Socialdemokratų ir demokratų lyderiai teigia, kad sprendimas sudaryti koaliciją su partija „Nemuno aušra“, kurios lyderis turi antisemitizmo šleifą, nebuvo lengvas, tačiau jo reikėjo, norint efektyvaus darbo Seime.

„Iš visų alternatyvų, kurios buvo, deja, yra tokia realybė, šiandien reikia kalbėti ne tik apie pačią koalicijos sudėtį, bet ir apie tai, ar ji galės įgyvendinti ir priimti sprendimus Seime“, – pirmadienį po koalicijos sutarties pasirašymo sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.

„(Šis variantas – BNS) buvo pasirinktas atsižvelgiant į pagrįstą būsimo ministro pirmininko pageidavimą, kad stabilumas ir užtikrintumas priimant svarbiausius dalykus (...) būtų užtikrinti gana solidžia balsų persvara“, – sakė jis.

Anot S. Skvernelio, tai nebuvo idealiausias variantas, tačiau jis „garantuoja, kad net ir atsiradus vadinamojo politinio džiazo, bus galimybė priimti svarbiausius sprendimus, kurių tikrai reikės“.

Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė teigė, kad „sutarimas rastas po ilgų derybų“.

„Šitos trys partijos turi didžiulį Lietuvos žmonių pasitikėjimą, už jas balsavo virš pusės milijono žmonių. (...) Dabar svarbu, kad darbai pirmiausia parodytų, kad mūsų valdančioji koalicija stipri, kad būsima Vyriausybė yra tikrai darbinga ir gebanti priimti sprendimus, nes to laukia Lietuvos žmonės“, – sakė ji.

Socialdemokratų į premjerus nominuotas Gintautas Paluckas teigė negalįs dar įvardyti būsimų ministrų, tik garantavo, jog Vyriausybėje nedirbs partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Anot jo, parenkant ministrų kandidatūras pirmiausia bus atsižvelgiama į jų kompetenciją.

„Vyriausybės formavimas yra atsakingas procesas, bus vertinama ir kompetencijos, ir kiti dalykai“, – pirmadienį žurnalistams sakė G. Paluckas.

Palaukite, kaip ir sakė būsimas premjeras, laikas yra įdomus, gal po mėnesio, gal po pusės metų, gal po metų bus kas nors kita.

BNS žiniomis, prezidentas Gitanas Nausėda yra pareiškęs pageidavimą, kad „Nemuno aušra“ į Ministrų kabinetą deleguotų nepartinius asmenis.

R. Žemaitaitis pirmadienį neatskleidė, ką teiks į ministrus, Seimo vadovybę, taip pat neatsakė, ar pats sieks tapti parlamento vicepirmininku.

„Palaukite, kaip ir sakė būsimas premjeras, laikas yra įdomus, gal po mėnesio, gal po pusės metų, gal po metų bus kas nors kita“, – kalbėjo jis.

V. Sinkevičius: kviesdami R. Žemaitaitį į koaliciją plauname jo antisemitines kalbas

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas, europarlamentaras Virginijus Sinkevičius pirmadienį pranešė atsisakantis Seimo nario mandato. Jis taip pat sukritikavo sprendimą į valdančiąją koaliciją pasikviesti partiją „Nemuno aušra“.

„Penktadienį informavau partijos kolegas ir VRK, kad atsisakau mandato“, – pirmadienį feisbuke rašė politikas.

Jis į Seimą pateko daugiamandatėje apygardoje per partijos sąrašą. Pirmoji už brūkšnio – kadenciją baigianti Rūta Miliūtė.

Komentuodamas demokratų koaliciją su socialdemokratais ir „Nemuno aušra“, V. Sinkevičius teigė, jog „aušriečių“ lyderis „R. Žemaitaitis paprasčiausiai leido sau gerokai per daug, kad galėtume apsimetinėti, jog tai tiesiog rinkimų strategijos“.

Kviesdami jį į koaliciją plauname jo antisemitines kalbas, o juolab tai tampa legitimizuota strategija patekti į Seimą.

„Kviesdami jį į koaliciją plauname jo antisemitines kalbas, o juolab tai tampa legitimizuota strategija patekti į Seimą“, – sakė V. Sinkevičius.

Jis teigia, kad „aušriečių“ lyderio R. Žemaitaičio veiksmai daugumą, kurioje jis dalyvauja, paverčia „lengvu taikiniu“.

„Tai mes šešėlį bendraujant su svarbiausiais mūsų partneriais Vokietijoje, kurių svarba mums, neabejotinai, dar labiau išaugo po JAV rinkimų rezultatų. Galų gale tai ir lengvas taikinys mūsų rytų kaimynei, kurios viena iš propagandos rūšių yra istorinis revizionizmas, kuriame mes esame antisemitai, naciai, o jie išvaduotojai“, – rašė V. Sinkevičius.

Anot jo, demokratai pareikalavo, kad į koalicijos sutartį būtų įtraukta nuostata, kad dauguma egzistuoja tik su sąlyga, kad ji sudarys sąlygas Lietuvos institucijoms užtikrinti teisingumą ir pagarbą įstatymams.

„Idealiu atveju turėjo būti ir daugiau – turėjo būti ir viešas pareiškimas, įsipareigojimas baigti tą rinkiminį šou, kuris galbūt ir naudingas kai kuriems politikams, bet akivaizdžiai kenkia visai Lietuvai“, – teigė europarlamentaras.

V. Čmilytė-Nielsen: naujos koalicijos sutartis Lietuvą grąžina dešimtmečiais atgal

Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad socialdemokratų, demokratų ir „Nemuno aušros“ pasirašyta valdančiosios koalicijos sutartis Lietuvą grąžina dešimtmečiais atgal.

„Šiandien dar buvo galima išvengti gėdos nededant parašo ant sutarties, kuri Lietuvą grąžina dešimtmečiais atgal. Deja, bet savaitgalį girdėti signalai, kad taip gali nutikti ir sutartis nebus pasirašyta, nesirealizavo“, – pirmadienį feisbuke rašė V. Čmilytė-Nielsen.

Anot Liberalų sąjūdžio lyderės, pasirašydami koalicijos sutartį partijų lyderiai ir nariai nerado jėgų būti stipriais sprendimuose, kurie nedarytų gėdos Lietuvai.

„Kai tiek kartų buvo sulaužyti pažadai, tai šiandien ištartos deklaracijos skamba labai tuščiai. Nėra jokio pagrindo tikėti tais pažadais“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Praėjusią savaitę paskelbus apie būsimosios koalicijos sudėtį, „Nemuno aušros“ dalyvavimą joje pasmerkė kitų šalių politikai.

Šiandien dar buvo galima išvengti gėdos nededant parašo ant sutarties, kuri Lietuvą grąžina dešimtmečiais atgal.

Pats „Nemuno aušros“ lyderis R. Žemaitaitis pirmadienį laišku kreipėsi į Lietuvoje reziduojančius NATO, Europos Sąjungos valstybių narių ir Izraelio ambasadorius ir pareiškė nesantis antisemitinių pažiūrų.

Socialdemokratai žada tarptautiniams partneriams įrodyti, kad nuogąstavimai dėl antisemitų būsimoje valdžioje yra nepagrįsti. Pasak jų, R. Žemaitaitis nedirbs ministru naujojoje Vyriausybėje, o už krašto apsaugą ir užsienio politiką bus atsakingi socdemai.

Dėl „Nemuno aušros“ planų dirbti koalicijoje aktyvistai ketvirtadienį – pirmąją naujos kadencijos parlamento darbo dieną – mitinguos prie Seimo.

Į koalicijos sutartį taip pat buvo įtraukta nuostata dėl kovos su antisemitizmu.

Dar praėjusios savaitės pabaigoje, kai sutartį tvirtino partijų valdantieji organai, šios nuostatos nebuvo.

Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R. Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R. Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad neįvyktų apkaltos procesas ir jis vėliau galėtų kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.

Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Išvada

Išvada portretas
Sunku pasitraukti nuo lovio ožio gaujai, oi sunku. Bet teks.

Zimogoras

Zimogoras portretas
Zemaitis chamu chamas aukstina amb- o niekina Landzbergi. AMB sausio 13 nebuvo seime ,krumuose slepesi kartu su prunske, o profesorius stojiskai pasitiko perversmo kariuomene, neissigando !

taigi tada buvo

taigi tada buvo portretas
-jauniklė be pagurklio- tikrai, tikrai, tikrai dirbsianti ministre pirmininke :) O dabar realus ,- "nimilojančios" feisas.
VISI KOMENTARAI 82

Galerijos

Daugiau straipsnių