Nesutarimai dėl partnerystės įstatymo: gėjų bendruomenės ir politikų požiūris skiriasi Pereiti į pagrindinį turinį

Nesutarimai dėl partnerystės įstatymo: gėjų bendruomenės ir politikų požiūris skiriasi

2025-05-20 17:13

Konstituciniam teismui leidus partnerystę tos pačios lyties poroms registruoti per teismus, tokių per mėnesį atsirado bent pusšimtis. Gėjų bendruomenė sako, kad tai yra ir galimybių langas, ir emocinis pažeminimas vienu metu. O Seimo narys Ignas Vėgėlė aiškina, kad Konstitucinis teismas užsiima teisėkūra, todėl registravo siūlymą iš Civilinio kodekso apskritai išbraukti viską, kas susiję su partneryste.

Nesutarimai dėl partnerystės įstatymo: gėjų bendruomenės ir politikų požiūris skiriasi
Nesutarimai dėl partnerystės įstatymo: gėjų bendruomenės ir politikų požiūris skiriasi / D. Labučio / ELTOS nuotr., lNK stop kadras

Maždaug mėnuo, kai Konstitucinio teismo sprendimu tos pačios lyties poros gali „susirašyti“ per teismus.

„Šiuo metu į mus yra pasikreipę apie 50 porų. Visiems bandome suorganizuoti teisinę pagalbą ir, mano žiniomis, jau 3 poros yra padavusios pareikštinius dokumentus, jau į teismą, kad būtų teismo keliu pripažinti jų santykiai“, – pasakojo buvęs Seimo narys (LP) Tomas Vytautas Raskevičius.

T. V. Raskevičius tikisi, kad teigiamo rezultato poroms tektų luktelti keletą mėnesių.

Anot Konstitucinio teismo, tai, kad Lietuvoje tos pačios lyties partnerystė neįteisinta, – prieštarauja Konstitucijai.

„Jis apskritai atveria langą, kad tai yra įmanoma padaryti, kad partnerystę galima įregistruoti, bet emocine prasme tai yra pažeminimas“, – teigė GayLine.LT redaktorius Martynas Norbutas.

A. Ufarto / ELTOS nuotr.

M. Norbutas sako, kad varstyti teismų duris – menkas džiaugsmas.

Pats nelaukė, kol atsiras galimybė įteisinti santykius. Su partneriu susituokė Belgijoje, nors Lietuvoje tai nieko ir nereiškia.

„Ateini į metrikacijos skyrių, susirenka visi tavo draugai, artimieji, visi pasipuošę, šventiškai nusiteikę, ir turi ceremoniją, kurioje visi dalyvauja. Norime to paties“, – aiškino M. Norbutas.

Konstitucinis teismas įpareigojo Seimo narius išspręsti partnerystės klausimą, tačiau valdžia nesutaria, kaip tai padaryti.

Porų partnerystę Seimas Civiliniame kodekse yra numatęs kone prieš ketvirtį amžiaus, tik iki šiol reikalingo detalesnio įstatymo nepriėmė.

„Konstitucinis teismas, mano supratimu, neatsižvelgia į esamas realijas, kad Seimas svarsto 2 įstatymus – vietoje Partnerystės įstatymo jis pasirinko arba Artimo ryšio, arba Civilinės sąjungos įstatymą, ir Partnerystės įstatymą Seimas yra pamišęs“, – sakė Seimo narys (LVŽS) I. Vėgėlė.

D. Labučio / ELTOS nuotr.

Tad I. Vėgėlė siūlo viską, kas šiuo metu susiję su partneryste, iš Civilinio kodekso išbraukti.

Jo manymu, Konstitucinis teismas peržengė ribas, mat ėmėsi pats kurti įstatymus.

„Konstitucinio teismo sprendimas, suteikiantis galią nacionaliniams teismams registruoti partnerystę, nesant Partnerystės registracijos įstatymo, kai nėra net partnerystės registro, kur turėtų nacionaliniai teismai registruoti. Mano supratimu, tai yra teisinė sumaištis“, – tikino I. Vėgėlė.

Gėjų bendruomenė ironizuoja – neva gal taip reikėtų spręsti visas problemas Lietuvoje?

„Jei būtų sveikatos apsauga – ilgos eilės, tai gal išvis reikėtų panaikinti ligonines, nebebus eilių“, – ironizavo M. Norbutas.

„I. Vėgėlė yra ne tik neišsipildęs prezidentas, bet ir neišsipildęs teisininkas. Jis turėtų žinoti, kad Konstitucija yra tiesiogiai taikomas teisės aktas ir net jeigu tokie pasiūlymai būtų priimti naikinti Civilinio kodekso atitinkamas nuostatas, Konstitucinio teismo sprendimas lieka galioti“, – aiškino T. V. Raskevičius.

Buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas irgi stebisi I. Vėgėlės kritika.

„Jis nesukūrė nieko naujo, tiesiog pripažino 2 Civilinio kodekso ir Civilinio kodekso įsigaliojimo įstatymo nuostatas antikonstitucinėmis, o tai reiškia, kad nuo tos nuostatos tiesiog nebegali būti toliau taikomos, ir tiek. Čia jokia teisėkūra“, – kalbėjo europarlamentaras Dainius Žalimas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Tačiau I. Vėgėlės siūlymas Seime rado užtarėjų.

Daugiausia tarp „Valstiečių ir žaliųjų sąjungos“ bei „Lietuvos lenkų rinkimų akcijos“, tačiau pasirašė ir pora socialdemokratų.

Vienas jų – Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas. Atrodo, ir pats dėl to buvo nustebęs.

„Dėl šito pasiūlymo tai tikrai nesu užtikrintas, ar pasirašiau, nes tikrai reikėtų pasitikrinti“, – sakė jis.

Tą dėl šventos ramybės tuoj pat ir padarė. Paskambinęs paklausė, ar pasiūlyme jo parašo nėra, o I. Vėgėlė atsakė, kad ne.

Tad dar kartą patikrino ir LNK.lt žurnalistai – prie įregistruoto įstatymo projekto juodu ant balto parašyta K. Vilkausko pavardė.

Kad ir kaip ten bebūtų, jis sako, kad frakcijoje visokių nuomonių yra.

„Tikrai nesu kažkaip radikaliai nusiteikęs, moku išklausyti ir argumentus, ir visa tai, bet turiu savo tokią asmeninę vertybinę poziciją“, – teigė K. Vilkauskas.

Praėjusią kadenciją socialdemokratai žadėjo, kad priims Partnerystės įstatymą.

Seime svarstymo stadiją jau yra perlipęs Civilinės sąjungos, o pateikimo – Artimo ryšio įstatymo projektai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Pilietis

Gražinkit spec.ligonines šitiem iškrypeliam ir straipsni i BK. Tarybu sajungoj nors tvarka buvo tai ne šitam evrosojuze
0
0
Laisvės al. partizanas

Nematau jokių nesutarimų. Raskevičiukas ir Vėgėlė nuostabiai gerai sutaria dėl partnerystės. Tik reikėtų ne vien pliurpalais, bet ir praktiniais suėjimais jiems abiems tą partnerystę pademonstruoti. Nes kas gerai teorijoje, tas praktikoje kartais gali pasirodyti visiškas šūdas. O ir teorinius savo išvedžiojimus Vėgėlė tuomet galėtų pagrįsti savo paties patirties pavyzdžiais. Būtų daug rimčiau nei vien teoretizuoti.
0
-1
matyt

siknakrusiai jaunu siknaskyliu uzimane...
1
0
Visi komentarai (4)

Daugiau naujienų