- Ignas Jačauskas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Per du mėnesius labiausiai iš politikų smuko gyventojų pasitikėjimas Seimo pirmininke, Liberalų sąjūdžio lydere Viktorija Čmilyte-Nielsen, sociologas Vladas Gaidys tai sieja su kritusiu šešėliu dėl galimo informacijos nutekinimo vaikų seksualinio prievartavimo byloje.
Kaip rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį paskelbta „Vilmorus“ apklausa, palankiai vertinančių Seimo pirmininkę gyventojų dalis sumažėjo nuo 32,8 proc. gruodį iki 23,5 proc. vasarį, tuo metu neigiamai vertinančiųjų išaugo nuo 37,8 gruodį iki 51,2 proc. vasarį.
„Tai, tikėtina, susiję su pedofilijos skandalu, nes V. Čmilytės-Nielsen pokytis yra tiesiog dramatiškas, – BNS sakė „Vilmorus“ vadovas. – Ji buvo eksponuojama to skandalo metu kiekvieną dieną po kelis kartus, kitiems pavyko išlaikyti distanciją“.
Po šių pasikeitimų Seimo pirmininkės neliko palankiausiai vertinamų politikų dešimtuke – gruodį ji buvo penktoje vietoje.
Sausį „Vilmorus“ apklausos nebuvo atliekamos.
Tai, tikėtina, susiję su pedofilijos skandalu, nes V. Čmilytės-Nielsen pokytis yra tiesiog dramatiškas.
V. Čmilytė-Nielsen buvo priversta aiškintis, ar nenutekino informacijos apie pradėtą tyrimą tuometinio parlamentaro, konservatorių frakcijos atstovo Kristijono Bartoševičiaus atžvilgiu. Pati politikė neigė tai dariusi.
K. Bartoševičius prašymą atsisakyti mandato Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikė dar iki prokuratūrai viešai paskelbiant apie tyrimą, sausio 20-ąją – tą pačią dieną, kai generalinė prokurorė informavo Seimo pirmininkę apie ketinimus panaikinti parlamentaro neliečiamybę. Tačiau tiek V. Čmilytė-Nielsen, tiek generalinė prokurorė Nida Grunskienė paneigė, jog šio susitikimo metu buvo įvardinta jo pavardė.
Palankiausiai vertinami G. Nausėda, A. Anušauskas, V. Blinkevičiūtė
Palankiausiai vertinami politikai išlieka prezidentas Gitanas Nausėda, krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas ir socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė, tačiau prezidento reitingai per du mėnesius smuko labiausiai iš šio trejetuko. Apklausos duomenimis, G. Nausėdą palankiai vertina 57,4 proc. (gruodį – 61,3 proc.), nepalankiai – 21,7 proc., į A. Anušauską teigiamai žiūri 43,6 proc. (45 proc. gruodį) gyventojų, neigiamai – 28,4. V. Blinkevičiūtę palankiai vertina 41,5 proc. (44 proc. gruodį), nepalankiai – 29,7 proc. apklaustųjų.
„G. Nausėda prarado apie 4 procentinius punktus palaikymo nuo gruodžio. Bet pažiūrėjus į kreivę, tai kol kas nėra tendencija – buvo 57 proc. ir rugsėjį“, – sakė V. Gaidys.
Sociologas pažymi, kad šie trys politikai yra vieninteliai, kurių palankūs vertinimai viršija nepalankius, o daugumos dešimtuke reitingai per du mėnesius sumažėjo.
Ketvirtoje vietoje, kaip ir prieš du mėnesius, išlieka opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas ekspremjeras Saulius Skvernelis, jį palankiai vertina 29,3 proc. respondentų, nors gyventojų pozicija politiko atžvilgiu taip pat pasikeitė į neigiamą pusę – gruodį palankios nuomonės apie jį buvo 36,9 proc. apklaustųjų. Nepalankiai jį vertina 44,3 proc. respondentų.
Penketuką užbaigia Darbo partijos vadovas, Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis – jį palaiko 27,9 proc. gyventojų (26,8 proc. gruodį), nepalaiko 31,6 proc.
Premjerė Ingrida Šimonytė sulaukė 27,1 proc. apklaustųjų palankaus vertinimo (25,3 proc. gruodį), ir 56,8 proc. – nepalankaus, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininką Ramūną Karbauskį palankiai vertina 26,3 proc. (29,8 proc. gruodį), nepalankiai 49,6 proc. gyventojų.
Partijos „Laisvė ir Teisingumas“ laikinąjį vadovą Artūrą Paulauską pozityviai vertina 25,6 proc. apklaustųjų (gruodį – 27,1), neigiamai – 30,8 proc., socialinės apsaugos ir darbo ministrę Moniką Navickienę palaiko 25,2 proc. (26,2 proc. gruodį), nepalaiko 31,8 proc. respondentų.
Dešimtoje vietoje – Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, jį palankiai vertina 24,7 proc. gyventojų (gruodį –26,3 proc.), nepalankiai – 45,9 procento.
Prasčiausiai vertinami politikai – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Waldemaras Tomaszewskis, jį palaiko palaiko 4,8 proc. (6,1 proc. gruodį), neigiamai vertina 59,6 proc. apklaustųjų. Taip pat – Vyriausybės nariai: energetikos ministras Dainius Kreivys, teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, susisiekimo ministras Marius Skuodis. Jie turi maždaug 10-15 proc. apklaustųjų palaikymą, nepalankiai juos vertina 58-35 proc. respondentų.
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ reprezentatyvią gyventojų apklausą „Lietuvos ryto“ užsakymu atliko vasario 9-18 dienomis, apklausta 1000 pilnamečių Lietuvos gyventojų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Akiratyje – žvejų mėgėjų bilietai: svarsto branginti kelis kartus
Parlamentarai šią savaitę pradėjo svarstyti siūlymą branginti žvejų mėgėjų bilietus. ...
-
Švietimo ministras Vyriausybėje susitinka su streikuojančiais mokytojais
Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas šeštadienį susitinka su streikuojančiais ir ilgalaikę akciją prie Vyriausybės pradėjusiais mokytojais aptarti jų keliamų reikalavimų ir sektoriaus problemų. ...
-
G. Landsbergis paskelbė, ar dalyvaus prezidento rinkimuose86
Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis paskelbė nedalyvausiantis prezidento rinkimuose. ...
-
R. Duchnevičius vetavo sprendimą dėl 25 eurų kompensacijos už darželį – siūlo didesnę10
Vilniaus rajono meras socialdemokratas Robertas Duchnevičius vetavo šią savaitę tarybos priimtą sprendimą dėl 25 eurų kompensacijos už privatų darželį ir siūlo grįžti prie jo teikto pradinio 120 eurų siūlymo. ...
-
Prezidento rinkimai: norai ir galimybės26
Artėjant prezidento rinkimams, viešumoje vienas po kito jau pasirodo pavardės asmenų, kurie prisipažįsta, kad dalyvaus ar jau svarsto dalyvauti šioje kovoje, praneša LNK. ...
-
A. Mazuronis: parlamentinio tyrimo dėl pranešėjo istorijos taikinys bus prezidentas2
Seime inicijuojamas parlamentinis tyrimas dėl vadinamosios pranešėjo istorijos, kai žvalgybos pareigūnui buvo pavesta patikrinti kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinką, yra skirtas artėjantiems rinkimams, jo pagrindinis taikinys bus G. ...
-
Klaipėdos taryboje – mūšis dėl pokyčių16
Klaipėdoje naikinamos įvairiausios komisijos ir tarybos. Aiškėja, kad vienos posėdžiuose nesurinkdavo kvorumo, o kitoms keliami rimti klausimai dėl lėšų panaudojimo tikslingumo. ...
-
V. Sinkevičius žvejams Palangoje: šprotų ir strimelių kvotos mažinimas nėra galutinis16
Europos Komisijos (EK) siūlymas kitąmet mažinti šprotų bei strimelių žvejybos Baltijos jūroje kvotas atitinkamai 23 proc. ir 60 proc. nėra galutinis sprendimas, jis dar gali keistis, sako už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Kom...
-
S. Zurabišvili: narystė ES atvertų galimybę Sakartvelui susigrąžinti okupuotas teritorijas15
Sakartvelo narystė Europos Sąjungoje (ES) atvertų galimybę susigrąžinti Rusijos okupuotas teritorijas, sako šalies prezidentė Salomė Zurabišvili. ...
-
A. Abramavičius: laikinosios apsaugos pratęsimas ukrainiečiams Lietuvai ypač aktualus
Laikinosios apsaugos pratęsimas ukrainiečiams yra ypač svarbus Lietuvai dėl priimtų karo pabėgėlių skaičiaus, po Europos Sąjungos (ES) ministrų sprendimo dar metams pratęsti garantijas sako vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius. ...