- Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako abejojantis konsultacijoms į Vilnių iškviesto ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno galimybėmis grįžti dirbti atgal į Londoną.
Vis dėlto ministras pripažįsta, kad situacija dėl diplomato likimo gali užsitęsti ieškant sutarimo su Prezidentūra.
„Ar tas asmuo galėtų grįžti į ambasadą dirbti, aš turiu labai didelių abejonių – ir dėl darbuotojų apsaugos, dėl to, kad tai yra žmonės, kurie tebedirba ten. Grįžus ambasadoriui, jeigu būtų priversta, sakykime, kažkaip tai grąžinti, aš manau, kad būtų labai ir žmonių nepasitenkinimas, tai čia faktas, bet tiesiog, kad žmonės išeitų“, – žurnalistams Seime antradienį sakė G. Landsbergis.
E. Bajarūnas sulaukė ambasados Londone darbuotojų kaltinimų dėl netinkamo elgesio, darbo sąlygų. Skundų tyrimą atlikusi Užsienio reikalų ministerijos (URM) Generalinė inspekcija nustatė pažeidimų ir pasiūlė spręsti dėl E. Bajarūno tinkamumo vadovauti ambasadai.
Spalio viduryje užsienio reikalų ministras sustabdė ambasadoriaus funkcijas ir iškvietė jį į Vilnių konsultacijoms. Prezidentas šį sprendimą pavadino „pusiniu“ ir pažymėjo, kad jis nieko nesprendžia, o diplomatinę atstovybę mažiausiai pusmečiui palieka be vadovo.
G. Landsbergis savo ruožtu antradienį teigė, jog situacija ambasadoje yra gera, ji atlieka visas Lietuvai reikalingas funkcijas, o darbuotojai jaučiasi saugūs.
Pats E. Bajarūnas paprašė nepriklausomo tyrimo, jis tvirtina patiriantis URM psichologinį smurtą, nes nutekinant informaciją dėl jam mestų kaltinimų kenkiama jo reputacijai.
Prezidentas galėtų kokį nors savo patarėją siųsti į Londoną – tikrai matau puikių žmonių, ta pati Asta Skaisgirytė, kuri yra buvusi ambasadorė Londone, manau, kad puiki būtų ambasadorė, jeigu grįžtų, arba jos komandos nariai.
Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė yra sakiusi, jog dėl E. Bajarūno likimo prezidentas Gitanas Nausėda galėtų spręsti tik gavęs išvadą „nepriklausomo tyrimo, kuris būtų atliktas pagal visas institucines tvarkas“.
G. Landsbergio teigimu, šiuo metu Vilniuje dirbantis E. Bajarūnas dėl Prezidentūros pozicijos yra „labai komfortiškoje situacijoje“, nes tebegauna atlyginimą lyg dirbtų Londone.
„Tai yra labai labai dosnus Lietuvai atlyginimas, kurį jis gauna dabar tiesiog rūpindamasis, taip, svarbiu klausimu, Lietuvos-JAV strategine partneryste. Tačiau suprantame, kad kiti darbuotojai, dirbantys tą patį darbą, yra kompensuojami kur kas kitaip, lietuviškomis algomis“, – kalbėjo ministras.
Ministras sako, kad esama situacija „gali tęstis tiek, kiek reikės“, jis pabrėžė, kad privalo apsaugoti ambasados darbuotojus.
„Trims iš keturių institucijų sutarus, viena nepritaria tam sutarimui ir, na tokia situacija lieka šiuo metu. Bet svarbiausia, kad mūsų darbui Londone ji nekenkia“, – sakė jis.
G. Landsbergis taip pat užsiminė, jog E. Bajarūnas jaučiasi turintis Prezidentūros palaikymą „eiti iki galo“.
„Jis (E. Bajarūnas – BNS) supranta, kad atsakomybė dėl tolimesnių veiksmų yra ir jo, tačiau jisai yra ir kolegoms pasigyręs, kad iš Prezidentūros turi žalią šviesą daryti ir eiti iki galo, daryti, maždaug, bet ką, suprask, kad jam yra suteikta labai plati teisė reikštis, – kalbėjo G. Landsbergis. – Turėjau progą ir prezidento paties paklausti, ar jis iš tikrųjų yra suteikęs tą žalią šviesą ambasadoriui, kaip jis pats giriasi, prezidentas tą paneigė. Tai gal ar prezidento komanda prie to prisidėjo – sunku man yra dabar įvardyti.“
Ministras sakė, kad tęs diskusijas dėl to, kaip spręsti susiklosčiusią situaciją, tačiau pastebėjo jog Prezidentūra „save labai įsivarė į kampą su labai griežtais pareiškimais, neegzistuojančių tyrimų prašymais“.
Reaguodamas į svarstymus, jog ambasadoriaus vieta Londone gali būti ruošiama kokiam nors konkrečiam asmeniui, G. Landsbergis taip pat teigė, jog neatmestų galimybės ten dirbti ir kam nors iš, pavyzdžiui, paties prezidento komandos.
„Prezidentas galėtų kokį nors savo patarėją siųsti į Londoną – tikrai matau puikių žmonių, ta pati Asta Skaisgirytė, kuri yra buvusi ambasadorė Londone, manau, kad puiki būtų ambasadorė, jeigu grįžtų, arba jos komandos nariai, – kalbėjo jis. – Tikrai nematyčiau čia jokios problemos – paruošti vietą arba ieškoti sutarimo būtent tiems žmonėms, kurie yra prezidento komandoje, pirmiausia jeigu tai yra kompetentingi žmonės, atitinkantys reikalavimus.“
Vis dėlto jis pabrėžė, kad bet kuris ambasadoriaus paskyrimas yra kompromisinis, todėl net jeigu būtų siekiama į Londoną išsiųsti konkretų žmogų, G. Nausėda šiuo klausimu turėtų veto teisę.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šakalienė: reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant JAV investicijas gynybos srityje8
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant Jungtinių Amerikos Valstijų investicijas į Lietuvą, ypač – gynybos srityje. ...
-
Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente10
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente. ...
-
Panevėžio mero posto ketina siekti šeši kandidatai, Jonavos ir Joniškio – po keturis
Dėl Panevėžio miesto mero posto kovą nori varžytis šeši politikai, dėl Jonavos ir Joniškio rajono merų – po keturis, penktadienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Finansų ministras po viceministro pasisakymų: tai – vienintelis komentaras3
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako neabejojantis viceministro Valentino Gavrilovo lojalumu Lietuvos valstybei, todėl jis gali tęsti darbą. ...
-
Dėl finansų viceministro – pikta reakcija iš Prezidentūros12
Finansų viceministro Valentino Gavrilovo teiginius, kad jis ir toliau švęs gegužės 9-ąją kaip pergalės Antrajame pasauliniame kare dieną Prezidentūra vadina nesuprantamais. ...
-
Budrys: Lietuvai reikalinga Pekine veikianti ambasada8
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Lietuvai reikalinga Kinijoje veikianti šalies ambasada. ...
-
Žemaitaitis teisme: sužinojome skandalingą faktą77
Seimo nario, partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio byloje dėl neapykantos kurstymo prieš žydus liudijusi istorikė Nijolė Maslauskienė sakė, kad nėra duomenų teigti, jog žydai labiausiai prisidėjo prie s...
-
Kremlius puolė reaguoti į Nausėdos žodžius apie Kaliningradą55
Prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, kad „Karaliaučius niekada netaps Kaliningradu“, Maskva tokią Lietuvos vadovo poziciją vadina „teritorinėmis pretenzijomis“. ...
-
Tik pradėjusio dirbti ministro sprendimas – jau ant Seimo komisijos stalo6
Žiniasklaidoje pasklidus informacijai, kad aplinkos ministras Povilas Poderskis pradėjęs darbą atšaukė naujai suformuotą buvusios savo darbovietės valdybą, šį klausimą nusprendė nagrinėti Seimo Antikorupcijos komisija, praneša ...
-
Šimonytė neutralumo nesilaikė: parėmė vieną iš kandidatų į TS-LKD pirmininkus13
Buvusi premjerė Ingrida Šimonytė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko rinkimuose rems buvusią švietimo ministrę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę. ...