Geopolitiniame kontekste Lietuva visuomet solidariai palaikė iš Rusijos įtakos besivaduojančią Gruziją. Pastaraisiais metais dėl karinio konflikto viešasis dėmesys yra sutelktas į Ukrainą, tačiau oficialiosios Lietuvos parama Gruzijos eurointegracijos procesams dėl to nė kiek nesumenko.
Išgyvenome panašią istoriją
Nors iki šiol, 2014 m. duomenimis, Gruzija tėra 45-a pagal apimtis Lietuvos užsienio prekybos partnerė, Lietuvos ir Gruzijos žmonės didelę moralinę bei tautinę bendrystę yra atradę daug anksčiau nei Lietuva atgavo nepriklausomybę. Tai stiprina ne tik geopolitinius, bet ir ekonominius šalių ryšius. Tarp ES ir Gruzijos yra pasirašytas Asociacijos susitarimas, nustatantis išsamią ir visapusišką laisvosios prekybos erdvę. Laisvoji prekyba su Gruzija jau yra taikoma.
Gruzijos visuomenė, o ypač aktyvesni jos žmonės, palaiko Vakarų kryptį bei eurointegraciją, dėl to lengviau įgyvendinti jos procesus, įsitikinęs Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas. Šis palaikymas taip pat prisideda prie tarp mūsų tautų esančio bendrumo jausmo.
R.Vilpišauskas įžvelgia, jog lietuvių ir gruzinų ypatingas ryšys yra užsimezgęs dėl panašių išgyventų istorinių geopolitinių kataklizmų, pereitų panašių išbandymų. "Parama Gruzijos reformoms, kurias ji ėmėsi įgyvendinti Rožių revoliucijos metu ir po jos, susijusi su panašiais geopolitiniais bei ekonominiais siekiais: įgyti savarankiškumą ne tik formaliai, bet praktiškai, ir tai padaryti per Vakarų liberalių demokratinių vertybių perėmimą ir dalyvavimą tų vertybių pamatu veikiančiose organizacijose. Tiesa, kol kas apie Gruzijos narystės perspektyvą ES ar NATO nėra kalbama, tačiau bendradarbiaujant su Bendrija daug lengviau vystyti ir ekonominius ryšius. Lietuva šiuo atžvilgiu gali su Gruzija pasidalyti svaria patirtimi, nes įgyvendino panašius procesus ir taip pat siekė kitų šalių paramos", - komentavo universiteto vadovas.
Padės energetikos srityje
Tuo pačiu Gruzija yra svarbi šalis vystant vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai politiką, už kurią Lietuvoje yra atsakinga Užsienio reikalų ministerija (URM).
Šių metų liepos 17 d. ES delegacija Gruzijoje pranešė, kad Lietuva, kaip jaunesnioji partnerė, kartu su Austrija laimėjo ES finansuojamą Dvynių projektą „Gruzijos Nacionalinės energetikos ir vandens tiekimo reguliavimo komisijos norminių išlaidų audito ir rinkos stebėsenos gebėjimų stiprinimas".
URM pranešimu, Lietuvos valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija padės kurti nepriklausomą Gruzijos energetikos rinkos reguliavimo sistemą pagal ES standartus bei stiprinti gebėjimus ir darbo metodus audituojant ir stebint rinką elektros energijos sektoriuje. Projekto įgyvendinimui skiriami beveik dveji metai ir 1 mln. eurų biudžetas.
Daug dėmesio - eurointegracijai
Įvairių vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai projektų vien šiemet yra gausu.
Šių metų gegužės 22 d. Lietuvos ambasadoje Tbilisyje lankėsi Gruzijos jaunimas, kuris dalyvauja pirmojoje Europos Tarybos Parlamentinės asamblėjos sesijos simuliacijoje. Projekte, kuris finansuojamas URM Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis, dalyvauja daugiau nei 200 Gruzijos ir Kaukazo regiono studentų, kurie gilina žinias tarptautinės politikos, žmogaus teisių, lyčių lygybės, migracijos, kultūros ir švietimo srityse.
Didelis dėmesys skiriamas Gruzijos eurointegracijos procesų skatinimui. Pagal Dvynių programą, šiemet vykdomas projektas, skirtas Gruzijos pilietinės visuomenės ir politinės bendruomenės geresnei integracijai į Europos politikos debatus. Projektu siekiama etninių mažumų jaunimą įtraukti į debatų apie Gruzijos integraciją į europines struktūras simuliacijas. Projektas apima pietų Gruzijos regionus, Achalkalakį, Samtsche-Džavachetiją ir Ninotsmindą.
Remti ir skatinti Gruzijos integraciją į ES skirtas dar vienas projektas, kurį vykdant įvairiuose Gruzijos regionuose vietos pilietinės visuomenės atstovams buvo vedami mokymai apie Gruzijos integracinius procesus, vizų režimo liberalizavimo planą, išsamią ir visapusišką laisvosios prekybos erdvę, asociacijos su ES sutartį ir potencialią naudą. Dar vienas projektas skirtas stiprinti jaunų žmonių Euro-pozityvų požiūrį per ES vertybių, principų ir naudos skatinimą.
Taip pat įdomus projektas, kuriuo siekiama sukurti bendrą Ozurgeti ir Alytaus rajono savivaldybėms socialinių paslaugų (pensijų išmokų, neįgaliųjų, senų žmonių ir socialiai remtinų žmonių ir t.t.) plėtros modelį.
Gruzijoje vykdomi projektai, skirti stiprinti moterų socialinį ir ekonominį aktyvumą, kurie sudarys galimybes moterims lavintis ir užsidirbti, tapti socialiai ir ekonomiškai aktyvioms, o moterims ir vaikams, patyrusiems smurtą šeimoje, gauti psichologinę paramą.
Nukentėjo nuo liūčių
Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programa apima ir pagalbą nuo stichijų nukentėjusioms šalims. Tokios paramos šiemet, deja, prireikė ir Gruzijai.
Birželio 13-14 d., kaip pranešė Lietuvos URM, stiprios liūtys sukėlė purvo srautus bei staigius Verės ir Kuros (Mtkvari) upių potvynius, kurie paveikė sostinę Tbilisį ir aplinkines gyvenvietes. Liūtys nusinešė poros dešimčių žmonių gyvybes, beveik šimtas šeimų neteko namų, pusketvirto šimto žmonių buvo sužeisti, sugriauta miesto infrastruktūra ir komunikacinės sistemos.
Nuo potvynių nukentėjusiai Gruzijai Lietuvos URM skyrė 12 tūkst. eurų humanitarinę pagalbą. Parama skirta padėti labiausiai nukentėjusioms šeimoms ir potvynio padariniams likviduoti. Savo ruožtu Europos Komisija (EK) skyrė 400 tūkst. eurų paramą. Ji skirta labiausiai nuo stichijos nukentėjusioms šeimoms.
Naujausi komentarai