- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šalį valdančiųjų išsilavinimas diskusijas kursto nebe pirmą kartą. Ne tik Seimo narių, bet ir ministrų lygmeniu.
„Nesu diplomų kolekcionuotojas. Manau, kad teisininko diplomo man reikėjo, visada norėjau būti teisininku“, – LNK žurnalistei prisipažino Seimo narys Julius Sabatauskas. Jis kol kas vietoj teismo vaikšto į Seimo posėdžius. „Turiu teisininko ir bakalaurą, ir magistrą“, – tikina J. Sabatauskas.
„Manyčiau, kad tikrai magistro buvimas ministro lygmeniui duotų labai daug privalumų. Atsiranda ir tam tikri analitiniai gebėjimai“, – įsitikinusi humanitarinių mokslų daktarė Agnė Širinskienė.
Ji siūlo keisti įstatymus, kad premjeru ar ministru galėtų būti tik aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir magistro laipsnį turintys politikai. Sako siekianti, kad Vyriausybei būtų taikomi tokie pat reikalavimai, kaip ir įstaigų vadovams.
„Primenanti raganų medžioklę iniciatyva, kuria galbūt norima suvesti tam tikras sąskaitas“, – tokia iniciatyva abejoja Seimo narys Mindaugas Lingė.
Į ką iš dabartinių ministrų nukreipta ši pataisa, nesunku atspėti. Iš keturiolikos ministrų penki turi mokslų daktaro laipsnį: tai finansų ministrė Gintarė Skaistė, krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, susisiekimo – Marius Kuodis, sveikatos apsaugos – Arūnas Dulkys bei švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. Likusieji, tarp kurių ir premjerė, turi magistro laipsnius. Išskyrus teisingumo ministrę Eweliną Dobrowolską. Pastaroji magistro darbo neparašė, turi Teisės ir penitencinės veiklos bakalaurą.
„Galiu suprasti, kodėl kolegė pasiūlė tokį siūlymą. Nes tai gal susiję su Žmogaus teisių teisėjų atranka“, – svarstė J. Sabatauskas.
Lietuvos atrinkti kandidatai į Europos žmogaus teisų teismą nesulaukė Strasbūro pritarimo. Ministerijai kliuvo dėl politizuotos nacionalinės teisėjų atrankos. Nors LNK žinioms E. Dobrowolska pranešė, kad nuo komentarų susilaikys, savo poziciją išdėstė socialiniame tinkle. Ministrė ironizuoja, kad Seimo nariai taip pat neša didelę atsakomybę. Tad ir jiems reikėtų išsilavinimo kartelę pakelti mažiausiai iki daktaro laipsnio. E. Doblowolskai antrina ir premjerė Ingrida Šimonytė. Siūlo, kad balsuoti dėl biudžeto galėtų tik valstybinį matematikos egzaminą tų metų pavasarį išlaikę Seimo nariai.
Balsuoti dėl biudžeto galėtų tik valstybinį matematikos egzaminą tų metų pavasarį išlaikę Seimo nariai.
Nors kritika nukreipta į dabartinius valdančiuosius, Sauliaus Skvernelio skambiai pavadintą „profesionalų vyriausybė“ buvo labai panaši. Iš 22 ministrų septyni turėjo mokslų daktaro, kiti – magistro laipsnius. Tiesa, vienas magistro taip pat neturėjo. Tai – tuometinis žemės ūkio ministras Andrius Palionis. Tik jis dėl išsilavinimo tąkart niekam neužkliuvo.
„Turime daug pavyzdžių, kad Žemės ūkio ministerijai vadovavo žmogus su politologo diplomu. Turėjome pavyzdžių, kai Teisingumo ministerijai vadovavo ne teisininkas“, – neseną praeitį priminė J. Sabatauskas.
Tiek valdantieji, tiek opozicija pripažįsta, kad A.Širinskienės siūlymas prieštarauja Konstitucijai.
„Nekalbama sistemiškai nei apie Seimo narių kvalifikacijos reikalavimus, nei apie prezidento reikalavimus“, – pastebėjo M. Lingė.
„Ar matėte rinkimuose kur nors, kad būtų įrašyta: „Seimo narys turi turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą, magistro diplomą pageidautina, o gal net ir daktaro disertaciją apsigynęs“, – klausė J. Sabatauskas.
Pagal dabartinius įstatymus jokie išsilavinimo reikalavimai nei ministrams, nei Seimo nariams nekeliami. Tai reiškia, kad šalį valdytų iš esmės galėtų ir neturintis jokio išsilavinimo. Konservatoriai sako, kad išsilavinimas svarbu, bet tai dar ne viskas. „Dėl to kažkokių esminių problemų nekyla. Ką nori žmonės rinkti, tą jie renka“, – sakė M. Lingė.
Jeigu įsidarbinant į eilinį verslą reikalingas magistro laipsnis, tai valdyti šalį reikėtų daugiau kompetencijų
„Jeigu įsidarbinant į eilinį verslą reikalingas magistro laipsnis, tai valdyti šalį reikėtų daugiau kompetencijų“, – įsitikinusi kalbinta praeivė.
„Šiais laikais, kai visa visuomenė, visi mokosi, nuolat viskas kinta, tai mano galva vis tiek į juos lygiuojasi daug kas“, – nuomonę išsakė kita moteris.
„Ne tik išsilavinimas lemia. Bet patirtis labai svarbu. Jei žmogus turi bakalauro laipsnį ir turi gerą patirtį, tai viskas su tuo žmogumi yra gerai“, – pasisakė gatvėje kalbintas vyras.
Nors parlamentarai to nurodyti neprivalo, Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, aukštąjį išsilavinimą turi 134 iš 141 dabartinio Seimo nario. Magistro diplomus turi 56, mokslo daktaro laipsnius – 25, o tik vidurinį išsilavinimą – vienas parlamentaras.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs Rusijos trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūni...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus5
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius45
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams3
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos9
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui19
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę18
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Kandidatas į kultūros ministrus – socialdemokratas Š. Birutis2
Naujojoje Gintauto Palucko vadovaujamoje Vyriausybėje kultūros ministru siūlomas socialdemokratas, Seimo narys Šarūnas Birutis. ...