Namuose smurtavęs konservatorius Egidijus Vareikis Seime svarstant klausimą dėl jo teisinės neliečiamybės panaikinimo kritikavo įstatymą dėl smurto artimoje aplinkoje, vadindamas jį šeimos griovimo įstatymu, o moteris ragino klausytis savo vyrų.
„Nepritariu tam įstatymui, bet kai su juo susidūriau pats, savo kailiu pajutau pačias blogiausias puses. Tai ne smurto prevencijos, o šeimos griovimo įstatymas, darantis viską, kad žmonės kuo greičiau susvetimėtų ir kuo greičiau suardytų sąjungą, vadinamą šeima. Norint, kad nebūtų smurto šeimoje, pasirodo, lengviausia yra sunaikinti pačią šeimą“, - kalbėjo parlamentaras.
Taip pat jis ragino vyrus mylėti savo žmonas, o žmonas - jų klausytis.
„Kadangi amžius jau leidžia dalyti patarimus, sakau: mieli vyrai, mylėkite savo žmonas. Būtent mūsų meilės stoka sukelia problemas, kurios neturėtų kilti. Mano elgesys ir pavyzdys - kaip nereikėtų daryti, nekartokite to, ką padariau, nei namuose, nei būdami pavargę, nei būdami susijaudinę (...). O jūs, žmonos, kaip sako (Šventasis - BNS) raštas, klausykite vyrų, nebijokite, nesakau, pakluskite, sakau - klausykite, paklausykite ir išklausykite, jie turi, ką pasakyti ir visai nenori muštis, mano patirtis tą tik patvirtina“, - kalbėjo parlamentaras.
Taip pat konservatorius moteris ragino nesmurtauti pačioms prieš save, kaip galima suprasti iš konteksto, tikrajam smurtui prilygindamas abortus: „Paklausykite ir išklausykite, tada tikrai nereikės žaloti savo kūno įvairiais vardais vadinamais žudymais, prisidengiant neva išimtine teise su savimi daryti, ką nori, štai kur tikras smurtas. Nesmurtaukite prieš save, nors niekas už tai ir nebaudžia.“
Taip pat jis sakė, jog net blogiausiam sapne nebūtų patikėjęs, kad taps „etaloniniu smurtautoju“, aiškino esąs geros, taip pat ir psichinės sveikatos.
„Mano medicininėje kortelėje - tik profilaktinių patikrinimų rezultatai. Kolegos ir nekolegos, paskubėję rašyti diagnozes, bent iš padorumo galėjo susilaikyti, nes jų plepėjimas dabar de facto prilygsta šmeižtui“, - sakė konservatorius, o savo smurtinius veiksmus vadino chuliganizmu.
„Labai gerai žinau, kad už chuliganizmą yra numatytos bausmės, mano atveju, beje, griežtos ir esu pasiruošęs tas bausmes vykdyti“, - sakė E.Vareikis.
Jam pradėjus savo kalbą, Konservatorių frakcijos vardu Jurgis Razma siūlė jį nutraukti, nes klausimas, anot jo, esąs aiškus, tačiau Seimo pirmininkas „darbietis“ Vydas Gedvilas pastebėjo, kad parlamentaras turi teisę kalbėti.
Už frakcijos kolegos neliečiamybės panaikinimą pasisakiusi konservatorė Vida Marija Čigriejienė tvirtino, kad ranką prieš žmoną pakėlęs E.Variekis „parodė savo moralinį veidą“.
„Seimo narys E.Vareikis, būdamas Maldos parlamentinės grupės pirmininku, Žmogaus teisių komiteto nariu, parlamentinės grupės už žmogaus orumą, parlamentinės grupės už šeimą nariu, deklaruodamas krikščioniškas vertybes, savo smurtiniais veiksmais prieš sutuoktinę savo rinkėjams ir visai Lietuvai parodė tikrą savo moralinį veidą“, - kalbėjo parlamentarė.
„Jei vyras pakėlė ranką prieš moterį, kuri pagimdė, užaugino, rūpinosi vaikais, reiškia, juo pasitikėti negalima, ypač po jo šios dienos kalbos“, - reziumavo konservatorė.
Tuo metu kitas frakcijos kolega Rokas Žilinskas siūlė prieš balsuojant dėl E.Vareikio neliečiamybės gerai pagalvoti, nes byla, pasak jo, esanti politinė.
„Byla prieš Seimo narį, į kurį atsukta šitiek daug prožektorių, jau yra politinė, nes tų prožektorių šviesoje sunku dirbti ir prokurorui, sunku objektyviam būti ir teisėjui, ir visuomenei. Todėl gerai pagalvokite prieš balsuodami, man atrodo, šita byla yra politinė“, - sakė R.Žilinskas, kurio paties imunitetas praėjusią kadenciją buvo panaikintas dėl pareigūnų įžeidimo.
Seimas ketvirtadienį priėmė rezoliuciją, kuria panaikino namuose smurtavusio E.Vareikio neliečiamybę.
Už rezoliuciją balsavo 84 Seimo nariai, prieš nebuvo nė vienas, o 10 parlamentarų susilaikė. Konservatorių frakcija vieningai balsavo už neliečiamybės panaikinimą, o pavienių susilaikiusių parlamentarų buvo skirtingose frakcijose - Darbo partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos.
Tokią rezoliuciją Seimui priimti pasiūlė generalinio prokuroro Dariaus Valio prašymą leisti E.Vareikį traukti baudžiamojon atsakomybėn apsvarsčiusi Seimo laikinoji tyrimo komisija.
Kad tokia rezoliucija būtų priimta ir Seimo nario teisinė neliečiamybė panaikinta, už ją turi balsuoti ne mažiau kaip 71 Seimo narys. Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė.
Vilniaus rajono apylinkės prokurorė Ieva Kvedaraitė Seime yra sakiusi, kad surinkta pakankamai duomenų įtarti, jog būdamas neblaivus Seimo narys dukart žmonai sudavė per veidą ir vieną kartą spyrė. Pasak prokurorės, E.Vareikis buvo byloje apklaustas specialiuoju liudytoju, ir nors sako visų smūgių neprisimenantis, dėl kai kurių prisipažįsta.
Pirminiais policijos duomenimis, neblaivus E.Vareikis savo namuose Vilniaus rajono Bendorių kaime, Bendorėlių alėjoje, gegužės 4 dieną smurtavo prieš žmoną.
Prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl fizinio skausmo sukėlimo. Numatoma, kad tas, kas mušdamas ar kitaip smurtaudamas sukėlė žmogui fizinį skausmą arba nežymiai jį sužalojo ar trumpam susargdino, baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.
Naujausi komentarai