Vardas muzikos istorijoje

Juozo Gruodžio memorialiniame muziejuje – išskirtinė popietė, skirta kompozitoriaus Miko Petrausko gimimo 135-osioms metinėms paminėti.

Nors pirmosios lietuviškos operos "Birutė" premjera prieš 102 metus įvyko Vilniuje, jos kūrėjo – kompozitoriaus, dainininko, kultūrininko M.Petrausko atminimas gražiai įamžintas ir Kaune.

Pirmiausia, name, kuriame prieškariu gyveno du garsūs broliai, 1977-aisiais įkurtas Miko ir Kipro Petrauskų lietuvių muzikos muziejus, 1998-aisiais Kauno vaikų muzikos mokykla pavadinta M.Petrausko vardu. Muzikinio teatro skverelį puošia M.Petrausko paminklinis biustas.

Tarpukariu laikinojoje sostinėje talentingas menininkas, didelis lietuviškos kultūros puoselėtojas su pertraukomis gyveno daugiau kaip dešimtį metų. Pirmą kartą garsiąją jo operą Kaune, Tautos teatre 1919 m. pastatė režisierius Antanas Sutkus, antrąkąrt 1925–aisiais, tada iniciatyvos ėmėsi kompozitoriaus brolis Kipras ir režisierius Konstantinas Glinskis.

Kompozitoriaus kūrybos palikimas – 17 oprečių, kelios dešimtys solinių ir choro, daugybė harmonizuotų lietuvių liaudies dainų, kūrinių fortepijonui, smuikui.

Išsamesnių žinių apie šį intelektualų kūrėją, sąmojingą pašnekovą, išradingą ir sumanų kultūros puoselėtoją galima rasti muzikologės Jūratės Burokaitės knygoje "Mikas Petrauskas: straipsniai, laiškai, amžininkų atsiminimai". O šiandien – dar ir pasiklausyti pačios knygos autorės žodžių, nes muzikologė dalyvaus M.Petrausko jubiliejiniame vakare.

Kaunietė muzikologė Kristina Vatkūnienė pristatys parodą ir specialų leidinį – jubiliejui skirtas naujienas. Ypatinga šio vakaro viešnia – kompozitoriaus duktė Protelė Skalandienė dalysis savo prisiminimais. Prieš minėjimą kalbinta kompozitoriaus duktė iš antrosios santuokos (pirmoji kompozitoriaus žmona mirė 1920 m.) apgailestavo, kad labai anksti neteko tėvo, bet prisiminimai vis grąžina ją į laimingas, didele namiškių meile apgaubtas vaikystės dienas.

"Kai po daugelio metų susitikome su broliu, o aš užsirūkiau, šis juokais pagąsdino: pamatytų dabar tėtis... Mane, didelę neklaužadą ir visaip lepinamą vaiką, visi nuolat taip gąsdindavo", – juokėsi 67 metų ponia.

Nors kompozitorius mirė tesulaukęs 64 metų, turiningoje jo biografijoje, – daug ypatingo gyvenimo faktų. Jis ir už lietuvybės gaivinimą caro žandarų persekiotas žmogus, ir lietuviškos muzikinės gaivintojas tarp Amerikos lietuvių, ir didžiųjų Europos miestų žmogus. Jis ir garsus kaunietis, kurį šiandien pagerbsime.

Kompozitoriaus Miko Petrausko 135-ųjų gimimo metinių minėjimas Juozo Gruodžio memorialiniame muziejuje (Salako g. 18) – gruodžio 3 d. 15 val.


Šiame straipsnyje: Mikas Petrauskas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius1

Saulius1 portretas
Pasirodo, turim ir lietuviškų originalių operečių, o kaip teatre?..

Saulius1

Saulius1 portretas
Bet tai kad laikrašty - TIK straipsnio nuograužos, daugiau nei gėda 'kaunadienei'.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių