Laisvės alėją papuošęs kaunietis emigravo pas arabus Pereiti į pagrindinį turinį

Laisvės alėją papuošęs kaunietis emigravo pas arabus

2014-10-18 17:00

Jungtiniai Arabų Emyratai nėra tokios aukso kasyklos, kaip apie šią šalį kalbėjo atvykėliai prieš keliolika metų. Į arabų valdomą šalį emigravusio Kęstučio Urbono nuomone, turint kantrybės, nebijant darbo, ten vis dar galima uždirbti.

Įamžino iš paukščio skrydžio

Dar neseniai K.Urbono radijo bangomis valdomo modelio įamžinti Kauno vaizdai iš paukščio skrydžio puošė tvorą, Laisvės al. juosiančią buvusio prekybos centro "Merkurijus" teritoriją.

Tuo metu fotografijų autorius jau buvo JAE. Šiauriausiame, žaliausiame, penktame pagal gyventojų skaičių ir vieninteliame kalnais galinčiame pasigirti emyrate Ras Al Chaima K.Urbonas su žmona Goda bei draugu ir jo šeima gyvena beveik metus.

Kodėl? Vyras seniai norėjo pokyčių, bet netroško vykti į Europą – Norvegiją, Angliją, Airiją arba JAV.

"Man nepatinka Europoje skatinamas vartojimas, propaguojamas homoseksualizmas, vienalytės santuokos, homoseksualioms poroms leidimas įsivaikinti, susvetimėjimas, nutautėjimas. Laisvę žmonės turi suvokti, o dabar jiems ji tarsi palaida bala, – savo pasirinkimą aiškino mažiausiai trejus metus JAE dar liksiantis Kęstutis. – Seku Lietuvos, ypač Kauno įvykius. Gaila, kad žmonėms pragyventi nelengva."

Lietuvoje mažai šypsenų

Iš Ras Al Chaimos emyrato stebint, kaip gyvena Lietuva, K.Urbonui nelinksma: "Nepatinka, kad Lietuvoje matau tiek daug niūrių, liūdnų, piktų veidų. Ir dabar peržvelgdamas nuotraukas net iš linksmų renginių žmonių veiduose matau daug nuleistų lūpų kampučių."

JAE iškart į akis jam krito daug šypsenų, kurioms galbūt įtakos turi ir nuolatinė saulė.

"Šypsosi net ir labai sunkiai ten gyvenantys statybininkais ar valytojais dirbantys indai, – iš anglų kalbos vertėjaujantis, dokumentus savo verslą kurti tvarkantis ir vėl fotografuoti iš paukščio skrydžio siekiantis K.Urbonas, pasak draugų, JAE tarsi atjaunėjo. – Ten nėra ne tik pesimizmo, bet ir agresijos. JAE – itin saugi šalis."
Pirštų kombinacija – įžeidimas

Faktui, kad JAE žmonės gali jaustis saugiai, įtakos turi griežti įstatymai, religija.

Pažįstamas, buvęs policininkas, Kęstučiui prisipažino, kad buvo išmestas iš šio gerai apmokamo darbo, nes kartą smogė jį įžeidusiam žmogui, kuris įžūliai užkišo automobilį, nedavė kelio pravažiuoti ir pradaręs langą parodė trijų pirštų kombinaciją (tai arabui yra itin didelis įžeidimas).

"Tik dėl šio gesto policininkas nebuvo įkalintas, – teigė du fotografijų albumus apie Kauną ir Kauno rajoną išleidęs 37 metų K.Urbonas. – Ten beveik nėra vagysčių. Vietiniai buvo sukrėsti, kai kartą  prekybos centre apsauga užlaužė rankas indui – šis bandė vagiliauti."

Kęstutis su žmona, draugu ir jo šeima nemato tragedijos, kad šioje šalyje negali rengtis pernelyg laisvai: moteris, seginčias trumpus sijonus, nuogais pečiais ar giliomis iškirptėmis gali mandagiai išprašyti iš prekybos centro.

"Mūsų žmonas perspėjo kitą kartą taip nesirengti, – K.Urbonas įsitikinęs, kad reikia gerbti šalies, kurioje gyveni, įstatymus ir tradicijas. – Būtent pagal aprangą gali atpažinti čia gyvenančius ar ilsėtis atvykusius europiečius."

Bikiniui tarė "sudie"

Į arabų papročius ignoruojančias turistes vietiniai šnairuoja, ypač jas smerkia moterys.

K.Urbono ir jo draugo žmonos JAE dabar jau nesikaitina saulėje, vilkėdamos bikiniais. Maudytis lietuvės važiuoja tolėliau nuo svetimų akių, nes patyrė, ką reiškia sulaukti 20–30 seiles varvinančių indų dėmesio.

Religingiausiame emyrate Šardžoje būsi griežtai nubaustas net veždamasis automobilyje alkoholio, o ne viename emyrate, jei gyvenate ne vienas, patikrins, ar jūsų mylimoji yra teisėta žmona. Jei paaiškės, kad ne, laukia bauda, kalėjimas ar ištrėmimas iš šalies.

K.Urbonui patiko, kad JAE žemę gali pirkti tik vietiniai arabai: "Tai – jų žemė, ir pritariu spendimui, kad užsieniečiams neparduodama. Juolab kad vietos arabai sudaro tik apie 10 proc. gyventojų."

Valstybės dovana jaunavedžiams

Spindintys dangoraižiai, prabanga – dažnas reiškinys komercija ir Vakarais dvelkiančiame Dubajuje, JAE sostinėje Abu Dabyje. Vos valanda kelio nuo Dubajaus nutolusiame Ras Al Chaima emyrate žmonės gyvena kukliau, o itin prabangų automobilį išvysi tik kelis kartus per dieną.

Tik maža dalis arabų gyvena taip, kaip teigia apie juos sklandančios legendos. Tai šeichai, jų giminės, šeimų nariai, aukšto rango valdininkai.

Tiesa, vietiniai gauna beprocentes paskolas mokslams, namui įsigyti. Valstybinėse įstaigose dirba tik arabai: vietiniai mokytojai per mėnesį uždirba apie 20 tūkst. litų, žemesnio rango policininkai 40 tūkst. litų, aukštesnio – apie 200 tūkst. litų.

Jei arabų pora nori kelti vestuves, valstybė jiems dovanoja apie 40–110 tūkst. litų.

Dauguma vestuvių – panašios: išnuomojamos salės, atskirai linksminasi baltomis abajomis vilkintys vyrai ir juodai dėvinčios moterys.

"Įprastai vestuvės trunka tris valandas – užkandžiai, vanduo, vaisiai, gazuoti gėrimai ir būtinai arbata. Namai be "Lipton", (taip jei vadina arbatą –  blogio namai)", – šyptelėjo Kęstutis.

Su europiečiais – pagarbiai

Pramogų gausa negalintys pasidžiaugti arabai atvėsus orams iki 26 laipsnių šilumos važiuos į dykumą, užsikurs laužus, šoks ir dainuos.

Didžiausia jų pramoga – greitas važinėjimas automobiliais: emyrate Ras Al Chaima, į kurį dėl dvigubai mažesnių mokesčių savo biurus iš Dubajaus perkelia nemažai verslininkų, labiausiai vertinamas naujas visureigis "Lexus" ir "Toyota Land Cruiser".

"Jie važinėja itin greitai, nesilaiko taisyklių, nors daug kur kas kelis kilometrus įrengti greičio matuokliai, – pasakojo K.Urbonas. – Neseniai vienas arabas per dieną už greičio viršijimą turėjo sumokėti apie 200 tūkst. litų baudų!"

Įprasta jų pramoga: susitikimai indų klaikiai įrengtuose baruose ir mobiliųjų telefonų maigymas.

Dauguma JAE arabų labai draugiški, besišypsantys, europiečius viuomet mandagiai praleidžiantys į priekį. Arogantiškiau jie žvelgia tik į indus, afrikiečius.

"Dauguma Bangladešo, Pakistano, Indijos, Filipinų gyventojų dirba juodžiausius darbus – jie ne konkurentai lietuvių statybininkams – už 400–1 200 litų per mėnesį, – kalbėjo K.Urbonas. – Didesnės statybinės bendrovės jiems gyventi nuperka vagonėlius, kiti gyvena plytiniuose nameliuose – ten patys užsikamšo skyles."

"Dauguma atvykėlių iš trečiojo pasaulio šalių miega, vaikšto, dirba, dėvėdami tuos pačius drabužius, o indų restoranėliuose dažnai tvyro baisi smarvė, – pastebėjo išlepintu žmogumi savęs nelaikantis Kęstutis. – Vis dėlto, nors ir sunku, net 5 val. ryto gatvę šluojantis indas tave pasitiks su šypsena ir tradiciškai linguodamas galvą į šalis."
Reikalavimai tapo griežtesni

Įprastai Ras Al Chaima emyrate dirbama nuo 7 iki 13 bei nuo 17 iki 20–22 val. Dieną karštis – nepakeliamas.

Ar JAE vis dar aukso kasyklos, kaip seniau apie tai kalbėdavo čia atvykstantys ir užsidirbti siekiantys žmonės?

Protingiems, darbštiems, kalbą mokantiems žmonėms užsidirbti vis dar įmanoma, nors dabar reikia daugiau kantrybės, laiko, investicijų.

"Bankai dabar paviršutiniškai nesišvaisto paskolomis. – pasakojo K.Urbonas. – Dar prieš porą metų kai kurie avantiūristai, ypač egiptiečiai, paimdavo paskolas, o paskui dingdavo su pinigais. Žmogaus, dingusio su paskola iki 200 tūkst. dirhamų (apie 140 tūkst. litų), net neieškodavo. Tačiau dabar reikalavimai labai griežti, o darbo sutartyse parašoma: "Šis dokumentas nesuteikia teisės gauti paskolą."

Dabar, norint legaliai įsidarbinti šioje šalyje, reikia apie 5 tūkst. litų metams išleisti darbo vizai, reikalingiems dokumentams, įvairiausioms kortelėms.

Būtinas sveikatos draudimas, kai kurie skiepai. Bankas ir darbovietė privalo žinoti, kur gyveni: išsinuomoti butą turi oficialiai.

"Įprastai butai nuomojami metams, tai kainuos nuo 35 tūkst. litų. Dar reikia turėti automobilį, nes ne visur gali važiuoti taksi ir viešuoju transportu, o pėsčiomis – per dideli atstumai, kai šešėlyje 40 laipsnių karštis, nepavaikščiosi. Automobilio nuoma mėnesiui atsieis apie 1,4–2 tūkst. litų", – patarimų negailėjo K.Urbonas, su žmona, draugais, išsinuomojęs apie 200 kv. m ploto vilą.

Grįžti dar neketina

Taip, net griežta priežiūra šiandien garsėjančiuose JAE visada atsiras avantiūristų, kurie dirba nelegaliai. Neseniai buvo sulaikyta grupė rusų: šie buvo supirkę daug butų ir nelegaliai juos nuomojo.

K.Urbonas pasidžiaugė lietuvių bendruomene JAE, kuri padėjo kurčnebylių porelei, pakliuvusiai į sukčių rankas: apgautiems nelaimingiesiems surinko pinigų kelionei į tėvynę.

"Sukčiavimas čia netoleruotinas", – kategoriškai teigė K.Urbonas.

Nors po 100 tūkst. litų arbatpinigių už vakarėlius užsakytuose klubuose paliekantys, išskirtiniais, vienetiniais "Bugatti" važinėjantys arabai nėra kasdienybė, o JAE auksu nelyja, bet griežtų taisyklių šalyje užsidirbti galima.

"Baigiu tvarkytis dokumentus ir šioje šalyje dar liksiu bent trejus metus, – prisipažino K.Urbonas. – Nesakau "ne" Lietuvai, bet grįžti namo neskubėsiu."

Brangiau nei Lietuvoje

Dauguma produktų JAE parduotuvėse ir prekybos centruose 20–30 proc. brangesni nei Lietuvoje.
Yra ir lietuviško sūrio, kuris pas mus kainuoja 7, ten – apie 15–20 litų.

Kasdien reikia pirkti geriamojo vandens, nes buičiai tiekiamas vanduo netinkamas gerti. 1,5 l talpos butelis vandens kainuoja apie 1,4 lito.

Pica bare kainuoja apie 35 litus, KFC, "Burger King", "McDonald" už minimalų rinkinį paklosite apie 20 litų.
Pigiausia – mažuose gatvės indų restoranėliuose, bet ne visiems europiečiams tiks higienos sąlygos.

Pigiau nei Lietuvoje JAE kainuoja žuvys ir jūrų gėrybės. Turguje kilogramo svorio šviežią tuną galima nusipirkti už 20–25 litus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų