Meno galerija "Aukso pjūvis" pristato naujausią keturių menininkų, dalyvaujančių garsiuose Europos keramikų renginiuose, kūrybą.
Dalyvavo tris kartus
Gediminas Šibonis, Gražina Sakalauskaitė-Kaučikienė, Julius Rakevičius ir Giedrė Bardzilauskė. Šiuo metu šių menininkų kūriniai ne tik eksponuojami "Aukso pjūvyje", bet ir reprezentuoja Lietuvos keramiką Bornholmo meno muziejuje Gudhjeme ir parodų centre Gronbechs Gard Haslėje veikiančioje Europos šiuolaikinės keramikos bienalėje "European Ceramic Context 2010". Nuo 2006 m. Bornholmo saloje vykstančiame renginyje mūsų šalies atstovai dalyvavo visus tris kartus.
2006 m. mūsų šaliai atstovavo Dormantės Steponavičienės anagamos technika atlikti kūriniai ir Aldonos Keturakienės instaliacijos. 2008 m. čia dalyvavo Eimutis Markūnas, Valmantas Gutauskas, Indrė Stulgaitė-Kriukienė, Julija Pociūtė ir Edmundas Unguraitis. Bornholmo kūrybinėse dirbtuvėse tąkart stažavosi ir Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno dailės fakulteto Stiklo katedros studentai: magistrantė Valda Verikaitė ir bakalauras Mantas Mikutavičius.
Viena kuratorių – kaunietė
Bienalei Bornholmas pasirinktas neatsitiktinai. Ši Danijos sala pasižymi ne tik savo kraštovaizdžiu. Meno pasaulio žmonėms ji žinoma kaip keramikos, stiklo meno ir kitų amatų tradicijas puoselėjantis centras.
Geografiškai nuošalioje vietovėje verda aktyvus gyvenimas – vietos muziejuose ir galerijose nuolat rengiamos žymių taikomosios srities dailininkų personalinės parodos. Keramikos ir stiklo mokyklose jaunimas gilina savo žinias. Ne pirmus metus čia rengiamos atvirosios keramikos dirbtuvės, tarptautiniai seminarai, kuriuose dalyvauja stiklo ir keramikos dailininkus rengiančių Europos aukštųjų mokyklų atstovai.
"Nenuostabu, kad pastaruoju metu Bornholme vykę renginiai inicijavo ryškius kūrybinius postūmius ir inspiravo stambaus tarptautinio projekto, atspindinčio minėtų dailės šakų raidą, atsiradimą", – apie tarptautinį renginį kalbėjo viena bienalės kuratorių, vadinamoji nacionalinė komisarė Raimonda Kogelytė-Simanaitienė.
Kas dveji metai vykstančioje bienalėje, pasak jos, kviečiami dalyvauti menininkai iš 27 Europos Sąjungos šalių, taip pat Islandijos, Norvegijos ir Šveicarijos.
Bienalės parodose kiekvieną šalį pristato du autoriai – keramikos arba stiklo profesionalai, kurių kūryba atitinka šias kategorijas: pripažintų menininkų, kylančiųjų-jaunųjų menininkų ar industrinio dizaino.
Technologijų asai
Pripažintų menininkų kūrinių parodoje eksponuoti G.Šibonio dirbiniai. Kaunietis menininkas yra puikiai įvaldęs klasikines keramikos technologijas, ypač žiedimą. Dėl to jo darbai – saikingi ir proporcingi. Keramikas pasirinkęs žemišką koloritą: pradedant rusvais, pereinančiais į žalsvą, baigiant – tamsiai pilkais atspalviais. Kūryboje jis naudoja molį, medį, odą, kuriuos sujungia į neišskiriamą visumą.
"Savo kūriniais jis tarsi susieja praeitį su dabartimi", – apie G.Šibonio kūrybos stilių kalbėjo kaunietė menotyrininkė R.Kogelytė-Simanaitienė.
Dar viena pripažintų menininkų kategorijoje prisistačiusi lietuvė – G.Sakalauskaitė-Kaučikienė. Jos kūrybos ženklai – savitumas, meninis įtaigumas ir interpretacijų gausa. Tai dirbiniai, kuriems reikia namų, kurie skirti puošti buitį ir tirpdyti juose įsivyravusią rutiną.
Menininkė, R.Kogelytės-Simanaitienės pastebėjimu, ypač gerai įvaldžiusi degimo technologijos ir puošybos metodus – redukciją, anagamą. Jie keramikės kūriniams suteikia subtilios estetikos, kolorito.
G.Sakalauskaitės-Kaučikienės kūryboje neretai naudojamas skulptūros-indo jungties principas. Siužetų savo darbams keramikė dažniausiai randa gamtoje arba mus supančioje kasdienėje aplinkoje. Gyvūnai, augmenija – tai kas iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasti motyvai, menininkės kūriniuose įgyja žmogiškųjų savybių.
Alegorinės žmogystos
Jaunųjų menininkų parodoje prisistatė VDA magistrantūros studijas baigę keramikai J.Rakevičius ir G.Bardzilauskė.
Vilnietė G.Bardzilauskė renkasi kontrastuojančias spalvas ir formas, simbolius – pamirštus ir subanalintus: taip keramikos masė virsta nusivylusiais meškiukais, pulsuojančiomis širdimis, tarsi įkūnijančiomis ir jaunatvišką optimizmą, ir liūdesį. "Prabilusi nostalgija vaikystei, Giedrės kūryba žavi ir ekspresyviu dekoru, ir formos įvairialypiškumu", – jauną menininkę gyrė R.Kogelytė-Simanaitienė.
Jaunasis Kauno menininkas J.Rakevičius kuria keraminę plastiką, skulptūras, vaizduojančias įvairias alegorines žmogystas. Neretai žmogaus figūrai jis prilipdo driežo ar žuvies uodegą, paukščio kojas ir sparnus. J.Rakevičiaus sukurti herojai tarsi išreiškia ir visų visuomenės sluoksnių tipažus: teisėjus, karius, gaisrininkus, širdžių ėdikus ir kalba apie jų nuodėmes.
KAS: Parodos "Keturi, apjungti Bornholmo" atidarymas.
KUR: galerijoje "Aukso pjūvis", Verslo lyderių centre, K. Donelaičio g. 62/V.Putvinskio g. 53.
KADA: nuo spalio 28 d. iki lapkričio 28 d.
Naujausi komentarai