Kaunas plojo iškiliems Lietuvos fotomenininkams Pereiti į pagrindinį turinį

Kaunas plojo iškiliems Lietuvos fotomenininkams

Kaunas plojo iškiliems Lietuvos fotomenininkams
Kaunas plojo iškiliems Lietuvos fotomenininkams / Artūro Morozovo nuotr.

Kauno fotografijos galerijoje antradienio vakarą minint Lietuvos fotomėgėjų sąjungos 80-metį, pagerbti šalies fotografijai nusipelnę žmonės.

Žinomam fotomenininkui ir sąjungos pirmininkui Antanui Sutkui įteikta pirmoji premija „Už nuopelnus Lietuvos fotografijai“. Ilgametis Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas apdovanotas už Lietuvos meninės fotografijos judėjimo organizavimą, puoselėjimą ir sklaidą. Fotomenininkams Algimantui ir Mindaugui Černiauskams buvo suteiktas Lietuvos fotomenininkų sąjungos garbės nario vardas.

Šia proga galerijoje atidaryta jubiliejinė paroda, kurioje pateikiamos devynių prieškario Lietuvos fotomėgėjų sąjungos narių Vytauto Augustino, Petro Babicko, Balio Buračo, Kazio ir Antaninos Laucių, Stepono Kolupailos, Otto Milaševičiaus, Antano Naruševičiaus ir Medardo Vasiliausko darbai.

Visuomenė apsilankyti parodoje bus kviečiama nuo sausio 16 iki vasario 3 d.

Veiklos pradžia

1933 m. sausio 15 d. Petras Babickas, Steponas Kolupaila, Kazys Laucius, Adomas Varnas ir kiti Kaune įkūrė Lietuvos fotomėgėjų sąjungą. Tai buvo viena pirmųjų fotografų organizacijų, numačiusi plačią veiklos programą: „Telkti visus Lietuvos fotomėgėjus ir jiems pritariančius, tobulinti mūsų fotografiją meniniu, moksliniu ir praktiniu požiūriu, taip pat propaguoti užsienyje.“

Pamažu įsibėgėjo parodų rengimas: buvo surengtos penkios, visos su katalogais. Sąjungos nariai pradėjo dalyvauti ne tik Lietuvos fotoparodose, bet ir užsienyje rengiamuose fotografijos konkursuose ir salonuose. Buvo gauti ir pirmieji tarptautiniai apdovanojimai.

Svariausiu įvertinimu reikėtų laikyti aukso medalius, pelnytus 1937 m. tarptautinėje Paryžiaus parodoje. „Lietuvos aidas“ publikacijoje „Menas ir technika šiuolaikiniame gyvenime“ rašė: „1937 m. Paryžiaus parodoje už Lietuvos eksponatus paskirtos 58 premijos, jas laimėjo 46 parodos dalyviai... Už fotografijas aukso medalį gavo: L.Foto Mėgėjų Draugija, Augustinas, Buračas, Gavėnas, Kolupaila, Milaševičius, Naruševičius, Babickas, Orentas ir Skrinskas.“

Užkliuvo sovietų valdžiai

Lietuvos fotomėgėjų sąjunga (nuo 1936 m. – draugija) nuosekliai vykdė įstatuose nubrėžtus tikslus, užtat ir rezultatai per trumpą laiką buvo tokie įspūdingi. Deja, tik kiek ilgiau nei septynerius metus trukusį mėgėjiškos meninės fotografijos suklestėjimą nutraukė sovietinė okupacija.

Buvo likviduotos sovietizacijos nuostatų neatitinkančios, ideologiškai kenksmingos kūrybinės organizacijos, uždaryti tariamai buržuaziniai periodiniai leidiniai. 1940 m. rugpjūčio 26 d. vidaus reikalų ministras Aleksandras Gudaitis-Guzevičius savo įsakymu ilgiems metams sustabdė Lietuvos meninės fotografijos raidą.

Profesionaliojo meno daigai

Nors organizuota fotografų veikla prieškariu buvo trumpalaikė, tačiau jos reikšmė Lietuvos meninės fotografijos raidai – neįkainojama. Būtent tada buvo padėti lietuvių fotografijos mokyklos pamatai, įtvirtinta meninės fotografijos sąvoka, formavosi kryptis modernizmo link.

Be to, rūpintasi fotografijos sklaida užsienyje, pelnyti apdovanojimai, meninė fotografija įsitvirtino periodinių leidinių puslapiuose, pasirodė pirmieji fotografijos vadovėliai, žurnalai, katalogai, fotoalbumai ir kiti leidiniai. Per trumpą laiką buvo įgyvendintos beveik visos Lietuvos fotomėgėjų sąjungos įstatuose numatytos nuostatos ir veiklos kryptys.

Tęsė pradėtus darbus

Po Antrojo pasaulinio karo, tebesitęsiant sovietinei okupacijai, stalininėms represijoms, stagnacijai, naujo fotografijos pakilimo teko ilgokai palūkėti. Tik prasidėjus „Atšilimui“, 1969 m. lapkričio 19 d. buvo leista įkurti Lietuvos fotografijos meno draugiją – net 20 metų buvusią vienintelę tokio pobūdžio organizaciją visoje SSRS (1989 reorganizuotą į Lietuvos fotomenininkų sąjungą).

Lietuvos fotografijos meno draugija sėkmingai tęsė prieškario Lietuvos fotomėgėjų sąjungos veiklą, pradėjo nuolat rengti parodas, rūpintis fotografijų leidiniais, tvirtinti užsienio ryšius, kreipti Lietuvos fotografiją nauja vaga. Organizuota fotografų veikla Lietuvoje su pertraukomis trunka tik per 50 metų, tačiau nuveiktas milžiniškas darbas, meninė fotografija svariai įsilieja į bendrą Lietuvos kultūros lauką.

Lietuvos fotomenininkų sąjunga yra kūrybinė sąjunga, tęsianti 1933 m. įkurtos Lietuvos fotomėgėjų sąjungos kūrybinę ir visuomeninę veiklą. Tikime, kad nuo pat pirmųjų meninių fotografijų, sukurtų Lietuvoje, geriausi šalies fotografijos meno kūriniai bus verti išlikti ateities kartoms ir atras tinkamą vietą Lietuvos kultūros ir meno istorijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų