Kas nuvalys apdergtas skulptūras?

E.Ožeškienės gatvėje stovinti skulptūra "Žinia" jau keletą metų yra pavojingai pasvirusi, bet atsakingi asmenys dėl to nesuka galvos. Nesirūpina jie ir meno kūrinių švara.

Iki nelaimės – žingsnis

"Trys tonos bronzos bet kuriuo metu gali užgriūti ant kauniečių galvų", – perspėja skulptorius Juozas Šlivinskas.

Apie griūvančią skulptūrą miesto valdžią ne kartą informavęs menininkas savivaldybėje nuolat nukreipiamas iš vieno skyriaus į kitą.

"Tą skulptūrą žinau, bet čia – ne mano kuruojama sritis, aš tik pavaduojantis vedėjas. Bet aš pasidomėsiu, kam tai buvo pavesta ir kodėl nesutvarkyta", – žadėjo laikinai Komunalinio ūkio skyriaus vedėją Valių Knoknerį pavaduojantis Aloyzas Pakalniškis.

J.Šlivinskas neabejoja: problemos – po žeme. "Ten, kur iškilusi skulptūra, tikriausiai eina šiluminių tinklų ar vandentiekio trasa. Matyt, griūva požeminės perdangos. Tą vietą turėtų pasižiūrėti specialistai", – sakė menininkas.

Trūksta tik noro ir muilo

Penketą metų savivaldybės slenksčius dėl skulptūrų nepriežiūros minantis J.Šlivinskas įsitikinęs, kad problemos būtų sprendžiamos efektyviau, jei savivaldybėje būtų vienas atsakingas žmogus.

"Jei būtų miesto dailininkas, kuris kuruotų ir skulptūrų, paminklų pastatymo, ir jų priežiūros reikalus, būtų visai kas kita", – tikina skulptorius. Ir vardija miesto viešųjų erdvių bėdas: yrančius 20 metų neprižiūrimus meno kūrinius, naminių gyvūnų apdergtus skulptūrų, plastinių kompozicijų postamentus ir prieigas, pažaliavusius paminklus. Daugelio Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje iškilusių biustų bronza oksidavosi ir jie pakeitė spalvą – pažaliavo.

"Baisiausiai dabar atrodo Jono Basanavičiaus biustas sodelyje... Kaip su mėlynėmis paakiuose. Tai – nepagarba ir tam žmogui, kuriam paminklas pastatytas, ir paminklą sukūrusiam menininkui. Paminklai paliekami prabėgantiems šunims pagražinti", – tvirtino menininkas.

Skulptorius stebėjosi, kad savivaldybė randa dešimtis tūkstančių litų paminklams pastatyti, bet neranda centų joms nuvalyti. "Nekalbame apie milijonus – reikia vandens, muilo ar skalbimo miltelių ir gerų šepečių", – tikino menininkas.

Kam rūpi miesto veidas?

A.Pakalniškis apie pažaliavusią J.Basanavičiaus skulptūrą nieko nežinojo. "Į ją kol kas neteko atkreipti dėmesio, bet atkreipsime. Turiu išsiaiškinti, kaip ten pas mus numatyta sutartyse, bet – bus sutvarkyta. Aš savivaldybėje trumpai dirbu – ne viską žinau", – aiškino keturis mėnesius Komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojo pareigas einantis valdininkas.

Kultūros sritį kuruojantis miesto vicemeras Stanislovas Buškevičius sakė žinąs apie apmūsojusį J.Basanavičiaus biustą, tačiau pabrėžė, kad paminklų, skulptūrų ir plastinių objektų priežiūra – ne jo, o vicemero Stepono Vaičikausko ir Komunalinio ūkio skyriaus kuruojama sritis.

S.Buškevičius aiškino, kad netrukus Karo muziejaus sodelyje turėtų atsirasti savivaldybės užsakyti ženklai, draudžiantys rūkyti, gerti alkoholinius gėrimus ir vedžioti gyvūnus.

Vicemeras pritarė J.Šlivinsko idėjai, kad paminklų statyba ir priežiūra savivaldybės administracijoje turėtų rūpintis vienas žmogus arba vienas skyrius. "Dabar statyba rūpinasi Statybos leidimų skyrius, jie kviečiasi architektus, urbanistus, paminklosaugininkus, o skulptūrų valymas – jau komunalininkų reikalas. Aš siūliau, kad Urbanistikos skyriuje būtų įkurtas Miestovaizdžio poskyris, kuris viskuo rūpintųsi, bet šiam pasiūlymui nebuvo pritarta", – aiškino politikas.

Baigia suskaičiuoti skulptūras

Nors balandis – švaros mėnuo, miesto skulptūrų apvalymas nuo balandžių ir naminių gyvūnų išmatų į savivaldybės švarinimosi akcijas neįtrauktas. Valdininkų talka Ąžuolyne, savivaldybės apmokamos įmonės "Švara" paslaugos, išvežant gyventojų talkose surinktas šiukšles – tik tokias savivaldybės inicijuotas švarinimosi akcijas vardijo A.Pakalniškis.

Darbo grupei Kauno viešosiose erdvėse esančių skulptūrų ir jų prieigų būklei nustatyti priklausantis J.Šlivinskas viliasi, kad skulptūrų priežiūra pagerės sudarius jų sąrašą ir parengus jų techninius pasus, kuriuose būtų žymimi reikalingi atlikti darbai. Per metus darbo grupė įregistravo 90 proc. žinomų miesto skulptūrų. Sąraše jų – 150. Į šį sąrašą neįeina dar nesuskaičiuotos miesto memorialinės lentos.

"Sąrašo sudarymas užsitęsė dėl to, kad dirbame ir kitus darbus", – prisipažino darbo grupės pirmininkas Kęstutis Gaučys. Jis informavo, kad šiemet skulptūroms remontuoti ir atstatyti miesto biudžete yra numatyta 50 tūkst. litų. Darbus planuojama atlikti trečią šių metų ketvirtį. Kol kas nesudarytas ir sąrašas, kokios skulptūros, paminklai už šią sumą turėtų būti atnaujinti.


Būsimi menininkai – ne valytojai

Prie miesto paminklų nesirengia prisijungti net meninių specialybių Kauno studentai.

Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės instituto Studentų sąjungos pirmininkė Živilė Šimkutė, pasiteiravus, ar instituto studentai negalėtų surengti paminklų valymo talkos, atsakė: "Restauravimo srityje daugiau specializuojasi akademijos Vilniuje studentai – reikėtų kreiptis į juos, arba į mūsų skulptūros studentus, kurie dirba su skulptūrinėmis medžiagomis. Manau, jie galėtų tai daryti, bet ar jie užsiimtų – čia jau kitas klausimas."



NAUJAUSI KOMENTARAI

gaila

gaila portretas
kad nėra noro sugaudyti grafitininkus. Jų terlionėms purkšti poros minučių neužtenka, tad netikiu, kad niekas to nemato ir nepaskambina policijai. Kai tėveliai iš savo kišenės apmokėtų valymą ir pirmykščio vaizdo pastatams grąžinimą, greitai visi tie menai baigtusi.

biomechanic

biomechanic portretas
pagavus tokius reiktu pacius isdazyti tais paciais dazais..Nemanau kad tai kazkoki mena jie cia mato patys bepurskinedami.

Kaunietis

Kaunietis portretas
O tai Knokneris toliau simuliuoja?
VISI KOMENTARAI 25

Galerijos

Daugiau straipsnių