Išsvajotos atostogos rojuje virto pragaru Pereiti į pagrindinį turinį

Išsvajotos atostogos rojuje virto pragaru

2013-09-28 02:00

Apie atostogas Tenerifėje draugių kompanija iš Kauno svajojo visus metus. Jau trečią dieną jų išsvajotasis poilsis virto pragaru – merginos neteko asmens dokumentų, vairuotojo pažymėjimų, kreditinių kortelių, pinigų, telefonų.

Apie atostogas Tenerifėje draugių kompanija iš Kauno svajojo visus metus. Jau trečią dieną jų išsvajotasis poilsis virto pragaru – merginos neteko asmens dokumentų, vairuotojo pažymėjimų, kreditinių kortelių, pinigų, telefonų.

Akys raibo nuo vaizdų

Kodėl atostogoms kaunietės pasirinko Tenerifės salą? Internetas tiesiog mirga nuo įvairiausios informacijos apie šią vulkaninės kilmės salą ir visi šaltiniai tvirtina, kad tai tikras turistų rojus. Kaunietės neabejojo, kad geras poilsis joms garantuotas.

Susikrovusios į lagaminus gražiausias vasarines sukneles, maudymosi kostiumėlius, daug apsauginio kremo nuo saulės rugsėjo viduryje merginos išsiruošė į oro uostą. Po maždaug septynių valandų skrydžio kelionės tikslas buvo pasiektas.

Keliautojos iš anksto pasirūpino, kad oro uoste jų lauktų išsinuomotas automobilis. Važiuojant iki Plaja de las Amerikas miesto, kuriame planavo gyventi dešimt dienų, kaunietės negalėjo atsidžiaugti. Jų akys tiesiog raibo nuo nepakartojamo grožio paplūdimių, kalnų panoramos, iš tolo matėsi Teidės ugnikalnis.

Lemtingas sustojimas

Įsikūrusias prabangiame viešbutyje turistes jo darbuotojai įspėjo, kad, išsirengus į miestą ar paplūdimį, jokiu būdu nereikėtų turėti daug pinigų – vagių šioje saloje apstu.

Atvykus į salą būtų gėda nepamatyti Teidės ugnikalnio, nepavaikščioti po nacionalinį Tenerifės parką. Tad trečią savo atostogų saloje dieną merginos išsiruošė į kalnus nė nenujausdamos, kad ši jų diena baigsis policijos nuovadoje.

Pakeliui į kalnus keliautojos nusprendė stabtelėti apžvalgos aikštelėje, netoli Vilafloro gyvenvietės. „Prispaudė gamtiniai reikalai, be to, iš aikštelės atsivėrė įspūdinga panorama, tad norėjome nusifotografuoti“, – lemtingo įvykio pradžią prisiminė Aušra, viena iš kauniečių merginų kompanijos.

Nuomotame automobilyje palikusios daiktus merginos aikštelėje užtruko vos kelias minutes. „Tas sustojimas iš karto buvo nesėkmingas: tualete draugei sugedo šortų užtrauktukas, o kopdama laiptais ji įmynė į kramtomąją gumą“, – kuriozinę situaciją prisiminė poilsiautoja.

Grįžusias į automobilį merginas ištiko šokas – kur mūsų daiktai?

Paliko tik skrybėles

Vagys iš automobilio pasiglemžė viską, paliko tik skrybėles nuo saulės.

Merginos iki šiol prisimena savo emocinę būklę. „Mus apėmė isterija. Šaukėme, pradėjome klausinėti visų žmonių, buvusių aikštelėje, ar nematė, kad kas sukiojasi prie automobilio, – baisiausią savo atostogų akimirką bandė atpasakoti merginos. – O paskui ėmėme klykti: Mūsų asmens dokumentai, vairuotojo pažymėjimai, telefonas, kreditinės korteles, pinigai – Dieve, kaip reikės grįžti namo.“

Pagalbos ranką išsigandusioms turistėms ištiesė viena moteris, puikiai kalbėjusi rusiškai ir ispaniškai, nes angliškai kalbantys turistai tik skėsčiojo rankomis ir nieko nedarė.

„Draugė puikiai kalba rusiškai, tad jai nebuvo problemų susikalbėti su moterimi, kuri iš karto paskambino policijai ir pranešė apie vagystę, nurodė, kurioje tiksliai vietoje mes esame“, – prisiminė Aušra.

Kaip tik tuo momentu į aikštelę įvažiavo patruliuojantis policininkas, beje, nekalbantis angliškai. Jis tik numojo ranka ir išvažiavo.

„Mūsų pagalbininkė mums nupasakojo, kaip nuvažiuoti iki vietinės policijos nuovados. Nežinome, ką būtume dariusios be jos pagalbos“, – gražiausių padėkos žodžių gelbėtojai negailėjo lietuvė.

Ispanų policija neskuba

Nedidelio Granadiljos de Abonos miestelio policijos nuovada – maždaug 20 km nuo vagystės vietos. Rasti šį kalnų kaimelį merginoms buvo tikras iššūkis – net vairuoti buvo neapsakomai sunku: drebėjo rankos ir kojos.

Su vietiniais gyventojais kaunietės bandė susikalbėti ispaniškai – bent jau tiek, kiek mokėjo. „Ispaniškai paklausti, kur yra policijos nuovada, tikrai sugebėjome“, – merginos pasidžiaugė, kad universitete lankė ispanų kalbos paskaitas.

Iš budinčio policijos nuovados pareigūno išgirdusios „no english“ merginos patyrė dar vieną šoką. „Koks čia turistų rojus, jeigu net policininkai nekalba angliškai“, – pyko poilsiautojos. Gestų kalba ir rankomis juk nepaaiškinsi policininkams, kad buvo apvogtos.

Netikėtai prie merginų priėjo nuovados viršininkas ir, jų džiaugsmui, jis puikiai kalbėjo angliškai. Išklausė, davė specialius blankus, kuriuos užpildytus liepė atiduoti vienam pareigūnų, kuris merginoms parengs laikinuosius dokumentus. O pats išvažiavo.

Dvi valandos laukimo

Savo dokumentų merginos laukė dvi ilgas valandas. Neturėdamos nė euro kišenėje jos negalėjo nusipirkti nė vandens troškuliui ir jauduliui numalšinti.

Į nuovadą grįžęs viršininkas negalėjo patikėti, kad lietuvės vis dar čia. „Pasirodo, keitėsi pareigūnų pamaina, todėl mūsų dokumentus priėmęs policininkas net nenorėjo pradėti jų tvarkyti“, – nusivylusi ispanų teisėsauga pasakojo Aušra.

Bet ji šypsojosi prisiminusi, kaip supykęs viršininkas visą nuovadą pastatė ant blakstienų – labai greitai buvo užpildyti visi protokolai, apžiūrėtas nuomotas automobilis.

Pareigūnų verdiktas – automobilis buvo atrakintas visrakčiu. Policininkų parengti dokumentai leido merginoms svečioje šalyje bent nesijausti nelegalėmis.

Grįžusios į viešbutį merginos paskambino namiškiams, kreipėsi į savo telekomunikacijų bendrovę ir į banką.

„Banko darbuotojos užblokavo korteles, tačiau informavo, kad kažkas jau bandė, naudodamiesi neteisingu kodu, paimti pinigų“, – pasakojo lietuvės.

Tik vėliau viena draugių prisiminė, kad piniginėje buvo palikusi lapelį su mobiliojo telefono, likusio viešbutyje, PIN kodu. „Aš vis pamirštu tą kodą, todėl visada užsirašau, greičiausiai vagys pagalvojo, kad tai kreditinės kortelės kodas“, – svarstė mergina.

Paprašė atsiųsti pasus

Lietuvės paskambino Lietuvos užsienio reikalų ministerijos konsulinės pagalbos telefonu, buvo nukreiptos į Lietuvos ambasadą Madride, o ši liepė skambinti į konsulatą Valensijoje.

„Ten išgirdome kvailą pasiūlymą: jeigu reikia laikinų kelionės dokumentų, privalome atskristi į Valensiją. Juk mes neturime dokumentų, tai kaip mums pasiekti tą žemyninę Ispanijos dalį? Mums atšovė, kad yra vietiniai skrydžiai“, – merginas šis atsainus pokalbis įžeidė iki sielos gelmių. Jos žinojo, kad vietiniais skrydžiais be tapatybę liudijančių dokumentų gali keliauti tik tos šalies gyventojai. Ambasados darbuotojai tautietėms nepaaiškino, kad su policijos pateikta pažyma galima naudotis vietiniais skrydžiais be asmens dokumentų.

Keliautojos vis dėlto neišskydo. Prisiminė, kad jų pasai liko Lietuvoje, tad paprašė tėvų kuo skubiau šiuos dokumentus persiųsti į Tenerifę.

Namuose laukė išlaidos

Grįžusių į Lietuvą poilsiautojų laukė ne ką mažiau rūpesčių. Teko vykti į „Regitrą“ pranešti apie vairuotojo pažymėjimo vagystę. Darbuotojai nustebo, kad ambasada nepadėjo sutvarkyti šių dokumentų.

„Nors ir turiu pasą, bet privalėjau pranešti policijai, kad buvo pavogta mano tapatybės kortelė. Čia dar kartą manęs pasiteiravo, kodėl ambasada nesutvarkė šio reikalo“, – pasakojo kaunietė.

Ir už naują vairuotojo pažymėjimą, ir už naują tapatybės kortelę, ir už naują kreditinę kortelę teko mokėti. „Pasaulinės turizmo dienos proga įspėjame visus keliautojus: prieš planuodami atostogas apgalvokite kiekvieną smulkmeną ir saugokitės vagių, nes tai jums gali brangiai kainuoti“, – pataria kaunietės.


Patarimai atostogaujantiesiems

  • Jeigu jus jau apvogė, nepulkite į paniką – lengviau išspręsite visas problemas.
  • Į kelionę visada vežkitės ir tapatybės kortelę, ir pasą. Vieną dokumentą turėkite su savimi, o kitą palikite viešbutyje.
  • Jeigu neturite paso, pasidarykite tapatybės kortelės kopiją ir ją turėkite su savimi, o pačią kortelę saugokite viešbutyje.
  • Jokiu būdu nesinešiokite su savimi kreditinių kortelių, geriau turėkite grynųjų pinigų.
  • Viešose vietose saugokite rankinę, o eidami į paplūdimį neimkite brangių daiktų ir daug pinigų.
  • Jeigu per atostogas nuomojatės automobilį, jame nieko nepalikite, nes taip priviliosite vagis.
  • Svarbiausias patarimas – būkite budrus svečioje šalyje, nes vagių pilna visur.

Jei praradote asmens dokumentus:

Užsienio valstybėje praradęs pasą ar asmens tapatybės kortelę Lietuvos pilietis turėtų nedelsdamas kreiptis į artimiausią policijos įstaigą ir pranešti apie prarastą asmens dokumentą bei gauti policijos įstaigos pažymą, patvirtinančią asmens dokumento praradimą/vagystę.

Lietuvos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos asmens prašymu gali išduoti Asmens grįžimo pažymėjimą (AGP) – kelionės dokumentą, liudijantį asmens tapatybę.

AGP išduodamas tik grįžti į Lietuvą, t.y. su šiuo dokumentu tęsti kelionės ir vykti į kitas valstybes negalima.

Konsulinėje įstaigoje pareiškėjas užpildo nustatytos formos prašymą, pateikia nuotrauką, pažymą iš policijos, kitus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, jeigu asmuo juos turi.

Minėti dokumentai yra pateikiami asmeniškai atvykstant į konsulinę įstaigą arba siunčiami paštu arba faksu, arba nuskenuoti elektroniniu paštu. Pareiškėjas išduotą AGP atsiima konsulinėje įstaigoje asmeniškai. Tuo atveju, kai pareiškėjas dokumentus AGP išdavimui pateikė asmeniškai, taikomas palengvinimas – išrašytas AGP gali būti siunčiamas asmeniui paštu.

Sprendimas dėl pažymėjimo išdavimo priimamas ir pažymėjimas išduodamas asmeniui ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos. Pažymėjimo galiojimo laikas nustatomas atsižvelgiant į grįžimo kelionės trukmę, bet ne ilgiau kaip 15 dienų.

Jei Lietuvos pilietis prarado pasą ne ES priklausančioje valstybėje, kurioje nėra Lietuvos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos, kaip ES pilietis Lietuvos pilietis turi teisę prašyti kitos ES valstybės, kuri turi toje šalyje savo diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, pagalbos tomis pačiomis sąlygomis kaip ir tos valstybės piliečiai.

Šaltinis – Užsienio reikalų ministerija

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų