- Vereta Rupeikaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Be jokių abejonių – planuoju grįžti į Lietuvą! Manau, kad mano įgyta patirtis ir žinios bus daug naudingesnės čia“, – savotiškus įžadus davė neseniai pasaulinį architektūros apdovanojimą pelnęs jaunas lietuvis, šiuo metu gyvenantis Londone.
Mažiau sąnaudų ir atliekų
28-erių Povilas Čepaitis tiek bakalauro, tiek magistro diplomą įgijo Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU), o antrąsias magistrantūros studijas baigė Londone, Architektūros asociacijos (AA) architektūros mokykloje (Architectural Association School of Architecture).
P.Čepaitis su bendramoksliais LLuisu Enrique, Diego Ordoñezu ir Carlosu Pilesu neseniai pelnė apdovanojimą už baigiamąjį magistro darbą – vadinamąją efektyvią sistemą „Cast on Cast“. Ji skirta sudėtingos geometrijos betoniniams elementams gaminti.
„Gavome net du apdovanojimus: pirmąją vietą “Ateinančios kartos„ (“Next Generation„) kategorijoje Europos regione ir trečiąją vietą “Pasaulinių inovacijų„ (“Global Innovation„) kategorijoje. Apdovanojimas yra tiek simbolinis, tiek ir piniginis. Be abejo, pripažinimas, kurio mano su kolegomis parengtas projektas susilaukė, yra didžiausia paskata tęsti pradėtus darbus“, – „Kauno dienai“ sakė P.Čepaitis.
Minėta sistema, pasak autoriaus, gali būti pritaikyta labai plačiai. Pritaikius tokį betoninių elementų gamybos metodą, būtų gerokai sumažintos sudėtingų komponentų gamybos sąnaudos ir atliekos. „Tai nemaža problema šiuolaikinės architektūros industrijoje. Tikimės, kad jau netolimoje ateityje ši graži idėja virs pramoniniu produktu, šiuo metu bendradarbiaujame su keliomis susidomėjusiomis kompanijomis“, – planais dalijosi jaunas architektas.
Mokė architektūros grandai
Šveicarijos betono gamintoja kompanija „Holcim“ už tvarią architektūrą apdovanojimus skiria nuo 2005-ųjų. Kas trejus metus rengiamo konkurso tikslas – išrinkti ir plačiai pristatyti projektus, kurie praplečia supratimą apie tvarią statybą, skatina fizinės, socialinės aplinkos kokybę ir ekonominį racionalumą, kartu ir architektūros estetinę kokybę.
Tarptautinis konkursas vyksta dviem etapais: pirmiausia projektai varžosi pasaulio žemynų lygiu, nugalėtojai keliauja į pagrindinį pasaulinį finalą. Lietuvio ir jo kolegų projektas pernai nurungė visus europiečius. „Studijuodamas Londone itin susidomėjau tiriamaisiais darbais. “Cast on Cast„ yra būtent toks projektas“, – pridūrė lietuvis.
Paprašytas palyginti savo studijas Lietuvoje ir Londone, P.Čepaitis teigė, kad studijos VGTU yra labiau techninės, inžinerinės.
„Galima būtų pasakyti, kad tai yra praktiška, vokiško tipo mokykla. AA architektūros mokykla yra labiau orientuota į socialinį, kultūrinį, netgi politinį diskursus. Labiau išplėtotos teorinės studijos, ypač skatinamas konceptualumas“, – komentavo lietuvis.
AA architektūros mokykla, pridūrė pašnekovas, yra viena seniausių ir prestižiškiausių šios srities mokyklų pasaulyje, joje dėsto arba yra ją baigę daug žymių pasaulio architektų – Remis Koolhaasas, Zaha Hadid, Richardas Rogersas.
„Studijos šioje mokykloje man buvo neįkainojama patirtis, nes tik nedaugelis mokyklų suteikia galimybę mokytis tiesiogiai iš architektūros meistrų“, – džiaugėsi lietuvis, kuris jau baigė studijas ir darbuojasi vienoje Londono architektūros studijoje. Jos įkūrėjas yra garsus architektas, menininkas, inžinierius ir mąstytojas Cecilis Balmond'as.
Londonas paviliojo ne vieną
P.Čepaičio žiniomis, Londone dirba nemažai lietuvių architektų, didžioji jų dalis – mokslus baigę Lietuvoje.
„Londonas suteikia jaunam architektui puikių galimybių tobulėti, daug pasaulinių kompanijų turi čia savo biurus. Kita vertus, ir konkurencija čia daug didesnė. Todėl, pavyzdžiui, pradėti savarankišką karjerą galimybės yra gana menkos. Atlyginimai, be abejo, didesni nei Lietuvoje, tačiau ir pragyvenimas nepalyginamai brangesnis“, – atviravo lietuvis, šiais arba ateinančiais metais planuojantis grįžti į Lietuvą.
Apdovanotoji „Cast on Cast“ sistema, pasak P.Čepaičio, galėtų būti pritaikyta ir Lietuvoje, jei tik tam būtų rinka ir gamintojas. Architektūros komponentai galėtų būti pritaikyti fasadams, interjero apdailai, stogo dangoms ir kitkam. Taip pat, jauno architekto teigimu, nagrinėjama galimybė šiuos komponentus taikyti kaip konstrukcinius – jie galėtų būti plytos arba bloko atitikmuo.
„Ši sistema nuo egzistuojančių produktų skiriasi tuo, kad komponentai nėra plokšti ar stačiakampiai, bet iš esmės – bet kokios formos“, – pridūrė P.Čepaitis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...
-
Maža erdvė: gali būti ir funkcionalu, ir jauku1
Kokybiškai ir jaukiai įrengti mažą namų erdvę gali būti nemenkas iššūkis – ypač tuomet, kai ir turimas biudžetas ribotas. Interjero dizainerė Irena Kalabuckaitė sako, kad mažų būstų savininkams atnaujinant erdvę svarb...
-
Interjerui – skaitmeninis menas
Moksliškai įrodyta, kad tinkamai sukurtas namų interjeras gali sužadinti vaizduotę ir net pakeisti žmonių mąstymą, požiūrį į darbą ar poilsį. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad harmoniją namuose padeda sukurti ir bendros i...
-
Vidinės harmonijos ir geros savijautos sprendimai
Paryžiuje vykusioje prestižinėje parodoje „Maison&Objet“ apsilankiusi nišinės parfumerijos ekspertė Kristina Strolienė domėjosi naujovėmis, kurias siūlo garsiausi pasaulio interjero dizaineriai, parfumeriai, žvakių meistrai, n...
-
Namas, kuris kainuoja ne vieną milijoną eurų: kaip atrodo gyvenimas jame?13
Rubrika „Arčiau namų“ patiks visiems, kuriems smalsu, koks gi gyvenimas name, kuris kainuoja ne vieną milijoną. ...