Su velniu prie vieno stalo (filmo "Patarėjas" recenzija) Pereiti į pagrindinį turinį

Su velniu prie vieno stalo (filmo "Patarėjas" recenzija)

2013-11-16 07:00

Jei kriminalinio filmo titruose yra JAV rašytojo Cormaco McCarthy pavardė, galime neabejoti, kad mūsų laukia nebanalus kūrinys, kuriame totalus blogis gali atrodyti baisesnis už pačią mirtį.

Patarėjus turi ne tik politikai

Visi, kurie skaitė Mario Puzo romaną "Krikštatėvis" arba matė pagal šią knygą sukurtą gangsterinio kino šedevrą, be abejo, įsidėmėjo ryškų personažą Tomą Heigeną. Likdamas antrame plane šis pilkasis mafijos kardinolas visada išsaugo sveiką protą, nepasiduoda emocijoms ir puikiai išmano įstatymus. Mafijos hierarchijoje toks žmogus laikomas boso šeimos nariu ir vadinamas patarėju. Dėl aktoriaus Roberto Duvallio talento šis personažas tapo labai svarbia gangsterinio epo grandimi. Panašų veikėją naujausiame režisieriaus Ridley Scotto filme "Patarėjas" vaidina populiarus aktorius Michaelas Fassbenderis.

Dedikacija broliui

"Patarėjas" sukurtas pagal C.McCarthy scenarijų. Šio JAV rašytojo knygų ekranizacijos per trumpą laiką tapo kelių reikšmingų filmų pagrindu ("Šioje šalyje nėra vietos senukams", "Kelias"). "Patarėjas" taip pat yra puikus įrodymas, kad reikšmingi filmai dažniausiai gimsta iš stiprios literatūrinės konstrukcijos ir giliai išanalizuotų charakterių. Tada ir aktoriams yra ką vaidinti.
Atkreipia dėmesį ir viena specifinė aplinkybė: "Patarėją" režisierius dedikuoja savo broliui Tony Scottui, taip pat mėgusiam kurti kriminalinius filmus, bet pernai savo noru pasitraukusiam iš gyvenimo.

Tikra aforizmų kolekcija

Bevardis advokatas, kurį vaidina M.Fassbenderis, yra ne tik savo srities profesionalas, bet ir subtilus gyvenimo džiaugsmų gurmanas. Ši charakterio savybė, verčianti vyrą ieškoti vis aštresnių pojūčių, atveda į nusikaltėlių pasaulį. Tačiau vien patarėjo paslaugomis vyras neapsiriboja. Ateina laikas, kai jis sutinka (greičiau iš smalsumo ir kraują kaitinančio azarto nei dėl pinigų) į Meksiką pervežti 20 mln. dolerių vertės kokaino partiją (apie kvaišalus, gabenamus fekalijų statinėse, – atskira kalba).

Filme skamba daug įsimenamų sentencijų. Tikrą aforizmų kolekciją per trumpą laiką išberia pastaruoju metu su savo egzotiškai atrodančių personažų šukuosenomis eksperimentuojantis Javieras Bardemas. Gerai šiam kontekstui tiktų dar viena skandinavų išmintis: "Jei sėdi su velniu prie vieno stalo valgyti košės, imk labai ilgą šaukštą."

"Patarėjas" ("The Counselor") ****
Trileris. JAV, D.Britanija, 2013 m. Rež. R.Scottas. Vaidina M.Fassbenderis, J.Bardemas, Penélope Cruz, Bradas Pittas, Cameron Diaz, Bruno Ganzas, Johnas Leguizamo.
veiksmas 2
humoras 1
įtampa 2
erotika 2
siaubas 2
Nuo 2013 11 15
Trukmė 118 min.
N-16

Kriminalinės R.Scotto istorijos

Režisierius R.Scottas kriminaliniam kinui paaukojo nemažą talento dalį ir sukūrė kelis įsimenamus šio žanro filmus. "Sergėtojas" (1987 m.) buvo jo pirmasis bandymas susieti žiaurias kriminalinio pasaulio realijas su sentimentalia meilės istorija. Romantiniu trileriu pramintas filmas pasakojo apie tai, kaip Bronkso policininkas, sergėdamas nuo banditų keršto brutalaus nusikaltimo liudytoją, peržengė savo įgaliojimų ribas ir pažeidė vieną svarbiausių asmens sargybiniams privalomų taisyklių – niekada neįsimylėk tos, kurią saugai. Filme buvo nemažai šiam žanrui nebūdingų lyrinių scenų ir stilingai į filmo audinį įkomponuotų gražių klasikinės muzikos (fragmentai iš Léo Delibes’o operos "Lakmė", Antonio Vivaldi kūrinių) intarpų.

Kur kas šiurkštesnė buvo "Juodojo lietaus" (1989 m.) stilistika. Du amerikiečiai policininkai persekioja pabėgusį japonų mafijos žudiką priešininko teritorijoje, kurioje išlikti gyviems beveik neįmanoma, nes čia daugelis Japonijos policininkų bendradarbiauja su vietos mafija.

Prisidėjo R.Scottas ir prie kruvinų garsaus maniako Hanibalo Lekterio nuotykių epopėjos. Pats mačiau, kaip premjeriniame "Hanibalo" (2001 m.) seanse į Kauno kino teatrą "Planeta" teko kviesti medikus gaivinti iš siaubo sąmonės netekusios žiūrovės.

O filme "Amerikos gangsteris" (2007 m.) R.Scottas atskleidė net amerikiečiams mažai žinomą jų netolimos praeities košmarą, kai jokių skrupulų nepripažįstantis juodaodis Harlemo mafijos bosas iš savo "kolegų" išsiskyrė ypatingu cinizmu – jis į Ameriką gabeno narkotikus Vietname žuvusių kareivių karstuose.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų