Šventasis ir Didysis Susirinkimas prasidės sekmadienį Kretos saloje ir turėjo būti pirmasis visų ortodoksų lyderių susitikimas nuo 787 metų.
Susirinkimas vyks, tačiau atsisakius jame dalyvauti Rusijos bei dar trijų šalių Ortodoksų Bažnyčių atstovams, jis nebetenka visuotinio ortodoksų susirinkimo auros.
Ekumeninis patriarchas Baltramiejus I Šventąjį ir Didįjį Susirinkimą sušaukė tokiems klausimams, kaip santuoka, pasninkas ir jungtinis atstovavimas vyskupijose tokiose šalyse kaip JAV ir Australija aptarti.
Iš pradžių į savaitę truksiantį susirinkimą Kretos saloje buvo pakviesta daugiau kaip tuzinas Bažnyčių, atstovaujančių maždaug 250 mln. tikinčiųjų.
Praėjusį kartą toks susirinkimas įvyko 1054 metais, kai krikščionybė skilo į katalikybę ir ortodoksiją, per vadinamąją didžiąją schizmą, ir naujo susirinkimo detalių planavimas užtruko 50 metų.
Tačiau dar prieš jo pradžią jį temdo kontroversija.
Be Rusijos, taip pat nedalyvaus Bulgarijos Ortodoksų Bažnyčia ir Gruzijos Ortodoksų Bažnyčia, o Serbijos Ortodoksų Bažnyčia tikriausiai dalyvaus tik kaip stebėtoja, pranešama Graikijoje.
Visos šios trys Bažnyčios laikomos artimomis Maskvai.
Savo ruožtu Antiochijos patriarchatas nedalyvauja dėl ginčo su Jeruzale dvasininkų skyrimo Katare klausimu.
Rusijos Ortodoksų Bažnyčia pirmadienį sakė, susirinkimas turėtų būti atidėtas, kol bus išspręsti nesutarimai, ir kad nedalyvaujant Antiochijos, Bulgarijos ir Gruzijos Bažnyčioms, ji taip pat nedalyvaus.
Baltramiejaus atstovas Johnas Chryssavgis (Džonas Krisavgis) sakė, kad dešimt patriarchų, kurie dalyvaus susirinkime, penktadienio vakarą paskutinį kartą paragino kitų Bažnyčių vadovus atvykti ir pabrėžė, kad bet kokie jiems rūpimi klausimai bus aptarti.
Tačiau atstovo teigimu, šiems lyderiams nedalyvaujant, susirinkimas vis tiek įvyks, ir likusių dešimties Bažnyčių sprendimai bus įpareigojantys. Tačiau tam neabejotinai prieštaraus Rusijos ir kitų šalių Bažnyčios.
Rusijos patriarchas Kirilas penktadienį dar kartą pakartojo, kad susirinkime nedalyvaus ir laiko šį susirinkimą pasiruošimu sinodui, kuriame dalyvaus visos Bažnyčios „be išimties“.
„Rusijos Ortodoksų Bažnyčia visuomet manė, kad bet kurios vietinės Bažnyčios – mažos ar didelės, senos ar naujos – balso negalima nepaisyti. Antiochijos Bažnyčios nepritarimas susirinkimui rodo, kad visuotinio konsensuso mes nepasiekėme. Mes negalime ignoruoti Gruzijos, Serbijos ir Bulgarijos Bažnyčių balsų po to, kai šios šalys pasisakė už susirinkimo perkėlimą vėlesniam laikui“, – sakė patriarchas Kirilas.
„Mes melsimės už jus dirbančius“, – pridūrė jis.
Naujausi komentarai