Vakar Vilniuje startavo "Ad hoc: Nepatogus kinas 2008" – vienintelis Baltijos šalyse žmogaus teisių kino festivalis. Jo programoje demonstruojami dokumentiniai kino filmai ragina žiūrovus paklausti savęs, kas mes – ksenofobai, rasistai, seksistai, homofobai, abejingieji ar aktyvūs žmogaus teisių gynėjai. Lietuvos žmogaus teisių centras šį festivalį rengia antrus metus iš eilės, bendradarbiaudamas su "Helsinki Foundation for Human Rights" bei tarptautiniu "WatchDocs" žmogaus teisių kino festivaliu.
"Nepatogus kinas" pas žiūrovus šiemet grįžta su dvigubai gausesne menine programa. Festivalio maršrutai iš Vilniaus nusidrieks iki Kauno ir Klaipėdos. Per beveik tris savaites šiuose miestuose kino gerbėjams bus parodyta daugiau kaip pusšimtis užsienio šalių režisierių sukurtų dokumentinių filmų.
Šiųmetis festivalis, palyginti su pirmuoju, yra daug savarankiškesnis, daugiau nei pusę iš 57 programos filmų atrinko lietuvių "Nepatogaus kino" komanda.
Lietuvos žmogaus teisių centras – daugiau nei dešimtmetį žmogaus teisių apsaugos ir švietimo srityje dirbanti nevyriausybinė organizacija. Centras telkia savo narių ir ekspertų jėgas žmogaus teisių problemoms analizuoti ir viešinti. Pabrėždami švietėjišką festivalio misiją, rengėjai šiemet žiūrovams siūlo ne tik plačią ir įvairią programą – po filmų vyks susitikimai su režisieriais, diskusijos žmogaus teisių klausimais, kiti festivalio renginiai.
Festivalio direktorius Gediminas Andriukaitis teigia, kad kino forumas šiemet lieka ištikimas tradicijai užduoti nepatogius klausimus, tokiu būdu programai suteikdamas skirtingos tematikos atspindžius: "Veidai", DEMO, "Nepažinti kaimynai", "Kitu kampu", "Straipsnis Nr.2", "Trumpametražių filmų programa". Kiekviena programos dalis turėtų tapti atvirų diskusijų įvairiomis žmogaus teisių temomis arena.
Festivalio koordinatorius Vytautas Matulevičius tikina, kad aktualių diskusijų maratonas prasidės jau šįvakar "Menų spaustuvėje". Čia bus parodytas filmas "Iš įsitikinimo"( "Of Conviction"), o po jo vyks debatai dėl abortų uždraudimo. Pozicijas "už" ir "prieš" pareikš Mykolo Romerio universiteto Debatų klubo nariai, politikai ir ekspertai.
Spalio 27 d. po naujausio Baltarusijos režisieriaus Alecho Daškevičiaus filmo "Žurnalistai" ("Journalists") bus surengta diskusija "Spaudos laisvė ir totalitarizmas", kurioje dalyvaus filmo režisierius, žurnalistai, nevyriausybinių organizacijų atstovai. Šioje diskusijoje ketina dalyvauti ir žinomas žmogaus teisių aktyvistas, Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos "Viesna" tarybos pirmininkas Ales Bialatski, 2006–2007 m. nominuotas Nobelio taikos premijai.
Paskutinis festivalio akordas – nominacijios "Žiūrovų balsas" įteikimas. Komisijos narių teisės atiduotos kiekvienam festivalyje apsilankiusiam žiūrovui. Būtent žiūrovų balsai nulems, kuris festivalio programos filmas visus metus bus laikomas geriausiu.
Visi festivalio filmai rodomi nemokamai.
Naujausi komentarai