Milžiniškas falas pripažintas meno kūriniu Pereiti į pagrindinį turinį

Milžiniškas falas pripažintas meno kūriniu

2011-02-14 13:31
Milžiniškas falas pripažintas meno kūriniu
Milžiniškas falas pripažintas meno kūriniu / DMN archyvo nuotr.

Ant pakeliamojo Liejyklos tilto nupieštas milžiniškas falas, praėjusių metų vasaros naktį pakilęs priešais Federalinės saugumo tarnybos (FST) būstinę Sankt Peterburge, pripažintas meno kūriniu ir nominuotas valstybinei premijai gauti, tuo tarpu šio kūrinio autoriai sėdi tardymo izoliatoriuje.

Premijos "Inovacija" ekspertų taryba, kurią finansuoja Kultūros ministerija, ketvirtadienį vienbalsiai įtraukė meno grupės "Karas" ("Voina") akciją "Falas KGB nelaisvėje" į nominacijos "Vizualinio meno kūrinys" trumpąjį sąrašą.

65 metrų ilgio ir 27 metrų pločio falą nupiešė ant asfalto "Karo" aktyvistai, protestuodami prieš saugumo priemones Sankt Peterburgo ekonomikos forumo išvakarėse. Ugniagesiai ir komunalinės tarnybos dvi dienas negalėjo nuplauti nuo tilto stipriai besilaikančius šviesius dažus, gerai matomus per baltąsias naktis.

Kūrinys buvo įtrauktas tarp nominantų 15 ekspertų tarybos sprendimu, papasakojo agentūrai "Reuters" jos dalyvis Jevgenijus Umanskis.

"Šis projektas - nepriekaištingas idealus performansas. Nė vienas kūrinys pernai nepadarė tokio įspūdžio visiems ir Rusijoje, ir pasaulyje, -sakė agentūrai "Reuters" ekspertas Arsenijus Sergejevas, taip pat įeinantis |į premijos tarybą. -Tai tas retas sėkmingas atvejis, kai menininkai realiai ilgai rengėsi ir sukūrė idealų meno kūrinį. Jis virtuoziškai atliktas, ir labai gerai sumanytas panaudojant pakeliamąjį tiltą".

"Karo" aktyvistas Leonidas Nikolajevas ("?.nutyj"), nubaustas už falo nupiešimą, interviu laikraščiui "Novaja gazeta" savo akcijas vadino "socialiniais-politiniais pareiškimais".

L.Nikolajevas jau keli mėnesiai areštuotas už rugsėjo akciją "Rūmų perversmas", per kurią Sankt Peterburge buvo apversti keli policijos automobiliai.

"Ne visada menininkai turi klausti valdžios leidimo", - teisina "Karą" J.Umanskis. - Savaime suprantama, kad kai kuriais atvejais, kai turima omenyje tokia aktuali politinė ir socialinė akcija gatvėje, tokio leidimo niekas neduos".

Pasak A.Sergejevo, "Karas" kompensuoja tai, kad Rusijoje nėra piliečių visuomenės.

"Jie vienu gestu pasako: viskas priklauso nuo tavęs", - pažymėjo jis.

Kultūros ministerija, kuri finansuoja premiją įsteigusį Valstybinį šiuolaikinio meno centrą, apie "Karo" įtraukimą į sąrašą žino, bet žada nesikišti į žiuri, kuri susideda iš septynių nepriklausomų menotyrininkų, tarp kurių yra ir užsieniečių, darbą.

"Tai savarankiška organizacija. Mes nedarome jokios įtakos, - sakė agentūrai "Reuters" vaizduojamojo meno skyriaus viršininkė Marija Sparžina. - Jie turi žiuri, kuri patvirtinama Ministerijos įsaku. Spręs žiuri".

Pasak premijos vykdomosios direktorės Nadeždos Mindlin, nugalėtojas bus paskelbtas balandžio 7 dieną.

"Karo" kūriniai jau pelnė tarptautinį pripažinimą. Garsus anglų grafičių piešėjas Banksy (Benksis) atsiuntė sulaikytiems "Karo" aktyvistams padėti 2 mln. rublių - honorarą už kelių savo paveikslų pardavimą. Advokatai siūlė šiuos pinigus kaip užstatą, bet teismas atsisakė paleisti "Karo" aktyvistus iš arešto.

L.Nikolajevas sakė, kad jį nustebino Banksy poelgis.

"Tai geriausias, kokį galima įsivaizduoti, pripažinimas", - sakė jis interviu, kurį davė iš tardymo izoliatoriaus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų