Pereiti į pagrindinį turinį

Lygių galimybių tarnyba: nuolaida jaunimui tik iki 25-erių metų diskriminuoja kitus lankytojus

2024-02-19 18:02
BNS inf.

 Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT), taikydamas nuolaidą jauniems asmenims tik iki 25-erių metų, diskriminuoja kitus lankytojus, pirmadienį pranešė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.

Lygių galimybių tarnyba: nuolaida jaunimui tik iki 25-erių metų diskriminuoja kitus lankytojus
Lygių galimybių tarnyba: nuolaida jaunimui tik iki 25-erių metų diskriminuoja kitus lankytojus / P. Peleckio / BNS nuotr.

Anot tarnybos, teatro taikoma jauno žmogaus riba iki 25 metų prieštarauja Lygių galimybių įstatymo nuostatai, įpareigojančiai sudaryti vienodas sąlygas gauti tuos pačius gaminius, prekes ir paslaugas, nepaisant amžiaus, lyties ir kitų asmens tapatybės požymių.

Teatre šiuo metu galiojančia jauno žmogaus nuolaida bilietams gali pasinaudoti tik asmenys iki 25 metų. Taip pat LDNT taikomos nuolaidos žmonėms su negalia, senjorams.

Dėl šios nuolaidos į tarnybą kreipėsi viena teatro klientė, klausdama, ar visos nuolaidos yra suderinamos su lygių galimybių principais.

Teatro atstovai atsiųstame rašte paaiškino, kad ši nuolaida taikoma siekiant praplėsti jaunų žmonių auditoriją, nepriklausomai nuo jų išsilavinimo ir statuso.

25 metų riba pasirinkta dėl to, jog vyresnio amžiaus jauni suaugusieji jau yra įsitvirtinę darbo rinkoje, ekonomiškai kur kas pajėgesni.

„Būtent 25 metų riba pasirinkta dėl to, jog vyresnio amžiaus jauni suaugusieji jau yra įsitvirtinę darbo rinkoje, ekonomiškai kur kas pajėgesni, todėl jiems nebūtina nuolaidų paskata“, – nurodė teatro atstovai.

Tuo metu Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, atlikdama tyrimą, akcentavo, kad šalies teisės aktuose, kuriuose numatomos tam tikros lengvatos ar paramos jauniems žmonėms, būtent tokia amžiaus riba nėra numatyta.

Pavyzdžiui, Jaunimo politikos pagrindų įstatyme jaunas žmogus apibrėžiamas kaip 14-29 metų asmuo, Užimtumo įstatyme minimos 29 metų, Civiliniame kodekse – 24 metų ribos.

„Apskritai lengvatų teikimas amžiaus pagrindu nėra laikomas diskriminacija. Bet šiuo atveju teatras nepateikė objektyvių duomenų, pavyzdžiui, statistinių, kurie pagrįstų būtent šios amžiaus ribos nustatymo būtinumą. Ar tikrai, tarkime, 26-erių žmogus būtinai yra ekonomiškai pajėgesnis, lyginant su metais jaunesniu?“ – svarstė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkas Karolis Čepas.

Jo nuomone, tokie teatro atstovų argumentai ir kartu skirtingas asmenų traktavimas, taikant šią nuolaidą, negali būti laikomi pagrįstais.

Skunde Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai pareiškėja taip pat buvo atkreipusi dėmesį į nuolaidų asmenims su negalia sistemą, kuri buvo pritaikyta tik žmonėms su judėjimo negalia, tačiau tvarką teatras operatyviai pakeitė ir dėl šios dalies tyrimas buvo nutrauktas.

Į tarnybos sprendimą „Facebook“ tinkle sureagavo kultūros ministras Simonas Kairys. Jis svarstė, kad jei nuolaidos jaunimui bilietams į teatrą yra diskriminacinės, kaip reikėtų vertinti, pavyzdžiui, draudimo bendrovių taikomus didesnius įkainius jauniems žmonėms už automobilio dalyvavimą eisme.

 

 

„Skatini eiti į teatrą, vertini tai, jog tikrai skiriasi finansinės jaunimo galimybės ir gauni pastabą. O norint drausti automobilį, tu tik dėl amžiaus esi apmokestinamas papildomai. Jokio individualumo, tik bendroji statistika ir pelno formulė“, – rašė ministras.

„Tarnyba galėtų būti principinga visiems. O dabar, kaip supratau, tarnyba dar žiūrės ir į kitas kultūros įstaigas“, – pridūrė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų