- Aida Valinskienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
radžia: dramblius kolekcionuoti D. Gurkšnienė pradėjo maždaug prieš du dešimtmečius, kai pirmąjį drambliuką jai padovanojo sūnus.
-
Kompanija: 2 500 įvairaus dydžio, medžiagų, spalvų ir formų dramblių – tokiai kolekcijai teko užleisti net du namo kambarius.
-
Laimę į namus neša tūkstančiai dramblių
-
Laimę į namus neša tūkstančiai dramblių
-
Ypatingi: dviejų vienodų dramblių šioje kolekcijoje nerasite. Dalės Gurkšnienės asmeninio archyvo nuotr.
-
Laimę į namus neša tūkstančiai dramblių
-
Laimę į namus neša tūkstančiai dramblių
-
Laimę į namus neša tūkstančiai dramblių
-
Laimę į namus neša tūkstančiai dramblių
Poetė Dalė Gurkšnienė savo namais dalijasi su 2 500 dramblių iš 42 šalių. Moteris sako nuo mažens jutusi sunkiai paaiškinamą potraukį drambliams – įtaria, kad ankstesniame gyvenime gyveno kur nors Indijoje, todėl dramblys jos sielai artimas gyvūnas.
Piešė net nemačiusi
„Viename eilėraštyje, kuris vadinasi „Reinkarnacija“, parašiau, kad save atsimenu su raudonu sariu blizgant saulei. Kai pabuvau Tadž Mahale, supratau, kad ten jau esu buvusi“, – sako Pakruojo literatų klubo „Židinys“ narė ir mėgina paaiškinti, iš kur tas potraukis drambliams.
Sako, puikiai atsimena tuos laikus, kai namuose atsirado televizoriai – ilgai jų nebuvo, ypač spalvotų. Ji dar iki jiems atsirandant piešė dramblius, net pati to nežinodama, tik močiutė klausdavo: vaikeli, ko tu tą arklį pieši su tokiu ilgu snukiu? Dabar sako suprantanti, kad jau tada, dar net neidama į mokyklą, ji piešė dramblius, nors dramblio nebuvo mačiausi net per televizorių.
„Tad nuo pat mažų dienų tas dramblys buvo mano gyvenime – tikriausiai praeitame gyvenime buvau kokia indė, gyvenau Tadž Mahale, nes tie drambliai man labai artimi“, – sako pašnekovė.
Gyvą dramblį ji pamatė besimokydama penktoje klasėje, kai su klase lankėsi Rygos zoologijos sode. Prisimena tiek į jį įsistebeilijusi, kad klasės auklėtoja net išsigando: „Vaikeli, ar tau bloga? Ko tu išbalusi, išsprogusiomis akimis spoksai?“ Ji tiesiog pamatė sielai artimą gyvūną.
Ta trauka drambliams išlikusi iki šiol – moteris mėgsta žiūrėti „Animal Planet“, kur dažnai rodo dramblių gyvenimą. Paskaito apie dramblius, kai tik ką randa, tad žino apie šiuos gyvūnus tikrai daug.
Dviejų vienodų nėra
Kolekcionuoti dramblius Dalė pradėjo prieš 20 metų, kai sūnus nupirko drambliuką ir pasakė: „Mamyte, surinkime septynis ir būsime labai laimingi.“ Sako, egzistuoja toks prietaras, kad septyni drambliai pakeltais straubliais teikia laimę. Tačiau tas planuotas septynetas virto 2 500 dramblių iš 42 pasaulio šalių.
„Perku drambliukus ir vadinamuosiuose blusturgiuose, ir naudotų prekių parduotuvėse, ieškau drambliukų visur, kad ir kur nuvažiuoju, jei kas iš pažįstamų kur nors važiuoja, visada parveža lauktuvių drambliuką. Naujieji metai, Kovo 8-oji, Valentino diena, Motinos diena, gimtadienis – visada žinau, ką gausiu dovanų, – drambliuką. Tarp tų 2 500 dramblių dviejų vienodų nėra“, – pasakoja pašnekovė.
Naujieji metai, Kovo 8-oji, Valentino diena, Motinos diena, gimtadienis – visada žinau, ką gausiu dovanų, – drambliuką.
Ją džiugina kiekvienas kolekcijos drambliukas. Tolimiausios šalys, iš kurių į Lietuvą atkeliavo drambliukai, – Mauricijus, Pietų Afrikos Respublika, iš jų lauktuvių parvežė pažįstami. Vaikai kaskart iš Anglijos grįždami parveža, ir ne po vieną, ir kiekvienoje šalyje, kurioje lankosi, nuperka.
Kai kolekcionuojanti dramblius pasiskelbė feisbuko kolekcininkų grupėje, Dalė sako sulaukusi nemažai pasiūlymų vieną ar kitą nusipirkti, bet buvo ir tokių žmonių, kurie turėtus drambliukus jai tiesiog padovanojo.
Moters kolekcijoje – ne vien drambliukų skulptūrėlės. Yra ir apie 30 minkštų žaisliukų, keli rankšluosčiai, drabužiai, rankinės su drambliais, paveikslų, nemažai papuošalų. Drambliai gali būti ir žvakidės, druskinės, pipirinės, puodeliai, popieriaus laikikliai, kalendoriai, laikrodžiai ir dar daug kas.
Vertingas kiekvienas
Drambliams namuose paskirti du kambariai, į kuriuos Dalė užsuka su jais pasisveikinti, pasibūti. Sako, kiekvienas jos širdžiai brangus. Brangiausiai kainavęs – rankų darbo šachmatų žaidimo figūrėlė, padaryta iš dramblio ilties. Jį kolekcininkei parvežė iš Indijos ir kainavo jis apie 140 svarų.
Dramblių kolekcija – didelis džiaugsmas moters anūkams. Atėję į svečius visada pasiprašo į antrą namo aukštą pažiūrėti dramblių, paieškoti, kurie nauji. Žaisti močiutė leidžia vos su vienu kitu – saugo, kad nesudužtų, nesulūžtų.
Pernai kolekcininkė buvo surengusi dramblių parodą Pakruojo Juozo Paukštelio bibliotekoje. Nuvežė tik 170, nes daugiau į bibliotekos spintas sudėlioti nepavyko, o eksponuoti taip, kad kiekvienas į rankas paimti galėtų – nesaugu. Norinčių apžiūrėti dramblius buvo nemažai – ir vaikų, ir suaugusiųjų.
Ar D. Gurkšnienės eilėraščiuose dramblys – dažnas herojus? „Ne. Tėra vienas eilėraštis, kuriame minimas dramblys. Jei kokia proga, man anūkės atveža nupiešusios po dramblį. Tad ir eilėraštis yra apie tai, kaip anūkė Frėja piešia dramblį. Juk eilėraštis turi ateiti – negali atsisėdusi nuspręsti: dabar apie dramblį parašysiu“, – sako poetė.
Piešinys
Įtaka: vienintelį eilėraštį, kuriame minimas dramblys, poetę paskatino parašyti anūkės Frėjos piešinys.
Dalė Gurkšnienė
Ant popieriaus balto spalvas sudėliojus,
Palinkusi Frėja kažką jau paišys.
Ir kad visiems jums būtų aišku –
Čia bus močiutei nupieštas dramblys.
Baigiu nupiešti jo didžiulę koją.
O ar žinote visi, kur drambliai klajoja?
Straublį piešiu aš drambliukui,
Didelį ir ilgą, tai didžiulis gavos jis,
Vos vos į lapą tilpo.
Dar nupiešiu dvi, jo ausis didžiausias,
Ar jūs žinot, ar jūs matėt,
Kaip drambliai jas prausias?
Pats stipriausias jis galiūnas,
Ir labai geros širdies,
Nelaimei atsitikus ir skruzdei jis padės.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Užgęso rašytojas ir skulptorius J. Šikšnelis
Klaipėdą pasiekė liūdna žinia apie netikėtą rašytojo, skulptoriaus ir buvusio Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos vadovo Juozo Šikšnelio mirtį. Gruodžio pradžioje jis planavo pristatyti klaipėdiečiams savo naujausią roman...
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa1
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...
-
Minint M. K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, siūloma rengti ekskursijas, parodas
Kitąmet minint poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, vyks ekskursijos, koncertai ir parodos. ...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Knygos S. Paltanavičių atvedė į Kauną
Tado Ivanausko zoologijos muziejuje gamtininko Selemono Paltanavičiaus knygų kelias – nuo pirmosios, rašytos septintoje klasėje su klaida varde, iki šimtosios „Su gamta kišenėje“. ...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Jaunieji muzikos lyderiai išpildys svajonę groti su orkestru2
„Užlipusi ant scenos pasimėgausiu akimirka, kurios taip ilgai laukiau“, – sako keturiolikmetė pianistė Kotryna Janavičiūtė. Su kitais aštuoniais jaunaisiais muzikantais ji pasirodys Kauno valstybinės filharmonijos scenoje. Kart...
-
Į amžinojo poilsio vietą išlydimas A. Kulikauskas1
Penktadienį amžinojo poilsio išlydėtas muzikantas ir kompozitorius Andrius Kulikauskas. ...
-
V. Kernagio sūnus apie A. Kulikauską: jam visada galėjai paskambinti, jis turėdavo atsakymus2
Lapkričio 17-ąją maestro Andriui Kulikauskui scenos uždanga nusileido paskutinį kartą. Kompozitorius užgeso po sunkios ligos. ...
-
Susirinkti tapatybę iš gyvenimo skeveldrų
„Nuo rytojaus pasikeisiu, būtinai pasikeisiu“, – sako Herojus (akt. Dainius Svobonas). Panašiai suformuluota frazė girdėta daugybę kartų, manau, daugelio ir pačių pasakyta, įvairiausiomis gyvenimo aplinkybėmis, siekiant nustat...