Pereiti į pagrindinį turinį

Druskininkuose poetą J. Marcinkevičių įamžins ant lauko akmens nutūpęs paukštis

2023-12-03 17:08

Poeto Justino Marcinkevičiaus atminimą Druskininkuose įamžins giedančio paukščio skulptūra.

Druskininkuose poetą J. Marcinkevičių įamžins ant lauko akmens nutūpęs paukštis
Druskininkuose poetą J. Marcinkevičių įamžins ant lauko akmens nutūpęs paukštis / Š. Mažeikos / BNS nuotr.

Skulptoriaus Vidmanto Gylikio ir architekto Lino Krūgelio projektas užėmė antrą vietą Lietuvos rašytojų sąjungos skelbtame konkurse.

Nors konkursas buvo skelbtas įamžinti poeto atminimą Vilniuje, Druskininkų savivaldybė jį pasirinko įrengti kurorte.

Kaip BNS informavo savivaldybės atstovė spaudai Diana Sinkevičiūtė-Griežė, skulptūros pasirinkimas aptartas su poeto dukra ir anūke, gautas Rašytojų sąjungos ir autorių sutikimas jį statyti Druskininkuose.

J. Marcinkevičių žavėjo gamta, ir šeima labiausiai norėtų matyti jo atminimą įamžintą ne sostuose, o simboliuose, tokiuose kaip knyga, paukštis, plunksna, medis.

„Giminaitės pabrėžė, kad J. Marcinkevičių žavėjo gamta, ir šeima labiausiai norėtų matyti jo atminimą įamžintą ne sostuose, o simboliuose, tokiuose kaip knyga, paukštis, plunksna, medis“, – nurodė savivaldybės atstovė.

Ant lauko akmens nutūpusį giedantį paukštį planuojama pastatyti parke greta Kultūros ir kongresų rūmų. Paminklas viena ašimi bus sujungtas su šalia pasodintu ąžuoliuku ir iš trinkelių padarytu atvertos knygos lapų bei plunksnos motyvu.

Projekto autorių teigimu, giedančio paukščio vaizdinys – tai gyvybės ir vilties, meilės šiam pasauliui šauksmas.

„Metaforiška santūria forma siekiama atskleisti Justino Marcinkevičiaus gyvenimo ir kūrybos tikrumą, žemiškumą ir sakralumą. Didelis ir kuklus paukštis, nutūpęs ant paprasto lauko akmens, virš kasdienybės – tarsi atsiliepimas į tylų poeto prašymą: „Tegul tas paukštis vis dar gieda man...“, – nurodoma projekte.

Numatoma skulptūros sukūrimo ir įgyvendinimo vertė – 70 tūkst. eurų be pridėtinės vertės mokesčio. Tam bus panaudotos savivaldybės ir rėmėjų lėšos.

Lapkričio pabaigoje šiam sumanymui pritarė Druskininkų savivaldybės taryba.

„Kol kas aš teturiu dvi vietas, kur norisi sugrįžti – tėviškė ir Druskininkai“, – sanatorijos „Dainava“ knygoje yra įrašęs poetas, prozininkas, dramaturgas, vertėjas, akademikas J. Marcinkevičius.

Būdamas Druskininkuose 1968 metais per 12 dienų jis parašė istorinę dramą „Mindaugas“.

„Druskininkiečių bendruomenė pritaria ir palaiko idėją įamžinti poeto J. Marcinkevičiaus atminimą Druskininkuose“, – pabrėžė savivaldybės atstovė.

Skulptūrą tikimasi pastatyti kitų metų pabaigoje.

Poetas, dramaturgas, vertėjas, akademikas bei visuomenės veikėjas J. Marcinkevičius (1930–2011) per kūrybos metus išleido apie 50 eilėraščių, vaikų poezijos, dramaturgijos, esė, publicistinių knygų, tarp žymiausių jo kūrinių – draminė trilogija „Mindaugas“, „Mažvydas“, „Katedra“.

Jis 1957 ir 1969 metais yra pelnęs LSSR valstybinę premiją, 2001-aisiais – Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją.

Lietuvos rašytojų sąjunga planavo jam sostinėje, rašytojo vardo skvere, pastatyti paminklą. Tačiau ši iniciatyva atnaujino diskusiją dėl poeto asmenybės.

Rašytojas buvo aktyvus Lietuvai atkuriant nepriklausomybę, dalyvavo Sąjūdžio veikloje, tačiau dalis literatūrologų ir istorikų nevienareikšmiai vertina jo vaidmenį ir kai kuriuos sovietmečiu parašytus kūrinius, skirtus valdančiajam režimui.

Vilniaus meras Valdas Benkunskas yra sakęs, kad sostinės savivaldybė nesiims spręsti dėl leidimo mieste įamžinti J. Marcinkevičiaus atminimą, kol visuomenėje nebus sutarimo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų