- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Paskutinį gegužės sekmadienį iš karto po „Panoramos“ LRT PLIUS televizija pagerbs klasikinės muzikos mylėtojus – parodys jiems talentingų muzikantų iš Italijos „Trio di Parma“ koncerto įrašą.
Koncertas nufilmuotas didingame ir tuščiame Bolonijos operos teatre pernai metų gruodžio mėnesį. Tai pirmasis šio vieno geriausių Italijoje ir pasaulyje ansamblio pasirodymas Lietuvos publikai. Šį rudenį suplanuoti du gyvi koncertai Klaipėdos koncertų salėje ir Kauno valstybinėje filharmonijoje.
Trio nariai, susibūrę būdami studentais ir besimokydami Parmos muzikos akademijoje (Conservatorio Arrigo Boito), dėl ansamblio pavadinimo ilgai galvos nesuko ir pasivadino tiesiog „Trio di Parma“, o tai reiškia Parmos trio arba trio iš Parmos. Ansamblio sudėtyje yra Alberto Miodini, grojantis fortepijonu, Ivan Rabaglia, griežiantis smuiku ir Enrico Bronzi, violončelės meistras.
Parma – miestas šiaurės Italijoje, nuo seno garsėjantis klasikinės muzikos tradicijomis, reiklia ir rafinuota publika, gimtinė tokių pasaulio menininkų kaip dirigento Arturo Toscanini, kino klasiko Bernardo Bertolucci, operos žanro meistro Giuseppe Verdi, tapytojo Parmigianino. Čia formavosi muzikantų grojimo stilius, čia buvo klojami muzikinės karjeros pamatai. Per daugelį metų atlikėjai pelnė daugybę apdovanojimų, atsiskleidė svarbiausiuose tarptautiniuose konkursuose, išskirtinėse Italijos ir kitų šalių muzikos erdvėse: „Accademia di S. Cecilia” Romoje, „Amici della Musica“ Florencijoje, Venecijos teatre „Gran Teatro La Fenice”, Berlyno filharmonijoje, Niujorko „Carnegie Hall” ir Lincoln centre, salėje „Wigmore Hall” Londone, Vienos „Konzerthaus“, Moliere salėje Lione, Sankt Peterburgo filharmonijoje ir daugelyje kitų.
„Šio vakaro programa parodo du labai skirtingus, nors ir chronologiškai susijungiančius, 20 a. aspektus ir du skirtingus pasaulius – Dmitrijaus Šostakovičiaus, kurio kūrybą cenzūruoja sovietinės tarnybos, ir Ildebrando Pizzetti iš visiškai kitokio pasaulio: gimusio Parmoje, augusio tėvo pianisto šeimoje, muzikos bei meno apsuptyje. Tai 1923–1924 metai, kai 16-metis studentas D. Šostakovičius sukuria savo itin laisvos formos trio poemą. Beveik tais pačiais metais I. Pizzetti, jau pasiekęs savo kūrybinę brandą, parašo „Trio in la maggiore“. Kalbant apie vieną pirmųjų D. Šostakovičiaus kūrinių, įdomu tai, kad jis nenutraukia sąsajų su didžiąja 20 amžiaus rusų kūrėjų muzika ir kviečia prisiminti rusiško baleto muzikinių vaizdų graciją,“ – koncerto programą pristato trio violončelininkas Enrico Bronzi.
Kalbant apie vieną pirmųjų D. Šostakovičiaus kūrinių, įdomu tai, kad jis nenutraukia sąsajų su didžiąja 20 amžiaus rusų kūrėjų muzika.
Kitas D. Šostakovičiaus kūrinys „Trio n.2 in mi minore op.67“ yra parašytas vėlesniais, 1944 metais. Menininkas pagaliau randa naują atskaitos tašką, naują laisvę ir sukuria vieną iš savo didžiausių ne tik kamerinės muzikos kūrinių, bet, anot E. Bronzi, centrinį savo kūrybos darbą. Tai nepaprasta muzika, kurioje susimaišo labai skirtingi ir gilūs elementai, čia yra lengvumo, didaus ir net juodojo humoro, kompozicija sukurta mirusiam draugui. „Trio di Parma“ muzikantui smalsu stebėti, kaip D. Šostakovičius meistriškai perkuria makabrišką šokį, kuriame yra aiški nuoroda į žydų muziką ir Rytų Europą.
I. Pizzetti yra itin originalios poetikos nešėjas, poetikos, persmelktos prancūzų instrumentinio pasaulio pažinimo, jis sujungia lyriką su rapsodiniu jausmu, labai šviesiu ir labai itališku. Šio kompozitoriaus melodijos Enrico Bronzi ausiai ir širdžiai skamba tarsi kalba, pašnekesys, tiek pačia kompozicija, tiek instrumentų pokalbiais ir suokalbiais.
„I. Pizzetti netaupo temų, kurios turi vienodas pasikartojančias natas, panašias į žodžio ištarimą, deklamavimą. Mano manymu, tai svarbus dalykas instrumentinei italų muzikai. Instrumentai čia tarsi kalba tarpusavyje“, – sako istorinės violončelės savininkas. Jis groja italų meistro Vincenzo Panormo violončele, pagaminta 1775 m. Londone, o kolega Rabaglia – Santo Serafino smuiku, pagamintu 1740 m. Venecijoje.
„Trio di Parma“ bendradarbiavo su svarbiais muzikos pasaulio atlikėjais ir kūrėjais, dalyvavo Italijos valstybinės radijo ir televizijos kompanijos RAI įrašuose bei užsienio radijo ir TV stočių įrašuose, tokiuose kaip BBC London, Radio Bremen, ABC-Classic Australia ir kitose. Ansamblis įrašė visus kūrinius, parašytus trio su fortepijonu iš Beethoveno, Schuberto, Schumanno, Brahmso, Dvorako, Šostakovičiaus, Ravelio kūrybos bei išleido Liszto ir Pizzetti monografinius diskus.
Ansamblio koncertus Lietuvoje organizuoja klasikos renginių organizatorė kompanija „Klasikos degustacija“, LRT televizija yra informacinis partneris. Bilietus jau galima įsigyti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ukrainos nepriklausomybės dieną – palaikymo koncertai Vilniuje
Ukrainos nepriklausomybės dieną – rugpjūčio 24-ąją – vyks ne vienas renginys, skirtas palaikyti karo alinamą šalį. ...
-
Naują sezoną Klaipėdos koncertų salė pasitiks atnaujintu vizualiniu identitetu
Profesionali scenos meno koncertinė įstaiga Klaipėdos koncertų salė (KKS) naują sezoną pasitinka atnaujinamu vizualiniu identitetu. Logotipo pokyčiai ir vizualinės komunikacijos priemonių sukūrimas įgyvendintas bendradarbiaujant su reklamos agent...
-
Tradiciškai paminėtas prezidento A. Smetonos gimtadienis2
Ukmergės apskrityje, Taujėnų valsčiuje, Užulėnio kaime prezidento Antano Smetonos gimtadienis, kaip ir kasmet, rugpjūčio pradžioje tradiciškai pažymėtas Užulėnyje, kur prieš 148 metus gimė būsimas Lietuvos prezidentas. Čia i&scaro...
-
Muzikiniai maršrutai: nuo Lvivo, Vilniaus iki Pažaislio ir Zapyškio
Rugpjūtį brandi vasara apgaubia ramybe. Trumpėjančios dienos primena ne tik nenumaldomai artėjantį rudenį, bet ir pasaulio trapumą. Apie gyvenimo džiaugsmo tęstinumą ir baigtį – ir XXVII Pažaislio muzikos festivalio šios savaitės ren...
-
Nuo karo pradžios išaugo susidomėjimas knygomis apie Ukrainą
Rusijai įsiveržus į Ukrainą, knygynuose ir elektroninėse knygų parduotuvėse išaugo susidomėjimas ne tik ukrainiečių autorių kūriniais, knygomis apie Ukrainą, bet ir knygomis ukrainiečių kalba. Taip pat ūgtelėjo knygų apie įvairius kar...
-
Ko tu tik nori: įspūdžiai iš Palm Springso tarptautinio trumpųjų filmų festivalio
Tarptautinis Palm Springso trumpųjų filmų festivalis (Palm Springs International Shortfest) laikomas kone didžiausiu trumpametražių filmų festivaliu Šiaurės Amerikoje. Šiemet jis vyko 2022 m. birželio 21–27 d. gyvai ir virtualiai. ...
-
Skaitovų dėmesiui – keturios naujos knygos
Šį kartą knygų mylėtojų dėmesiui pristatome keturias knygas. ...
-
Muzikos albumų apžvalga: ko nepraleisti?
Muzikos mėgėjams – penkių neseniai išleistų albumų apžvalga. ...
-
Skulptorius T. Kensminas: esu drąsus, bet yra raudonųjų linijų, kurių peržengti negalėčiau
Jaunosios kartos skulptoriaus Tauro Kensmino kūrybos objektai gali priminti mokslinės fantastikos motyvus, siurrealistinį sapną ar mitologines būtybes. Naudojant gerai žinomas medžiagas – geležį, betoną, medį – sukurti objektai neretai s...
-
Į Kauną atkeliauja „ConTempo“ festivalis: kils neregėti statiniai4
Į Kauną atkeliauja pasaulinio garso žvaigždės ir kils neregėti statiniai. Miesto aikštėse įsikurs teatrai ir patirčių laboratorijos, unikalios akrobatų pasirodymams sutvertos konstrukcijos, o peizažai virs plačiausia scena. Visa tai –...