- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Britų rašytoja Samantha Harvey (Samanta Harvi) antradienį laimėjo prestižinę „Booker“ premiją už savo trumpą romaną „Orbital“, kurio siužetas sukasi aplink šešis astronautus, stebinčius Žemę iš Tarptautinės kosminės stoties.
Aprašyta istorija trunka vos vieną dieną, o autorė pasakoja, kaip astronautai iš Japonijos, Rusijos, JAV, Italijos bei Britanijos, stebi savo gimtąją planetą bei kontempliuoja gedulo, geismo ir klimato kaitos temomis.
„Booker“ premijos, skiriamos geriausiu pripažintam tų metų grožinės literatūros kūriniui anglų kalba, laimėtojui tenka ir 50 tūkst. svarų (60 tūkst. eurų) prizas. Ji yra padėjusi tvirtus pagrindus ne vieno rašytojo karjerai, tačiau nuo pat įsteigimo 1969-aisiais pritraukė ir nemažai ginčų.
Tarp buvusių laureatų – Margaret Atwood (Margaret Atvud), Ianas McEwanas (Ijanas Makevanas), Julianas Barnesas (Džiuljanas Barnsas) bei Kazuo Ishiguro (Kazuo Išiguro).
„Šito visiškai nesitikėjau“,– komentavo S. Harvey, laimėjusi prizą. Ankstesnį kartą „Booker“ atiteko moteriai tik 2019-aisiais, kai M. Atwood ir jos „Liudijimai“ (The Testaments) bendrai laimėjo prizą kartu su Bernardine Evaristo „Mergaitė, moteris, kita“ (Girl, Woman, Other).
Savo padėkos kalboje S. Harvey dedikavo apdovanojimą „visiems, kas kalba už, o ne prieš Žemę; už, o ne prieš kitų žmonių orumą, kitas gyvybės formas; visiems žmonėms, kurie šaukiasi ir dirba dėl taikos“.
„Visi ir nei vienas“
Anot „Booker“ premijos fondo, vos 136-ių puslapių „Orbital“ yra antra trumpiausia šiuo apdovanojimu įvertinta knyga. Ji taip pat yra pirmoji, kurios veiksmas vystosi kosmose.
Tai 49-erių autorės penktasis romanas. Pripažinimą „Orbital“ pelnė praėjus 15 metų po to, kai jos debiutinė knyga „The Wilderness“ pateko į ilgąjį „Booker“ premijos sąrašą.
Edmundas de Waalis (Edmundas de Valis), pirmininkaujantis konkurso teisėjas, apibūdino nugalėtoją kaip „knygą apie sužeistą pasaulį“, o jos subjektai, anot jo – „visi ir nei vienas“.
„Su savo lyriška bei taiklia kalba S. Harvey mūsų pasaulį paverčia keistu ir nematytu“, – pridūrė jis.
Pati autorė, po to, kai buvo nominuota, interviu su konkurso organizatoriais savo darbą apibūdino kaip „kosmoso pamokslą“.
„Norėjau aprašyti, kaip žmonija jau ketvirtį šimtmečio užėmusi žemąją orbitą – tik ne kaip mokslinę fantastiką, o per realizmo prizmę“, – sakė ji.
„Ar aš galėčiau atspindėti tikrąjį grožį, matomą iš kosminio apžvalgos taško, su tokiu rūpesčiu, kaip tai daro aprašantys gamtą? Ar aš sugebėčiau žodžiuose įkūnyti nuostabą? Ar galėčiau sukurti kosminį pamokslą? Sau išsikėliau būtent šiuos iššūkius“, – aiškino rašytoja.
Istorinis trumpasis sąrašas
Premijos laureatė buvo paskelbta antradienio vakarą iškilmingos ceremonijos metu Londone. Nugalėtojas buvo renkamas iš šešių į trumpąjį sąrašą patekusių kūrėjų, ir rekordiškai daug – net penkios – buvo moterys.
Kitos kandidatės buvo Rachel Kushner (Reičel Kušner) ir jos „Creation Lake“, Anne Michaels (En Maikls) su „Held“, Yael van der Wouden (Jal van der Vauden) su „The Safekeep“ bei Charlotte Wood (Šarlot Vud) su „Stone Yard Devotional“.
Šį sąrašą užbaigė Percivalis Everettas (Persivalis Everetas) ir jo romanas „James“.
P. Everettas ir R. Kushner buvo laikomi konkurso favoritais.
Į „Booker“ premiją gali pretenduoti bet kurios tautybės rašytojų grožinės literatūros kūriniai, parašyti anglų kalba ir išleisti Jungtinėje Karalystėje arba Airijoje nuo 2023-iųjų spalio 1 dienos iki 2024-ųjų rugsėjo 30-osios.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kalėdos pažadino Vilniaus skulptūras: kviečia atrasti šventinę miesto magiją
Kalėdų laukiantis Vilnius šįryt pabudo dar magiškesnis – naktį dalis miesto skulptūrų buvo apgaubtos ypatingu dėmesiu. Šildančiais mezginiais pasipuošė net keliolika meno objektų sostinėje. Kunigaikštis Gedim...
-
Š. Birutis: dėti neigiamą „štampą“ rusų kultūrai yra neadekvatu10
Kultūros ministerijai vadovausiantis Šarūnas Birutis sako, kad nėra pagrindo griežtai atsiriboti nuo rusiškos kultūros. Anot jo, Lietuvos valdininkams derėtų atskirti kultūrą nuo politikos ir „nedėti štampo“ karą Ukr...
-
Uostamiestyje startavo kalėdiniai renginiai
Prasidėjus gruodžiui uostamiestyje apstu kalėdinių renginių: nuo įvairiausių mugių, šventinių koncertų iki advento pašnekesių, eglučių įžiebimo švenčių, pasirodymo ledo čiuožykloje ir kitų pramogų. Visi renginiai klaip...
-
Grafikos bienalė: paroda lyg atgaiva1
Lapkritis ne tik sunkus dėl savo vis dar visuomenei nepamėgtų oro sąlygų, krintančių lapų, politinių jėgų pokyčių ar daug kitų įvykių, formuojančių blogus atsiminimus. Būtent šiuo laikotarpiu ir turėtų vykti meno renginiai, kurie sk...
-
Paryžiuje po rekonstrukcijos atsidarys Dievo Motinos katedra, dalyvauti žada D. Trumpas
Paryžiaus Dievo Motinos katedra (Notre-Dame de Paris) šeštadienį vėl atvers duris, o atidarymo ceremonijoje dalyvauti žada ir išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas). ...
-
S. Kairys prašys ištirti, ar J. Meko kūrinį rodęs R. Žemaitaitis nepažeidė autorių teisių18
Laikinasis kultūros ministras Simonas Kairys kreipsis į Seimą, kad būtų išsiaiškinta, ar per plenarinį posėdį parodęs ištrauką iš Jono Meko kūrinio „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis nepaže...
-
Kultūros atašė funkcijas ministerija perduos Lietuvos kultūros institutui
Kultūros atašė funkcijos nuo kitų metų sausio perduodamos Lietuvos kultūros institutui. ...
-
O. Griaznova: saiko stoka veda toksiškumo link
„Nemėgstu savo gyvenimo skirstyti vaidmenimis. Ištikimybė sau man yra labai svarbu“, – teigia šokėja, mokytoja, choreografė Oksana Griaznova. Jau netrukus kartu su šokio menininku Mariumi Pinigiu ji Lietuvos žiūrova...
-
Romano „Pakabink mėnulį“ autorė J. Walls įsijautė į prohibicijos laikus
„Stiklo pilies“ autorės naujas pašėlęs romanas „Pakabink mėnulį“, kurio veiksmas vyksta prohibicijos laikotarpiu, paremtas ir rašytojos asmenine šeimos patirtimi nelegaliai gabenant viskį. ...
-
Trapaus meno terapija: dvasios paguodą randa įmantriai pjaustydamas medžių lapus1
Japonų menininkas, pasivadinęs Lito kūrybiniu slapyvardžiu, pjaustinėja subtilius raštus ant nukritusių medžių lapų, tuo tarsi suteikdamas jiems naują šansą. Lito subtilaus meno pasaulis, kurį jis pradėjo kurti prieš ketverius...