„Iš arti“ – muzikos festivalis su akrobatiniais elementais Pereiti į pagrindinį turinį

„Iš arti“ – muzikos festivalis su akrobatiniais elementais

2011-11-03 12:51
„Iš arti“ – muzikos festivalis su akrobatiniais elementais
„Iš arti“ – muzikos festivalis su akrobatiniais elementais / Tomo Raginos nuotr.

Rytoj prasidedantis XVI tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti“ pasiūlys 20 lietuvių autorių premjerų, taip pat kūrybinių intrigų, jungčių su kitais menais.

Su MKČ ženklu

Savaitę truksiančiame vieninteliame tarptautiniame akademinės šiuolaikinės muzikos festivalyje Vidurio Lietuvos regione skambės 11 miniatiūrų karilionui arba balsui ir karilionui, 9 kitokio žanro muzikinės premjeros. Įdomiausią nūdienos muziką pristatys užsienio šalių atlikėjai, vyks tarptautinė muzikologų konferencija, edukaciniai renginiai jaunimui.

Pasak festivalio meno vadovės kompozitorės Zitos Bružaitės, šiemečio renginio turiniui didelę įtaką darė istorinis kontekstas, susijęs su keliomis sukaktimis: 100-iomis dailės ir muzikos genijaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mirties metinėmis, Lietuvos kompozitorių sąjungos (LKS) 70-mečiu ir šios organizacijos Kauno skyriaus 40-mečiu.
"Daugelyje festivalio premjerų bus juntamas M.K.Čiurlionio garsinių, vaizdinių ar biografinių momentų inspiratyvus tonas, – užsiminė Z.Bružaitė. Žvilgsnis į M.K.Čiurlionio fenomeną dominuos ir antrą kartą festivalyje rengiamoje tarptautinėje muzikos atlikimo ir interpretacijos konferencijoje.

Išsiveržė už žanro ribų

Trejus metus LKS pirmininkaujanti festivalio meno vadovė atkreipė dėmesį į tai, kad prieš 70 metų įkurta sąjunga, nepaisant privalomo sovietinio ideologizavimo ir sergėjimo nuo "grėsmingos" Vakarų kultūros įtakos funkcijos, generavo reikšmingus muzikinius procesus; jos globojamos ir remiamos subrendo kelios kompozitorių ir  muzikologų kartos, garsinančios Lietuvos muzikinę kultūrą toli už šalies ribų.
„Sąjungos jubiliejui skirtas akcentas bus netradicinis, labiau kinematografiškas, įvaizdinantis lietuvių kamerinę kūrybą: 70 minučių septynių lietuvių kompozitorių muzikos, kurią lydės video menininkų vaizdo sprendimai, o muzikinė stilistika bylos apie visų žanrų ir stilių įvairovę, – atskleidė sumanymą renginio meno vadovė. – Tai – kokybiškas, daug dėmesio Vilniuje sulaukęs projektas. Beje, ir sunkiai sukuriamas: reikia stiprios techninės bazės, vaizdas ir muzika turi eiti sinchronu. Projekto muzika ir vaizdas – gražūs, patrauklūs, neatbaidantys.“

Šiam koncertui videomenininkai Džiugas Katinas ir Grėtė Krivickaitė sukūrė vaizdo takelį. Vieno iš šiam projektui muziką parašiusių kompozitorių – Giedriaus Puskunigio – kompozicija skamba kaip baroko muzika, Asmik Grigorian atliekamos melodijos susijungia su gyvais kontraboso garsais.

Kaip ir kasmet, ypatingas dėmesys festivalyje bus skiriamas Kauno kompozitorių kūrybai, taip pažymint LKS Kauno skyriaus 40 metų sukaktį. Baigiamajame festivalio koncerte skambės šešių kompozitorių muzika. „Tai – vienintelis festivalio koncertas, kurio muzikos autoriai visi gyvi, ir visi žada jame dalyvauti – tiek lietuviai, tiek Mario Alfagüellis iš Kosta Rikos, tiek Peteris Vaskas iš Latvijos“, – užsiminė festivalio organizatorė.

Vunderkindas iš Kosta Rikos

"Dėl galimybės pernai festivalyje matyti latvių jaunimo chorą "Kamer" derėjomės keletą metų. Jų koncerte sulaukėme publikos ir iš Vilniaus, ir iš kitų Lietuvos miestų. Deja, šiemet atlikėjų, kurie taip plačiai suburtų publiką, neturime", – prisipažino Z.Bružaitė.
Šiemetė festivalio geografija išsiplėtė iki Centrinės Amerikos. Koncertuoti Kaune iš Kosta Rikos atvyksta jauniausia per visą „Iš arti“ istoriją atlikėja – 11-metė pianistė Synthia Soto Cordero.

Mergaitė jau kuris laikas stebina visą pasaulį: po internetą klaidžioja įrašas, kaip ji, būdama dar visai mažutė, ant fortepijono kėdutės sėsdavosi užsiropštusi keturiom. Jaunoji atlikėja su pasimėgavimu interpretuoja šiuolaikinę muziką, o koncertų biografijoje jau įrašyti pasirodymai tokiose iškiliose pasaulio scenose kaip Niujorko Carnegie Halle.

Vunderkindė su Klaipėdos kameriniu orkestru atliks M.Alfagüellio Koncertą, taip pat Juliaus Andrejevo ir Vidmanto Bartulio specialiai jai sukurtas kompozicijas. „Ši mergaitė turi kažką tokio, ko neturi Šiaurės šalys: kažką emocionalaus, artistiško. V.Bartulis išsiaiškino, kad, be viso kito, Synthia yra ir nebloga akrobatė. Rašydamas kūrinį jai atlikti, jis prie muzikos pridėjo akrobatinių priedų“, – intrigavo Z.Bružaitė.

Aukos tylos mišias

Netradicinis festivalio momentas – „Tylos mišios“, vyksiančios Irenos Mikuličiūtės dailės galerijoje. Čia skambės ne tiek muzika, kiek tyla. „Šios keistos, labiau apsivalymą nei muzikos žanrą primenančios idėjos fabulą būtų galima apibūdinti garsaus XIX a. vokiečių mikrochirurgo Roberto Kocho teiginiu: “Kada nors žmonija bus priversta nugalėti triukšmą taip pat ryžtingai kaip cholerą ar marą."

Taigi šiemet, būdami atviri istorijos priminimams, festivalio artimumo ir prasmės siekiams, stabtelėsime ir ties tyla, be kurios nėra muzikos ir kurioje telpa visa Muzika", – taip savo pačios ir I.Mikuličiūtės projektą apibūdino Z.Bružaitė.

Nuolatinis šiuolaikinės muzikos festivalių dalyvis – saksofonų kvartetas "Signum" iš Vokietijos – pateiks emocingą XX–XXI a. muzikos retrospektyvą. Festivalio scenoje koncertuos ir du užsienio kameriniai duetai: Norvegijos ansamblis "Ensemble Oktava" – Povilas Syrrist-Gelgota (altas) ir Joachimas Kwetzinsky (fortepijonas) – atliks lietuvių ir norvegų muziką, o švedų ansamblis "Duo Ego" interpretuos savo šalies ir lietuvių autorių kūrybą balsui ir mušamiesiems.

Sekmadienio popietę festivalis „Išeis į žmones“: prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ kolektyvas „Protuberus brass“ atliks šiuolaikinių kompozitorių muzikos aranžuotes pučiamųjų ansambliui. Vienas festivalio koncertų vyks Varpų bokšte: skambės lietuvių ir lenkų kompozitorių sukurti nauji kūriniai unikaliam Kauno miesto instrumentui – karilono varpams. Juos atliks miesto karilionieriai Giedrius Kuprevičius, Julius Vilnonis ir Monika Kaźmierczak, Varpų bokšte bus įteiktos ir premijos konkurso laureatams.

Kas? Festivalis „Iš arti“.
Kur? Kauno valstybinėje filharmonijoje ir kitose Kauno scenose.
Kada? Lapkričio 4–12 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų