- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kai kurie gera valia į namus ukrainiečius įsileidę lietuviai ima sukčiauti. Savivaldybės sako jau turinčios signalų, kad net karo pabėgėliams išvykus, būstų šeimininkai toliau iš valstybės ima kompensacijas už nuomą. Ar kas nors tikrina, gyvena ukrainiečiai kompensacijas gaunančių lietuvių namuose, ar ne, ir kas gresia sukčiaujantiems, domėjosi LNK.
„Ačiū, kad priglaudėte mus. Nesitikėjome, kad Lietuvoje toks santykis su ukrainiečiais, taip palaiko mus sunkioje situacijoje“, – prieš lipdama į autobusą, vežantį atgal į gimtinę, dėkojo karo pabėgėlė Natalija.
„Jau pasiilgome ir artimųjų, reikia grįžti į darbą, palaikyti Ukrainos ekonomiką. Čia labai gerai, mus gerai priėmė, bet namai yra namai“, – kalbėjo kita ukrainietė.
„Tiesiog tokios aplinkybės, kad ten namuose verslas liko, yra bėdų su dokumentais“, – pasakojo Aliona.
Vien per gegužę autobusais iš Kauno į Ukrainą organizuotai išvyko apie 400 žmonių.
„Matome tendenciją, kad daug žmonių nori sugrįžti į savo tėvynę ir jau yra per 700 žmonių, kurie yra priėmę sprendimą ir pranešę Migracijos departamentui, kad jie grįžta atgal į Ukrainą“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Tačiau dalis išvykstančių ukrainiečių apie tai, kad palieka Lietuvą, Migracijos departamentui nepraneša. Kiek ukrainiečių išvažiavo į tėvynę ar kitas šalis – nežinia. Lietuviai, kurie priėmė ukrainiečius, už tai gauna ar gaus kompensacijas.
„Mes žinom, bet mūsų šeimininkas toks, kad sakė „ne tam ėmiau pabėgėlius, kad man ką nors mokėtų“, bet mes su juo pakalbėjom, kad šį klausimą išspręstų“, – tikino Aliona.
„Buvo nuostabi mergina Živilė, kuri mus priglaudė, atsisakė imti pinigus už būstą. Mes jai labai dėkingi“, – šypsojosi Natalija.
Specialistus pasiekia žinios, kad ukrainiečiams išvykus būstų savininkai ir toliau neatsisako kompensacijų.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Turime tokių kaip ir nuogirdų. Ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), ir Migracijos departamentas tikrai ieško sprendimo būdų, kaip savivaldybėms galėtų būti prieinama ta informacija, kad galėtume ją pasitikrinti. Tikėtina, kad tokių atvejų gali atsirasti“, – teigė laikinoji „Vilniaus miesto būsto“ vadovė Rosita Žibelienė.
Kai kurios savivaldybės tikrina, ar tikrai kompensaciją gaunantis žmogus turi nuomininkų ukrainiečių. Sostinė tokių reidų neplanuoja. SADM sako, kad dėl kontrolės sprendžia pačios savivaldybės, o ministerija laikosi principo, kad lietuviai yra sąžiningi.
Išmokėta neteisėta kompensacija privalės būti grąžinta, tiesiog laiko klausimas, kada.
„Mes tikime žmonių gera valia ir jais pasitikime. Jeigu yra kažkokie išimtiniai piktnaudžiavimo atvejai, tai juos atskirai reikia spręsti, nes bendros didelės problemos mes tikrai nematome“, – tvirtino SADM viceministras Vytautas Šilinskas.
Sukčiaujantieji perspėjami: jei jau įklius, geruoju nesibaigs.
„Išmokėta neteisėta kompensacija privalės būti grąžinta, tiesiog laiko klausimas, kada“, – sakė R. Žibelienė.
„Aš kaip teisininkas matau, kad čia galėtų būti ir iki baudžiamosios atsakomybės, jeigu žmogus gauna lėšas, kurių jam nepriklauso gauti“, – teigė V. Šilinskas.
Yra ir sąžiningai prisipažįstančių, kad nuomininkai ukrainiečiai išvyko.
„Tikrai pasitaiko atvejų ir dėkojame sąmoningiems vilniečiams, kurie praneša apie ukrainiečių pasitraukimą. Šiandien turime dvylika tokių prašymų“, – tvirtino R. Žibelienė.
Vilniuje kompensacijų už būsto nuomą pasiprašė per tūkstantį žmonių. Kol kas kompensacijos paskirtos 126. Iš viso šalyje už nuomą ukrainiečiams skirta trečdalis milijono eurų.
Anot Migracijos departamento, gegužės 30-ąją pradės veikti bendra Europos Sąjungos duomenų bazė, kurioje bus informacija apie karo pabėgėlius iš Ukrainos. Tuomet pareigūnai greičiau nustatys neva Lietuvoje esantis ukrainietis seniai ne Lietuvoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Metropolitas Chrizostomas bus palaidotas Šventosios Dvasios vienuolyno rūsio kriptoje
Lietuvos stačiatikių bažnyčios metropolitas emeritas Chrizostomas trečiadienį bus palaidotas Šventosios Dvasios vienuolyno rūsio kriptoje Vilniuje. ...
-
Teismas pradės nagrinėti Jurijaus Kudimovo skundą dėl Lietuvos pilietybės atėmimo
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas trečiadienį pradės nagrinėti buvusio KGB darbuotojo Jurijaus Kudimovo skundą dėl Lietuvos pilietybės atėmimo. ...
-
Seimo komitetas su institucijomis bei žvalgyba aptars kritinės infrastruktūros jūroje apsaugą
Pernai galimų diversijų metu nutraukus povandeninę elektros jungtį tarp Suomijos ir Estijos, o Švedijos teritoriniuose vandenyse pažeidus du telekomunikacijų kabelius, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį su institu...
-
Bus sudaromas 2025 metų karo prievolininkų sąrašas
Krašto apsaugos ministerijoje trečiadienį bus sudaromas 2025-ųjų karo prievolininkų sąrašas. ...
-
Vyriausybės komisija artėjant išėjimui iš BRELL aptars kritinės infrastruktūros apsaugą
Artėjant vasario pradžioje numatytam Baltijos šalių pasitraukimui iš bendros elektros sistemos su Rusija ir Baltarusija (BRELL) bei tinklų sinchronizavimui su kontinentine Europa, vyriausybinė Nacionalinio saugumo komisija trečiadienį apta...
-
Sausio 8-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 8-oji, trečiadienis, 2 savaitė. ...
-
LRTK prašymu iš „Google“ paieškos pašalinta 201 blokuota svetainė su rusiškais kanalais7
Iš „Google“ paieškos sistemos pašalinta 201 užblokuota interneto svetainė, kurioje yra pasiekiamos į Europos Sąjungos (ES) sankcijų sąrašą įtrauktos rusiškos televizijos programos, antradienį prane&scaron...
-
Arkikatedros požemiuose – sensacingas lobis: kokia jo vertė?2
Vilniaus katedros požemiuose pernai gruodį buvo atrasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų Aleksandro, Elžbietos ir Barboros įkapėms skirtomis karališkomis regalijomis. Apie tai, kodėl jos atrastos tik dabar ir kokia jų reikšm...
-
Buvęs švietimo ministras: tai yra didelis žingsnis atgal5
Švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas iki praėjusių metų balandžio ėjęs Gintautas Jakštas sako, kad dabartinės ministerijos vadovybės užmojis sumažinti minimalų mokinių skaičių trečiose gimnazijos klasėse yra žingsnis atga...
-
Kaitros, sausros, audros ir viesulai – mūsų gyvenimo realybė: kam dar ruoštis?1
Praėjusiais metais Lietuvoje užfiksuoti du katastrofiniai, 18 meteorologinių ir 12 hidrologinių stichinių reiškinių, antradienį pranešė Aplinkos ministerija. ...