Daugiau detalių apie migrantų šeimos dramą pasienyje: į Lietuvą bandė patekti kelis kartus Pereiti į pagrindinį turinį

Daugiau detalių apie migrantų šeimos dramą pasienyje: į Lietuvą bandė patekti kelis kartus

2021-11-08 12:28

„Vaikai miškuose – įleisti negalima palikti. Kur dedame kablelį?“ – klausia humanitarinės pagalbos savanorė. Savanoriai pasidalijo daugiau detalių apie savaitgalį garsiai nuskambėjusį nelegalių migrantų atvejį, kai miškuose įstrigo irakiečių šeima su keturiais vaikais.  Teigiama, kad jauniausiai atžalai – maždaug dveji.

Kiek vaikai ištvers tokiomis sąlygomis?

Kaip skelbiama feisbuko grupės „Sienos grupė“ paskyroje, kurioje informaciją viešina organizuota savanorių komanda, turinti keletą tikslų – teikti humanitarinę pagalbą, rinkti duomenis apie pabėgėlių situaciją ir bendrauti su pasienio gyventojais, siekiant juos įtraukti į bendradarbiavimą – apie šią šeimą informacija buvo gauta dar lapkričio 4 dieną, praėjusį ketvirtadienį.

„Ketvirtadienį gavome pirmą žinutę iš užsienio žurnalisto, šiuo metu gyvenančio Graikijoje, Ranj Pzhdary, kuris pranešė, jog Lietuvos teritorijoje šiuo metu yra šeima su keturiais mažamečiais vaikais iš Irako, kurie yra alkani, nusilpę ir sušalę, o mamai kilo sveikatos problemų. Lokacijos nuoroda rodė, jog jie – Ignalinos rajone. Nuvykus su šeima susitikti nepavyko, nes pasienio ruože savanores sulaikė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai, kurie patvirtino, jog žino šį atvejį, šeima jau buvo sulaikyta ir apgręžta atgal. Savanorėms laukiant, kol pareigūnai jas patikrins, šalo rankos, lijo. O tuo tarpu ši šeima su mažamečiais vaikais tokiu oru buvo lauke naktį jau ne vieną valandą. Ir pasienio pareigūnai tai žinojo, ramino tuo, kad sulaikant jie jau perdavė šiltų rūbų, maisto, pasirūpino šeima“, – rašoma įraše.

Anot savanorių, buvo prašyta vykti kartu su pareigūnais norint pamatyti šeimą ir pažiūrėti, ar jiems nieko netrūksta, tačiau pasienio pareigūnai neleido. Tačiau jie sutiko perduoti šeimai maisto paketą.

Kaip rašoma įraše, penktadienį užsienio žurnalistas, susisiekęs su irakiečių šeima, sužinojo, jog jie vėl buvo išstumti į Baltarusijos teritoriją, kažkur miškuose, jiems reikia pagalbos.

„Migrantų šeimos teigimu, po mūsų savanorių vykimo, maistas nebuvo jiems perduotas ir pasieniečiai juos mušė. Po kelių valandų sužinojome iš to paties užsienio žurnalisto, kad šeima vėl Lietuvos teritorijoje. Vėliau, kad šeima yra sulaikyta pasienio pareigūnų. Užsienio žurnalistas taip pat persiuntė vaizdo įrašą iš pareigūnų automobilio (filmuota tėvo, vaizdo medžiagoje matosi pavargę vaikai), o vėliau pasidalijo, kad jie yra patalpinti kažkokiame pareigūnų namelyje (žurnalisto teigimu), spėjama, kad buvo minima užkarda“, – skelbia savanoriai.

Jie teigia, kad šeštadienį, apie 12 val., vėl gavo informacijos, kad ta pati šeima yra vėl Baltarusijoje.

„Šeima buvo vėl apgręžta ir išstumta. Apie 15 val. žurnalistas Ranj pranešė, kad šeima – vėl Lietuvos teritorijoje. Jis teigė, kad šeima baltarusių pasieniečių buvo išstumta į Lietuvos teritoriją. Nuvykome į artimiausią jų nurodytą buvimo vietą prie Padvarionių pasienio užkardos. Čia pasienio pareigūnus informavome apie pažeidžiamų asmenų lokaciją ir pasakėme, jog norime ten nuvykti ir įsitikinti, kokia yra šios šeimos sveikatos būklė, įvertinti humanitarinės pagalbos poreikį ir jį suteikti. Pareigūnai ramiai atsakė, jog ten tikrai nieko nėra, bet leido nuvykti, jei norime. Nuvažiavus paaiškėjo, jog šeima yra toje pasienio vietoje, kur mes eiti nebegalime. Palaikant ryšį telefonu su tarpininkaujančiu žurnalistu ir šeima paaiškėjo, jog šeima mato mūsų šviesas, girdi balsus. Šalia stovintys pasienio pareigūnai vis dar ramiai sakė „čia nieko nėra ir negali būti“, nors prašėme kartu eiti ir patikrinti, jie atsisakė. Tuomet savanoriai bendraujant telefonu su šeima paprašė eiti link jų ir pasienio pareigūnų, kadangi pareigūnai atsisakė eiti kartu patikrinti, o mūsų vienų neleido, nes tai buvo jau valstybės saugoma pasienio zona. Šeima žinodama, kad savanoriai yra šalia pareigūnų sutiko ateiti. Taip pat klausėme pasieniečių ar galėsime pasikalbėti su šeima, duoti jiems arbatos, jų atsakymas – jeigu jie bus jau leidžiamam pasienio ruože (kur mūsų savanoriams leistina būti) galėsim. Po kiek laiko tolumoje pamatėme švieselę, artėjančia link mūsų, žmonių dar nesimatė. Vienas pasienietis iškart šoko į mašiną ir nuvyko švieselės link. Mums net nespėjus išvysti žmonių. Toliau nuo to taško migrantų šeima jau nepajudėjo. Buvo sulaikyta pasienio pareigūnų. Telefonu kalbėjomės su žurnalistu ir šeima, šeima buvo labai išsigandusi, jie nuolat klausė savanorių, ar jie juos mato, kur jie yra. Savanoriai stengėsi juos raminti, sakė, kad yra šalia, stebi iš toli, šeima vis nerimavo, sakė, kad nemato. Savanoriai vis bandė šviesti prožektoriais jų link, kad šeima įsitikintų, kad savanoriai šalia. Pagaliau pamatę savanorių šviesą, jie nurimo. Pokalbis baigėsi. Atvykęs Padvarionių užkardos vadas, pasakė savanoriams, kad informacija pasitvirtino. Bandėme prašyti leisti bent pro mašinos langus pasimatyti su šeima, trumpai pasikalbėti. Deja, savanorių neprileidus artyn, šeima  buvo susodinti į pasieniečių mašinas ir išvežta. Mums nuvykus į Padvarionių užkardą, pareigūnai patvirtino, jog šeima apgyvendinta čia, visi pamaitinti ir perrengti ir jau miega. Jautėmės iš tiesų prisidėję prie šeimos saugumo, prie galimybės mažiems, sušalusiems vaikams nakvoti lovose, ne lauke, ne ant šlapios žemės. Toks ir yra mūsų veiklos tikslas – pastebėti, viešinti, kelti klausimus ir kviesti diskutuoti. Nes mums rūpi vaikai. Rūpi šeimos. Net jei vyksta hibridinis karas – mums rūpi žmonės, kuriuos abi pusės naudoja kaip ginklą. Abi pusės. Mes juos taip pat beširdiškai permetam per sieną“, – rašė savanoriai.

Taip pat šeima tvirtino, kad užkardoje kreipėsi dėl prieglobsčio prašymo, tačiau jiems buvo atsakyta. Po tokios naujienos akimirkai nusvyra rankos, kai kas mintyse, o kai kas garsiai nusikeikiame. Kodėl mes taip elgiamės su kitais žmonėmis?

Jie teigė, kad sekmadienį vėl buvo gauta žinutė, jog šeima nuvežta prie sienos ir „išstumta“ į Baltarusiją. Šįkart – dar kitoje vietoje. Arčiau Lenkijos sienos.

„Gal netyčia pateks į Lenkiją ir Lietuvai galvos dėl jų nebeskaudės? Taip pat šeima tvirtino, kad užkardoje kreipėsi dėl prieglobsčio prašymo, tačiau jiems buvo atsakyta. Po tokios naujienos akimirkai nusvyra rankos, kai kas mintyse, o kai kas garsiai nusikeikiame. Kodėl mes taip elgiamės su kitais žmonėmis? Kodėl leidžiame mūsų, demokratinės šalies, pareigūnams ir politikams šitaip elgtis? Manęs neapleidžia nerimas dėl tų vaikų, mintis, kiek dar naktų jie pajėgs ištverti tokiomis sąlygomis. Norisi rėkti, verkti, viską mesti... Bet mes – humanitarinės pagalbos savanoriai. Mes nesustosime… prisidėkite ir jūs“, – rašoma įraše.

Kaip teigė pasienyje apsilankęs Seimo narys Tomas Tomilinas, jauniausiam šios šeimos vaikui yra maždaug dveji.

T. Tomilino Facebook“ nuotr.

Viena išimtis sukeltų kitų pasekmių laviną

Kaip sekmadienį skelbė portalas, VSAT teigimu, migrantai buvo pristatyti į Padvarionių užkardą, kur jiems duota maisto, drabužių persirengti, suteiktos vietos išsimiegoti, tačiau sekmadienio rytą jie išlydėti atgal į Baltarusiją.

„Nesant jokių pavojų migrantų sveikatai bei kitų nusiskundimų pagal ekstremaliosios situacijos operacijų vadovės rugpjūčio 2 dienos sprendimą šiandien ryte migrantai nebuvo įleisti į Lietuvą“, – sekmadienį BNS teigė tarnybos atstovas Giedrius Mišutis. Jis pridūrė, kad migrantai buvo šiltai apsirengę, sveiki, o konfliktų su jais nekilo.

Kaip pirmadienį portalui kauno.diena.lt teigė G. Mišutis, sekmadienį ši šeima daugiau nebandė kirsti Lietuvos sienos.

„Dėl šios nakties negaliu tiksliai pasakyti, kol kas nėra žinių, kad bandė“, – sakė VSAT atstovas.

Jis dar kartą pakartojo, kad visais atvejais, kai žmonėms reikalinga kažkokia pagalba – ar medicinos, ar maisto, ar vandens – ji yra suteikiama.

„Nė vienas migrantas, neteisėtai patekęs į Lietuvą, nėra automatiškai neįleidžiamas. Jeigu matosi, kad jam yra kažkokios grėsmės – ar drabužiai sušlapę,  ar pan. – tai suteikiama pagalba. Taip buvo ir šiuo atveju – šeima nuvežta į užkardą, buvo pamaitinti, sušildyti, išsimiegojo visą naktį, pailsėjo. Jautėsi normaliai, jokios medicinos pagalbos jiems nereikėjo, drabužiai atitiko metų laiką. Jie buvo sušlapę kelis drabužius, tai pasieniečiai juos aprūpino sausais drabužiais. Neįleidimas vykdomas tada, kai žmogui negresia jokie pavojai, jis jaučiasi gerai – medikų nereikia – ir t.t.“, – sakė pašnekovas.

Pasiteiravus, ar pareigūnai perduotų savanorių duotus maisto davinius nelegaliai pasienį kertantiems asmenims, VSAT atstovas teigė, kad jie ir patys turi maisto paketų.

„Yra net atvejų, kai migrantams, iš Baltarusijos pusės priėjus prie sienos ir neinantiems į Lietuvą, bet paprašius maisto ar vandens, tai ištiestos rankos atstumu, nekertant sienos, perduodama kažkas“, – prisiminė G. Mišutis. 

Jis teigė, kad atvejų, kai sieną bando kirsti grupės su vaikais, pastaruoju metu mažėja, praėjusią parą tokių atvejų nebuvo išvis.

Jie eina su savo tėvais, kurie sąmoningai atsivežė juos iki sienos, žinodami, kur eina, koks oras ir rizikos, tad dažnai ir manipuliuojama vaikais.

VSAT atstovas atkreipė dėmesį, kad nepilnamečių buvimas migrantų grupėje nereiškia, kad tokiu atveju vaikai ir visi su jais einantys suaugę žmonės bus įleisti.

„Jeigu būtų tokie precedentai, tai tikrai Baltarusijos režimas artimiausiu metu, gal ir kitą dieną, formuotų būtent tokias grupes. Yra pasitaikę atvejų, kad vaikai yra stumiami priekyje suaugusiųjų, kurie jais manipuliuoja, ir bandoma sukelti gailestį ir taip patekti į Lietuvą. Buvo tokių atvejų, kai jie specialiai vaikus nurengdavo, kad neva gailėkitės ir mus priimkite, – sakė VSAT atstovas. – Tos grupės ir taip yra ten sudarinėjamos, atvežamos, parodoma, kur eiti. Tai visų tokių grupių priekyje atsirastų nepilnamečiai. Ir tada ta visa neįleidimo politika netektų prasmės, nes manipuliuojant nepilnamečiais ar mažamečiais visi suaugusieji paskui juos sueitų į Lietuvą. Lenkija su Latvija laikosi lygiai tos pačios taktikos, tai mes taptume atvira vieta, ir būtų ne šeši tūkstančiai neįleistų, bet būtų penkiaženkliai skaičiai neteisėtų migrantų.“

G. Mišutis teigė, kad ši tema yra labai jautri, nes liečia nepilnamečius, tačiau dabar yra paskelbta ekstremali situacija. „Kitas svarbus momentas, kad jie yra su tėvais. Jeigu eitų vieni nepilnamečiai, tada būtų kitas požiūris, tada jie turėtų būti priimami. Bet jie eina su savo tėvais, kurie sąmoningai atsivežė juos iki sienos, žinodami, kur eina, koks oras ir rizikos, tad dažnai ir manipuliuojama vaikais. Kai yra tūkstančiai žmonių už sienos, tai tokia apgręžimo politika turi prasmę, – G. Mišutis pridūrė, kad pareigūnams yra būdinga užuojauta. – Bandoma pasakyti, kad pasieniečiai yra vos ne beširdžiai, bet pasieniečiai yra tie patys tėvai ir mamos, puikiai žinantys, kaip reikia įvertinti situaciją. Užuojautos momentas yra tikrai labai svarbus (ši šeima ir išsimiegojo, ir pailsėjo, jautėsi normaliai, jokių pretenzijų neturėjo, o jei būtų minimalus pavojus, jie tikrai būtų ligoninėje ir pan.). Tačiau viena išimtis sukeltų kitų pasekmių laviną.“

Per pastarąją parą pasieniečiai į Lietuvą neįleido 97 migrantų, neteisėtai bandžiusių patekti į šalį iš Baltarusijos.

Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko per 4,2 tūkst. migrantų, tačiau rugpjūtį pasieniečiams pakeitus taktiką į šalį neįleisti dar beveik 6 tūkst. asmenų.

Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl to Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija.

Vidaus reikalų ministerija dėl padėties pasienyje su Baltarusija siūlo Lietuvoje įvesti nepaprastąją padėtį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų