Konstitucinis teismas atsisakė nagrinėti Seimo narių grupės prašymą „Dėl Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano patvirtinimo“ patvirtinto Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano nuostatų atitiktį Konstitucijai ir kitiems teisės aktams.
Konstatuota, kad į Konstitucinį Teismą kreipėsi nustatytų reikalavimų neatitinkantis subjektas, nes su prašymu kreipėsi devyni Seimo nariai, o pagal LR įstatymus turi kreiptis ne mažiau kaip 29 Seimo narių grupė.
Seimo nariai Aurelija Stancikienė, Loreta Graužinienė, Jonas Stanevičius, Ligitas Kernagis, Saulius Stoma, Julius Veselka, Petras Gražulis, Kazimieras Uoka ir Gintaras Songaila kreipėsi į Konstitucinį Teismą, prašydami panaikinti Vyriausybės nutarimu patvirtinto Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano dalį, susijusią su esamų Preilos botelio statinių įteisinimu, kaip prieštaraujančią Konstitucijos teisinės valstybės principui bei Lietuvos Konstitucinio teismo nuostatai, kad „tokių teisės pažeidimų padariniai jokiais pagrindais ir jokiomis aplinkybėmis negali būti įteisinti (legalizuoti) vėliau priimtais kokių nors institucijų ar pareigūnų sprendimais“.
2010 metų balandžio 28 dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, nagrinėjęs Preilos botelio bylą, paskelbė, kad „detaliuoju planavimu ir jo pagrindu atliktomis statybomis, Kuršių nerijoje sukelta grėsmė šios teritorijos išlikimui ir išsaugojimui būsimoms kartoms“, „kad neteisėtomis statybomis esmingai pažeisti Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijos režimo principiniai tikslai ir nuostatos“, nusižengta Konstitucijos nuostatoms, jog privalu saugoti aplinką nuo kenksmingų poveikių, draudžiama ją niokoti.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo nutartyje taip pat nurodė, kad ir statytojai, ir trečiasis asmuo (bankas) negalėjo remtis vien išduotais leidimais, bet „turėjo atlikti numatomų statybų santykio su teisės aktuose nustatytais Kuršių nerijos nacionaliniam parkui taikomo teisinio režimo paskirtimi, tikslais ir apribojimais vykdyti statybų plėtrą analizę“.
Nepaisant to, šių metų birželio 6 dieną Vyriausybė patvirtino Kurčių nerijos nacionalinio parko tvarkymo planą. Pagal jį, iš galimai neteisėtai pastatytų 40 objektų UNESCO saugomoje Kuršių nerijoje numatoma nugriauti penkis. Kitus statinius siūloma tobulinti, pritaikant prie plano.
Tarp planuojamų griauti pastatų Preilos botelio nebuvo.
Konstitucinis teismas padarė išvadą, kad Seimo narių grupė, susidedanti iš devynių Seimo narių, neturėjo teisės kreiptis į Konstitucinį Teismą.
Naujausi komentarai