Daiktų pirkimas internetu iš skelbimuose besiskelbiančių asmenų prilygsta katės maiše įsigijimui. Sėkmingai įsigyti gerą daiktą pasiseka tikrai ne kiekvienam. Pranešimai apie sumokėtus pinigus ir negautus daiktus kriminalinių įvykių suvestinėje kartojasi kone kasdien.
Sumokėjo, bet ipado nesulaukė
Vakar 47 metų plungiškis kreipėsi į policiją ir pranešė susigundęs skelbimu internetinėje svetainėje, kuriuo siūlyta pirkti "Apple" firmos planšetinį kompiuterį "iPad".
Vyras į nurodytą banko sąskaitą pervedė beveik 2 tūkst. litų, bet per savaitę trokštamo daikto nesulaukė ir nusprendė kreiptis į policiją.
Tolimesnę įvykių seką galima nuspėti remiantis jau buvusių analogiškų įvykių patirtimi. Gali būti, kad pareigūnai pradės ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo ir bandys rasti skelbimo autorių, o jį radę patrauks baudžiamojon atsakomybėn.
Toks scenarijus būtų logiškas, bet juo sekama ne visada.
Pareigūnas numojo ranka
14-metis paauglys susigundė pigiau nei parduotuvėje įsigyti telefoną ir pervedė pardavėjui 380 litų.
Tačiau, kaip ir pirmuoju atveju, daikto negavo ir kreipėsi į policiją. Kai pareigūnai pričiupo skelbimo autorių, šis grąžino pusę sumos – 190 litų. Likusių, sakė, dabar paprasčiausiai neturi, nes gautus pinigus jau išleido.
Apie tai tapo žinoma apylinkės inspektoriui, kuriam buvo pavesta aiškintis šį reikalą. Pareigūnas brūkštelėjo nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, motyvuodamas tuo, jog tai esą pirkėją ir pardavėją siejantys civiliniai santykiai.
Tai reiškia, kad norėdamas atgauti savo 190 litų paauglys turėtų kreiptis į teismą ir bylinėtis dėl jam reikšmingos sumos. Vaikino šeimą užgriuvo kur kas didesnė nelaimė, tikėtina, kad į šį reikalą jie numojo ranka – bylinėtis reikia turėti pinigų bei laiko.
Su auka susitaikė
Tačiau toks policininkų nutarimas sudomino prokuratūrą.
Atidžiau pasidomėjusi telefono pardavėjo biografija prokurorė sužinojo, kad tai nėra pirmas toks atvejis 20-mečio pardavėjo gyvenime.
Kiek anksčiau analogiška situacija baigėsi taip pat pareigūnams nutraukus bylą, nes kaltininkas ir nukentėjusysis susitaikė.
Šį kartą policininkų darbą kontroliuojanti prokurorė ketina panaikinti pareigūno nutarimą ir pareikalauti iki galo ištirti reikalą.
Tai ne vienintelis atvejis, kai į sukčių pinkles patekęs žmogus pareigūnų paliekamas likimo valiai ir pasijunta neginamas nuo akivaizdžios neteisybės.
Panašiai buvo, kai mergina apsimetęs vaikinas šienavo po 50 litų iš norinčiųjų įsigyti moterišką rankinę.
Kiekvienos pirkėjos prarasta suma buvo pernelyg menka, kad dėl jos būtų bylinėjamasi, o ir pareigūnams ji buvo pernelyg menka, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Primena vaikų žaidimus
Panašiai sukčiauti jau imasi ir paaugliai, kurie dar negali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Skelbimus apie neva parduodamus daiktus kurpdavo 15-metė paauglė, ji nurodydavo pinigus pervesti į jos vyresnio draugo banko sąskaitą.
Dar neaišku, kaip viskas būtų pasibaigę jai ir jos bendrininkui, bet apie nusikalstamą mergaitės veiklą sužinojo jos tėvai. Jie grąžino nukentėjusiesiems pinigus.
Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorė Rasa Morenienė pasakojo, kad vienintelis patikimas būdas nepakliūti ant panašios meškerės – nepirkti daikto internetu. Kitas būdas – tartis su pardavėju susitikti gyvai ir tik taip įvykdyti sandorį.
"Tokie sukčiai nėra labai gudrūs, priešingai, jie elgiasi tikrai vaikiškai. Tačiau galima spėti, kad jie naudojasi tuo, jog daugelis nukentėjusiųjų nenori minti teismų slenksčio dėl menkos sumos ir veikiau pasirenka ramybę. Bet vieną kartą gali atsirasti užsispyręs žmogus, kuris pareikalaus ne tik prarastų pinigų, bet ir neturtinės žalos atlyginimo", – teigė prokurorė.
Naujausi komentarai