Šiandien profesinę šventę švenčiantys Kriminalinės policijos pareigūnai neretai tikina, kad dirbti šį darbą gali tik iki pamišimo seklių liga sergantys žmonės.
Kriminalistai švenčia dukart
„Žmogžudysčių skyrius!“ – taip dažniausiai telefonu atsiliepia detektyvinių filmų herojai, apie kurių nuotykius kuriami serialai, o juos vaidinantys aktoriai tampa pripažintais gerbėjų numylėtiniais.
Tokią šlovę jiems dažniausiai pelno lankstus protas, nestandartinis mąstymas, suteikiantis galimybę narplioti painiausius nusikaltimus, bei puiki fizinė forma.
Realūs tokių herojų prototipai vaikšto ir Klaipėdos gatvėmis, tačiau jie į save praeivių dėmesio dažniausiai neatkreipia.
Kriminalinė policija – tai tokie pat paprasti žmonės, pareigūnai, kurie tiria gaujų vykdomus bei ekonominius nusikaltimus, žmogžudystes, automobilių vagystes, ieško dingusių ar pasislėpusių žmonių, tiria nusikaltimų pėdsakus.
„Negaliu sakyti, kad Kriminalinės policijos darbuotojai yra policijos elitas, nes įsižeis kiti pareigūnai. Bet pasakysiu, kad didžiuojuosi jais ir drąsiai sakau – tikiu šiais žmonėmis. Juk ne be reikalo mes profesinę šventę minime dukart: spalio pradžioje Policijos, arba Angelų sargų, dieną ir mėnesio pabaigoje – Kriminalinės policijos dieną. Ta proga sveikinu visus Klaipėdos apskrities Kriminalinės policijos buvusius ir esamus darbuotojus ir dėkoju už sunkų darbą“, – teigė paprastai santūrus pagyroms Klaipėdos apskrities policijos viršininko pavaduotojas Dainius Smatavičius.
Paini dvynukų drama
Daugelį metų uostamiesčio Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai sugebėdavo išgliaudyti net painiausias žmogžudystes, tačiau šiemet jiems kol kas neįveikiamą mįslę užminė viename daugiabučio namo kieme rasti naujagimių dvynių lavonėliai. Negyvus kūdikius maždaug po paros nuo mirties rado konteineriuose kapstęsi benamiai.
Tyrimas parodė, kad vienas berniukas gimė negyvas, kitas buvo uždusintas, nors buvo išsivystęs ir galėjo gyventi.
Pradėję vaikžudės paieškas centrinėje Klaipėdos dalyje „smurtininkais“ vadinami pareigūnai netrukus buvo priversti jas išplėsti ne tik iki uostamiesčio pakraščių, bet ir visos šalies ar net tarptautinių ribų.
Daug tikėtasi iš naujųjų technologijų, ypač kai negyvų dvynukų DNR sutapo su Tauragės rajone gyvenančios moters duomenimis. Tada, kai atrodė, jog sėkmingas bylos tyrimas – pasiekiamas ranka, euforija subliūško, nes paaiškėjo, kad nei ši moteris, nei artimiausi jos giminaičiai nėra kūdikių tėvai. DNR tyrėjai apsiriko.
Naujagimių motinos ir tėvo tebeieškoma. Vargu ar liko pareigūnų neaplankyta nors viena šeima ar moteris, kuri panašiu laiku laukėsi kūdikių.
Kai kurios šeimos net nesuprato, kad juos lankę Vaikų teisių apsaugos specialistai, medikai ar pareigūnai žvalgėsi, bene sužinos ką nors, kas galėtų užvesti ant kelio painiame tyrime. Kol kas jis vyksta atmetimo būdu.
Neseniai atsirado maža viltis. Rankšluosčio, į kurį buvo suvyniotas vienas vaikelis, DNR tyrimas pareigūnus atvedė į Šiaulius. Žmogus, kuris naudojosi šiuo rankšluosčiu ir paliko ant jo savo pėdsakų, greičiausiai nėra mažylių tėvas, tačiau jis gali būti susijęs su nusikaltimu.
Tačiau čia pareigūnų laukia dar viena painiava. Šis pareigūnų kol kas neįvardijamas vyras pernai mirė. Kaip jis galėjo būti susijęs su dvynukų motina, tėvu ar jais atsikračiusiu žmogumi, liko vienas pagrindinių klausimų.
„Netikiu, kad negyvi vaikai galėjo būti atvežti krepšyje iš Kaliningrado srities, Latvijos ar kurios kitos užsienio šalies. Tai beveik neįtikima, nes vargu ar kas būtų rizikavęs įkliūti pasienyje su kraupiu kroviniu. Manau, čia mūsiškių reikalas. Kol kas nusikaltimas tiriamas visomis įmanomomis kryptimis. Galiu pasakyti tik tiek – ieškome. Kol kas ši byla labiausiai skaudina širdį ir neleidžia nurimti“, – santūriai dvynukų žūties tyrimą komentavo Klaipėdos apskrities policijos viršininko pavaduotojas, kuriam pavaldi apskrities Kriminalinė policija.
Pėdsakus aptiko landynėje
Šiemet neišaiškintas dar vienas įvykis. Šilutės plente garažų masyve buvo aptikta negyva senolė. Mirties priežastis – nukraujavimas iš kelių žaizdų kojoje. Moteris vaikščiodavo pasiramsčiuodama lazda nusmailintu galu. Jos kraujo tyrimai parodė, kad prieš mirtį ji buvo gerokai neblaivi.
Panašu, kad moters koja subadyta jos pačios lazda. Ar girta griūdama ji susižalojo pati, ar tai padarė kas kitas, kol kas nesiseka nustatyti. Nepavyksta rasti ir įvykio liudytojų.
Vertindamas pavaldinių darbą D.Smatavičius džiaugėsi, kad daugybę kitų nusikaltimų pareigūnai išnarplioja kaip mokslo pirmūnas matematikos uždavinį. Apie tai byloja ir vienos paskutinių žiaurių žmogžudysčių tyrimas.
Vieną spalio savaitgalį skverelyje priešais Klaipėdos miesto apylinkės teismą buvo aptiktas leisgyvis vyras. Aukos galva buvo žiauriai suskaldyta.
Neatgavęs sąmonės ligoninėje vyras mirė. Teismo medicinos ekspertai, palyginę velionį su jo paso nuotrauka, suabejojo, ar tai tas pats žmogus.
Aukos veidas buvo tyčia išvagotas gilių pjūvių. Metaliniu įrankiu taikyta į galvą. Lūžo po ankstesnės traumos galvos smegenis dengusi dirbtinė plokštelė.
Ir vėl – jokių liudytojų. Buvo aišku, kad nusikaltimo vieta – ne skveras, auka čia buvo atgabenta po sužalojimo.
Jau po kelių dienų policininkai viename apleistų namų rado kraujo pėdsakus ir nustatė pirmus įtariamuosius. Tebesiaiškinami nusikaltimo motyvai, įtariamieji – suimti.
Kvaišalai – ratuose
Nors D.Smatavičius santūriai kalbėjo apie pavaldinius ir nenorėjo nė vieno jų išskirti, komisaras prasitarė, kad Organizuoto nusikalstamumo tyrimų biure dirba itin sumanūs pareigūnai.
Vienas jų – Ramūnas Strazdauskas – šiemet paskelbtas geriausiu Klaipėdos apskrities kriminalistu.
R.Strazdauskui žemaitiškas santūrumas ir priesaika neviešinti tarnybinių paslapčių neleidžia girtis paties organizuotų operacijų sėkme.
Pernai jis kruopščiai sekė iš Olandijos naudotų automobilių ratuose atgabenamų narkotikų bei didelių „žolės“ kiekių platinimo Klaipėdos moksleiviams raizgalynę.
Ko gero, tik pats pareigūnas žino, kaip pradėjo aiškėti sudėtinga nusikaltimų virtinės schema. Narkotikus nupirkdavo ir į automobilių ratus su laikraščių kamšalu sukimšdavo vienas toje šalyje ir dabar gyvenantis klaipėdietis.
Kartu su kitomis mašinomis toks narkotikais farširuotas automobilis vilkikais būdavo atgabenamas į Klaipėdą. Čia kvaišalai pasklisdavo platintojams.
Itin gudri konspiracija stebino išradingumu. Nusikaltėliai nesinaudojo mobiliaisiais telefonais, tiekėjas į iš anksto sutartą vietą atvažiuodavo motociklu.
Vienas stambesnių „žolės“ platintojų policininkams buvo gerai žinomas dar nuo to laiko, kai prieš keletą metų Plungėje dalyvavo gydytojų sūnaus pagrobime.
Pareigūnų duomenų bazėje šis vaikinas buvo vadinamas į agresiją linkusiu vagimi. Paaiškėjo, kad jis dideliais kiekiais perparduodavo kanapes nepilnamečiams platintojams.
Vienas jų, dar tebesimokęs mokykloje, per savaitę sugebėdavo parduoti kilogramą „žolės“.
Pasalą trikdė kompanija
Įtariamųjų sulaikymas suplanuotas, kai Klaipėdą pasiekė dar viena nemenka kvaišalų partija. Visi jie buvo sekami, o prie namų tykodavo pasala.
Sulaikymui pasitelktos ir pasieniečių kinologų su šunimis pajėgos, specialiai mokytos sulaikyti nusikaltėlius.
Kai pagrindinis tiekėjas nepilnamečiam parankiniui perdavė daugiau nei kilogramą narkotikų ir šis ruošėsi su "kroviniu" eiti namo, laiptinėje jį pasitiko du neuniformuoti pareigūnai.
Policininkai jau ruošėsi užsegti jaunajam narkotikų prekeiviui antrankius, kai į laiptinę netikėtai įvirto įkaušusių vaikinų kompanija. Nesupratę, kas vyksta, jie puolė ginti neva skriaudžiamo nepilnamečio.
Įtariamasis pasinaudojo sumaištimi ir spruko lauk. Operaciją išgelbėjo tik tai, kad kieme laukė kita grupė pareigūnų. Jie suprato, jog kažkas vyksta ne pagal planą, ir spėjo sučiupti bėglį.
Nepilnamečiui kvaišalus perdavęs tiekėjas netrukus taip pat buvo sulaikytas, o jo namuose aptikta ne tik narkotikų, bet ir nupjautavamzdis šautuvas, perdirbtas iš lygiavamzdžio 16-ojo kalibro medžioklinio šautuvo, šovinių, savadarbė metalinė teleskopinė lazda, kastetas.
Tai tik maža ilgalaikio R.Strazdausko organizuoto tyrimo dalis. Jo metu išaiškinta 14 nusikaltimų, demaskuoti ir sunaikinti du stambaus masto narkotikų kontrabandos keliai iš Olandijos į Lietuvą bei iš Lietuvos į Ispaniją.
Pareigūnų laimikis – beveik 12 kilogramų „žolės“, apie pusantro kilogramo piperazino, beveik 6 tūkst. tablečių, iš kurių didesnioji pusė – ekstazis. Konfiskuotų kvaišalų vertė gerokai viršija pusę milijono litų.
Atsakomybėn patraukta 12 įtariamųjų. Dalis jų jau nuteisti.
Naujausi komentarai