- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šventojoje gali atsirasti ir pačių netikėčiausių sparčiai čia vystomo uosto naudojimo scenarijų. Apie tai kalbėta Lietuvos Seime.
Didelė pridėtinė vertė
Seime pradėtas svarstyti kelių Šventosios jūrų uosto įstatymo straipsnių pakeitimo projektas. Pagrindinė tokio keitimo esmė ta, jog siūloma maksimalų Šventosios uosto žemės nuomos laikotarpį prailginti nuo 25 iki 50 metų.
Seimo narys, Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys teigė, kad to reikia siekiant pritraukti ilgalaikių investicijų į Šventosios uostą. Jame ateityje planuojama vystyti didelę pridėtinę vertę ne tik regionui, bet ir visai Lietuvai kuriančias veiklas.
Kol kas kaip pagrindinė Šventosios uosto pridėtinė vertė įvardijama vėjo jėgainių parkų vystymo jūroje aptarnavimo veikla.
„Tikimės, jog Šventosios uosto įstatymo pakeitimo priėmimas prisidės prie sklandaus strateginio Lietuvos energijos projektų įgyvendinimo Baltijos jūroje, vietos verslo skatinimo, naujų darbo vietų kūrimo ir Lietuvos jūrinės ekonomikos formavimo“, – kalbėjo D. Kreivys.
Kita Šventosios uosto vystymo kryptis būtų neformali švietimo veikla, o tai reiškia, kad šiame uoste būtų kuriamas su jūra susijęs ugdymo procesas. Jei kalbama, kad ir į švietimo veiklą Šventosios uoste būtų kreipiamos investicijos, čia gali būti steigiama buriavimo mokykla.
Arvydas Pocius / Asmeninio archyvo nuotr.
Švartuosis ir karo laivai
Buvęs Lietuvos kariuomenės vadas, o dabar Seimo narys Arvydas Pocius akcentavo, kad Šventosios uostas turėtų būti pritaikomas priimti ir Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų greitojo reagavimo laivus.
Logika paprasta: kai Baltijos jūroje bus įrengti iš pradžių vienas, o vėliau ir dar vienas, o gal net ir daugiau vėjo jėgainių parkų, juos saugoti privalės kokie nors laivai.
Šventosios uoste turėtų būti laivai, kurie saugos arba gelbės, kai susidarys kritinė situacija ar kils teroristinio akto grėsmė.
Anot A. Pociaus, Šventosios uoste turėtų būti laivai, kurie saugos arba reikalui esant ateis gelbėti, kai susidarys kritinė situacija arba kils galimo teroristinio akto grėsmė. Jei koks nors incidentas vėjo jėgainių parko ar kitame Lietuvos Baltijos jūros teritorijos rajone būtų suplanuotas, esą labai svarbi greita karo laivų reakcija.
Energetikos ministro D. Kreivio nuomone, greitiems, efektyviems karo laivams vietos švartuotis Šventosios uoste ateityje tikrai turėtų būti. Klausimas gali kilti tik toks, kokio dydžio karo laivai galės įplaukti į Šventosios uostą, nes jo gylis galės būti 4–6 metrai.
Atkūrus Šventosios uostą ir numačius specialias krantines, jame galėtų stovėti bet kuris iš dabartinių „Flyvefisken“ klasės 54 metrų ilgio patrulinių laivų: P11 „Žemaitis“, P12 „Dzūkas“, P14 „Aukštaitis“ ir P15 „Sėlis“, nes jų grimzlė – 2,5 m.
Valdas Rakutis / Asmeninio archyvo nuotr.
Svarbiausia – pritraukti lėšų
Šventosios uoste, kaip pastebėjo Seimo Jūrinių ir žuvininkystės reikalų komisijos pirmininkas Valdas Rakutis, svarbios ne tik laivų grimzlės, bet ir paties uosto erdvės.
Ar veiklos, susijusios su vėjo jėgainių parkų aptarnavimu, priskyrimas Šventosios uostui turės įtakos jachtų švartavimo ploto dydžiui?
Jam kilo klausimas, ar naujos funkcijos, susijusios su vėjo jėgainių parkų aptarnavimu, priskyrimas Šventosios uostui turėtų įtakos ploto, kuris skirtas jachtoms švartuoti, dydžiui? Komisijos pirmininkas svarstė ir apie tai, jog gal yra ir techninių sprendimų, kad vėjo jėgainių parko aptarnavimo veikla kurtųsi uosto išorinio reido arba vadinamojo avanuosto, įrengto jūroje tarp molų, dalyje?
Energetikos ministras D. Kreivys svarstė, kad Šventosios uosto plėtra galima tik tuo atveju, jei ji bus įvairiapusė.
Dainius Kreivys / Asmeninio archyvo nuotr.
„Į uosto plėtrą turėtų būti įtraukta komercinė krantinių nuoma. Tai leistų Šventosios uostą apskritai vystyti. Nesant lėšų, nenuomojant bent dalies uosto krantinių, būtų sunku kalbėti apie visą uosto išvystymą. Tik investicijų atėjimas į Šventosios uostą leistų jį išvystyti iki visos apimties. Tada vietos ir jachtoms, ir kateriams, ir kitiems pramoginiams laivams atsirastų“, – dėstė D. Kreivys.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į Teatro aikštę atkeliavo Kalėdų pranašas – eglutė
Trečiadienio rytą į Teatro aikštę atkeliavo svarbiausias Kalėdų elementas – eglutė, pranešė miesto savivaldybė. ...
-
Klaipėdoje bus atnaujinami pėsčiųjų ir dviračių takai
Ateinančiais metais Klaipėdoje bus pradėti pėsčiųjų ir dviračių takų tinklo atnaujinimo darbai Smiltelės ir Minijos gatvių atkarpose, pranešė savivaldybė. ...
-
Žvejybos uosto rajone teko stabdyti darbus: nepagelbėjo net skambutis policijai
Žvejybos uosto rajone rangovai buvo priversti stabdyti darbus dėl gyventojų paliktų automobilių. Paaiškėjo, kad statybininkams nepagelbėjo net skambutis policijai. ...
-
„Mano būsto“ taurės siekia aštuonios komandos
Klaipėdos krepšinio mėgėjai, praeitą sezoną dalyvavę „Bendruomenių“ turnyruose, šiemet kovoja „Mano būsto“ taurės varžybose. ...
-
Senamiestyje pajudėjo viešbučio statybos
Po septynerių metų atkaklios kovos su vietos biurokratais senamiestyje, Tomo gatvėje, viešbutį ketinantys statyti verslininkai pagaliau gavo statybos leidimą. Šioje vietoje, kur dar visai neseniai archeologų kadaise išraustose ir pal...
-
Virš jūros – atominis debesis?
Tarp Klaipėdos ir Palangos sekmadienio popietę užfiksuotas įspūdingos formos debesis. Danguje pasirodė atominės bombos sprogimo metu susiformuojančio grybo formos debesis. ...
-
Klaipėdoje – Kalėdų eglutės įžiebimas: šventę stebėti galės visi
Lapkričio 30-ąją uostamiestyje sužibs šventinio stebuklo laukimo simbolis. Klaipėdiečiai ir miesto svečiai kviečiami į Teatro aikštę, kur vyks šventinis koncertas ir bus įžiebta pagrindinė uostamiesčio eglė bei atverta ledo ...
-
Siuntų patikra – tik kilus įtarimų
Vienas būdų į mūsų šalį atgabenti draudžiamus dalykus – atsisiųsti juos siuntiniais. Nors pareigūnai neretai randa tokių neteisėtų siuntinių, kiek jų pasiekia adresatus, atsakyti niekas negali. ...
-
Ko Lietuvos švietimo sistema galėtų pasimokyti iš tarptautinio bakalaureato programos?
Kodėl Lietuvoje verta mokytis pagal tarptautinę programą? Kokios jos stipriosios pusės lyginant su lietuviška nacionaline švietimo programa, kokias galimybes ji padidina? Į šiuos klausimus atsakė Lietuvoje apsilankę tarptautinio bak...
-
„Klaipėdos vanduo“ informuoja: naktį iš ketvirtadienio į penktadienį vyks vandentiekio darbai
„Klaipėdos vanduo“ informuoja, kad naktį iš lapkričio 28 d. į 29 d., t. y. iš ketvirtadienio į penktadienį, nuo 22 val. iki 6 val. bus vykdomi vandentiekio modernizavimo darbai. Dėl jų galimi laikini geriamojo vandens kokybės...