Savanorių pagalbos Ukrainai centras: padėti gali kiekvienas Pereiti į pagrindinį turinį

Savanorių pagalbos Ukrainai centras: padėti gali kiekvienas

2023-01-20 08:29

Klaipėdoje pradėjo veiklą Savanorių pagalbos Ukrainai centras. Pačioje miesto širdyje įsikūrę savanoriai kviečia visus norinčiuosius padėti už išlikimą kovojančiai tautai.

Pradžia: Savanorių pagalbos Ukrainai centre jau kelias dienas pluša Jevgenas ir Anna.
Pradžia: Savanorių pagalbos Ukrainai centre jau kelias dienas pluša Jevgenas ir Anna. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Jau siūlo pagalbą

Šio centro būstinė yra viešbučio „Amberton“ senajame pastate, antrame aukšte esančioje salėje.

Aktyviai ėmęsis ieškoti vietos Savanorių pagalbos Ukrainai centrui Jevgenas Kravchenko džiaugiasi, kad gali pakviesti norinčiuosius prisidėti prie jo veiklos į gerai klaipėdiečiams žinomą vietą. Ne vienas yra buvojęs senojo viešbučio pastato antrajame aukšte. Jau kelias dienas ten pluša J. Kravchenko ir aktyvi jo talkininkė Anna.

Netyla jų abiejų telefonai. Ne tik klaipėdiečiai, bet ir kitur gyvenantys žmonės teiraujasi, kuo galėtų prisidėti prie centro veiklos.

Savaitės pradžioje su Anna susisiekė Darbėnų gimnazijos mokytojai. Jie pakvietė atvykti ir gyvai papasakoti, kuo Lietuvos žmonės galėtų pagelbėti kovotojams Ukrainoje.

J. Kravchenko ilgokai telefonu bendravo su vienos lietuviškos uostamiesčio mokyklos mokytoja. Regis, ne tik mokytojos, bet ir mokiniai norėtų savanoriauti.

Kojinės sušildys karius

Centrui skirtoje salėje įrengtas stendas, ant kurio tvirtinamas tinklas. Savanorės jau pradėjo jį marginti medžiagų atraižomis. Čia pat stovi maišai su žaliava apsauginiams tinklams.

Pasirodo, labiausiai reikia baltos, žalsvos, rusvos, pilkos ir kitų žemės spalvų medžiagų. Pageidautina, kad tai būtų lengvi audiniai. Labiausiai tinka nebenaudojamos užuolaidos, rūbų pamušalų medžiagos.

„Svarbu, kad užsiliepsnojęs audinys išsilydęs nevarvėtų, nes gali sužeisti karius. Patys išbandome medžiagas. Pageidautina, kad audiniai būtų lengvi, nes įpinti į tinklus ir sušlapę jie gali tapti nepakeliami. Kai ateis savanoriai, mes paaiškinsime ir parodysime, kaip ir ką daryti. Turime konkrečių užsakymų, kokio dydžio tinklų reikia, kai iškaišysime. Šiuos mūsų turimus tinklus reikės sukarpyti ir susiūti, kad būtų reikiamo dydžio“, – pasakojo Anna.

J. Kravchenko pats nupirko žvejybinio tinklo ritę, bet reikėtų kur kas daugiau. Jis džiaugėsi, kad ant ritės yra gamintojo adresas, tikėtina, kad ši informacija padės gauti daugiau tinklų.

Kituose salėje sukrautuose maišuose – siūlų kamuoliai. Nemažai moterų pasišovė megzti kariams šiltas kojines, bet ne visos turi siūlų. Todėl geranoriškai nusiteikę klaipėdiečiai raginami atnešti ir siūlų.

„Kariams reikia šiltų kojinių, jas vyrai dažniausiai apsimauna poilsio metu. Žinome, kad jie dažnai miega žeminėse, apkasuose, kur tikrai šalta, todėl šiltos kojinės jiems labai reikalingos. Namuose guli močiučių megztos kojinės, kurių mums nereikia, atėjo laikas, kai jos gali būti dėvimos su didele meile. Mums pranešė, kad kariams reikalingos ir tam tikros pirštinės, panašiai kaip kumštinės, su išmegztu ne tik nykščiu, bet ir rodomuoju pirštu, kad jos ne tik šildytų, bet ir būtų patogios naudoti ginklus“, – pasakojo Anna.

Mezgėjos raginamos megzti ir šiltus vientisus šalikus, kuriuos taip pat galima nešioti kaip galvos apdangalą ar kaukę.

Jevgenas Kravchenko. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Išdėliojo dėžes

Megzti, ardyti senus mezginius, kad būtų iš ko megzti naujus, karpyti atraižas pasišovė jau apie 100 Klaipėdoje gyvenančių ukrainiečių.

Daugelį darbų galima atlikti ne tik šiame centre, bet ir namie.

Nors šie darbai atrodo nedideli, bet jie tikrai reikalingi kovojantiems ukrainiečiams.

Kartais patys nesusimąstome, kuo galėtume padėti. Centro savanoriai pataria – gamyklų bei siuvyklų darbuotojai galėtų sušelpti tinklelių pynimui reikalingomis audinių atraižomis, gydytojai, masažuotojai, kosmetologai – nebereikalingomis baltomis vienkartinėmis paklodėmis, vaško likučiais, viešbučių darbuotojai – nurašytomis užuolaidomis, paklodėmis.

Daugelis gali atnešti skardinių nuo konservų, žvakigalių, nebereikalingo vaško. Šių daiktų reikia apkasų žvakių gamybai. Klaipėdoje jas gamina šauliai.

Centras stengiasi pastatyti kaip įmanoma daugiau dėžių įvairiose miesto vietose, į kurias klaipėdiečiai galėtų dėti skardines, vašką, siūlus ir numegztas kojines.

Dabar šiuos daiktus galima atnešti ne tik į Savanorių centrą viešbutyje „Amberton“ (Naujojo Sodo g. 1), bet ir prie apsaugos posto, esančio Liepų g. 85A. Daiktus galima padėti bet kuriuo paros metu.

Taip pat juos priims ir Tarptautinėje Ukrainos mokykloje (Alyvų g. 10A), Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje (Herkaus Manto g. 25), „Verdenės“ progimnazijoje (Kretingos g. 22), Klaipėdos Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4), LCC tarptautinio universiteto Michealsen centre (Kretingos g. 36).

Padėti savanoriams galima ir kitais būdais, pavyzdžiui, atvežti gyventojų atneštus daiktus į centrą, padėti išversti kai kuriuos tekstus į lietuvių kalbą.

„Nors šie darbai atrodo nedideli, bet jie tikrai reikalingi kovojantiems ukrainiečiams“, – tikino J. Kravchenko.

Daugiau naujienų