S. Nėries atminimas neblėsta?

Tėvynės mylėtoja ar išdavikė, Sovietų Sąjungos kolaborantė ar režimo auka? Tokie epitetai skamba kalbant apie Lietuvos poetę Salomėją Nėrį. Minint 120-ąsias jos gimimo metines, klaipėdiečiai susirinko ją prisiminti, paskaityti eilėraščių ir padiskutuoti apie nelengvą poetės gyvenimą.

Įvyko netikėtumas

S. Nėriai skirtas vakaras vyko nedidelėje Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriaus salėje.

Renginio aprašyme nurodyta, kad susirinkusieji poetę prisimins prie arbatos puodelio, buvo manoma, jog atvyks nedaug žmonių.

Tačiau įvyko netikėtumas – susirinko daugiau nei šimtas klaipėdiečių. Kadangi trūko kėdžių, dalis žmonių stovėjo, kiti sėdėjo ant palangių.

„Planavau kuklų S. Nėries gimtadienio paminėjimą – susėdę skaitykloje, prie puodelio arbatos, o jūsų yra šitiek daug. Šis vakaras nebūtų įvykęs, jeigu ne mano gyvenimo šviesulys, mano lietuvių kalbos mokytoja, ekspertė, Gedimino ordino pirmojo laipsnio medalininkė Nijolė Grinevičiūtė-Klimantavičienė. Mokytoja paskambino man ir turbūt valandą deklamavo S. Nėries eilėraščius bei sakė, kad turime padaryti nors kuklų jos paminėjimą, nes negalima visiškai jos neprisiminti“, – apie vakaro idėją pasakojo Meno skyriaus vedėja Birutė Skaisgirienė.

„Gyvenimas nebuvo lengvas“

N. Grinevičiūtė-Klimantavičienė renginyje pasakojo apie savo pažintį su S. Nėries kūriniais, kalbėjo apie jos eilėraščių rinkinius ir teigė, esą kiekvieno valia spręsti, kuo laikyti poetę.

„Visur skamba, kad ji kolaborantė, kad reikia pakeisti gatvių pavadinimus, pašalinti skulptūrą Vilniuje. Prieš ryždamasi paskambinti Birutei, pakalbėjau su aštuoniomis savo buvusiomis mokinėmis. Mokykloje išdirbau 43 metus. Iš jų viena, be jokių abejonių, pasakė, kad S. Nėris yra kolaborantė. Peržiūrėjau sovietinių laikų leidinius, ką padarysi, kas buvo pasakyta, buvo, bet bandai įsivaizduoti – 1941 metai, moteris su ketverių metų vaiku traukiasi į Sovietų Sąjungos gilumą. Gyvenimas nebuvo lengvas“, – tikino N. Grinevičiūtė-Klimantavičienė.

Mokytoja taip pat deklamavo S. Nėries eilėraščius. Po to dainininkė Giedrė Zeicaitė, padedama pianistės Editos Zizaitės, atliko muzikos kūrinius.

Aktorė Virginija Kochanskytė taip pat skaitė S. Nėries eilėraščius. Tą padaryti buvo kviečiami ir visi norintieji.

Blogais žmonėmis nevirto

Savo S. Nėriai sukurtą eilėraštį skaitė poetas, filosofas Liutauras Degėsys, mėgstamus poetės eilėraščius perskaitė ir poetė Daiva Molytė-Lukauskienė bei į renginį atvykusios klaipėdietės.

Klaipėdos universiteto profesorius Rimantas Balsys pasakojo kadaise su jaunuoliais statęs poezijos spektaklį, susijusį su S. Nėries kūryba.

„Galiu pasakyti, kad nė vienas iš to jaunimo neišaugo arba nevirto blogu žmogumi. O juk turėjo, nes skaitė tokią „bjaurią“ poetę, tokią kolaborantę, kuri pardavė tėvynę. Jie turėjo visi išvažinėti į visus kraštus ir pardavinėti tą mūsų tėvynę. Nieko panašaus. Jie šią vasarą buvo susirinkę mano sodyboje ir mes skaitėme S. Nėrį. Ačiū už šitą renginį. Manau, kad S. Nėris gyveno, gyvena ir gyvens“, – tvirtino R. Balsys.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Tikrai

Tikrai  portretas
viena geriausių ir iškiliausių Lietuvos poečių SALOMĖJA NĖRIS, buvo ir liks amžiams, ir jokios liunzzzzbirbiu šutvės padugnės neištrins iš atminties !!!!!

spaliukas

spaliukas portretas
Bet ir baisios kaip raganos ant sniego tos gerbejos,fui senos sovietines tarkos.

Pilietis

Pilietis portretas
O kodel prof. Oži, oj V.L., taip garbinat. Juk jis daugiau pakenke lietuvai nei šita poete
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių