- Sandra Lukošiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ar dažnai jaučiatės perdegę darbe? Tokį klausimą pateikęs profesorius iš Jungtinių Amerikos Valstijų pastebi, kad pastaruoju metu daug kalbama šia opia tema. Tačiau receptų, kaip nuo to išsivaduoti, ne visada sulaukiama. Profesorius pateikė "laimingo gydytojo" formulę.
Paliečia skubiąją pagalbą
Susitikęs su Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikais, LCC tarptautinio universiteto kviestinis lektorius, Jeilio universiteto (JAV) bendrosios medicinos ir pediatrijos katedros docentas, vidaus ligų ir pediatrijos rezidentūros vadovas, Religijotyros ir sveikatos katedros docentas med. dr. Benjaminas Doolitlis aiškino, kad perdegimo sindromas šiais laikais paliečia daugelį.
Patiriamą ilgalaikį stresą lydi emocinis išsekimas, santykių su aplinkiniais pasikeitimas, savo pasiekimų nuvertinimas.
Į paskaitą susirinkusių medikų svečias paprašė atsakyti į porą klausimų: ar dažnai jaučiasi perdegę darbe ir ar dažnai mano, kad, kai ėmėsi savo darbo, tapo nejautrus kitiems?
Santuoka, nesvarbu, laiminga ar ne, padeda subalansuoti darbą ir šeimą.
"Tiems kas iš septynių galimų atsakymų pasirenka atsakymą "kasdien", "kelis kartus per savaitę" ar "kartą per savaitę", gresia perdegimo sindromas", – paaiškino B.Doolitlis.
Taip jaučiasi apie 70 proc. tyrimuose dalyvavusių medikų iš JAV. Nustatyta, kad šioje šalyje perdegimo sindromą patiria 44 proc. įvairių medicinos srities specialistų.
Dažniausiai su šia problema susiduria skubios pagalbos medikai, antroje vietoje – šeimos gydytojai. Perdegimo sindromas dažniau užklumpa ir privačiai dirbančius gydytojus.
Paaiškėjo, kad perdegimo sindromą išgyvena beveik visi akademinės medicinos atstovai – nuo studentų iki profesorių.
Grėsmė moterims ir jaunimui
Tyrimu taip pat bandyta išsiaiškinti, kaip medikams pavyksta suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą. Paaiškėjo, kad dauguma žmonių subalansuoja šias abi sritis.
Daug sunkiau su tuo susidoroti jauniems gydytojams, kurie turi įsitvirtinti naujame darbe, pradeda mokėti paskolą už studijas ir kuria šeimas.
Perdegimo sindromas dažniau paliečia daug dirbančias moteris, kurios dar atsakingos už buities rūpesčius.
"Santuoka, nesvarbu, laiminga ar ne, padeda subalansuoti darbą ir šeimą", – įdomiu pastebėjimu pasidalijo lektorius.
Pasak B.Doolitlio, nereikia manyti, kad perdegimas paveikia tik patį žmogų, šio sindromo pasekmės gali atsiliepti ir gydymo įstaigai. Tokiais atvejais išauga klaidų tikimybė, taip pat beveik 60 procentų padidėja tikimybė, kad maždaug per dvejus metus medikas paliks darbą.
"Dabar daug kalbama apie perdegimo sindromą, medikų nuolat prašoma pildyti anketas, tačiau informacijos, kaip sau padėti, trūksta. Kyla klausimas, ar nesame perdegę nuo paties perdegimo?" – retoriškai paklausė svečias.
Pasak profesoriaus, Amerikoje įgyvendinta programa, padedanti medikams įveikti perdegimo sindromą, davė nedaug naudos. Gal todėl, kad iš pradžių manyta, kad perdegimo sindromas – kiekvieno asmeninis reikalas.
Nustatyta, kad su perdegimo sindromu susidūrusieji beveik keturis kartus dažniau suserga depresija, du kartus padaugėja minčių apie savižudybę, 25 proc. kaip išeities griebiasi alkoholio.
Profesorius atkreipė dėmesį, kad perdegimo sindromas gali atsirasti kaip atsakas į "toksišką" aplinką.
Atskleidė laimės formulę
B.Doolitlis kartu su kolegomis pabandė išsiaiškinti, kas yra laimingi gydytojai ir kaip galima sau padėti neperdegti. Tyrimui buvo pasirinkti 28 atrinkti "laimingi" šeimos gydytojai – šios srities specialistai pasirinkti dėl pernelyg didelės kaitos ir didesnio darbo krūvio.
Apibendrinus rezultatus, buvo pristatytas "laimingo gydytojo" portretas: vidutinio amžiaus, bet kokios rasės, turintis darbo patirties. Įdomu tai, kad visi jie buvo vyrai. Į klausimą, kiek dažnai jaučiasi perdegę, respondentai patikino su tuo susiduriantys vos kelis kartus per metus. Jie buvo patenkinti savo darbu ir gyvenimu.
"Laimingo gydytojo" formulę sudaro pašaukimas savo darbui, artimas kontaktas su pacientu, ryšys su aplinkiniais – draugų ir artimųjų ratas, vertybėmis paremti įsitikinimai, savarankiškumas darbo vietoje.
Kaip viena iš grėsmių gydytojo pasitenkinimui darbu įvardytas biurokratizmas. Apklausti gydytojai patvirtino, kad daug geriau jaučiasi, kai bendraudami su pacientu žiūri jam į akis, o ne "vergauja" kompiuteriui.
Kiek įtakos pinigai turi pasitenkinimui darbu? B.Doolitlis paaiškino, kad, remiantis studijomis, nepastebėtas ryšys tarp pinigų kiekio ir pasitenkinimo darbu. Tačiau jis pabrėžė, kad šie tyrimai daryti Amerikoje.
"Pinigai – svarbu, bet ne svarbiausia", – pridūrė svečias.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Dėl keistos antenos – spėlionės3
Žmones šią savaitę stebino neįprastas objektas. Jie nepatikliai dairėsi į vieną automobilį, pastatytą Gargžduose prie prekybos centro. Mat iš transporto priemonės stogo netikėtai į orą iškilo stovas su grybo formos įrenginiu...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...
-
Paskelbtas konkursas sparčiai kylančios Sendvario „Saulės“ mokyklos vadovo pareigoms
Savivaldybė paskelbė konkursą Klaipėdos rajono Sendvario „Saulės“ mokyklos direktoriaus (-ės) pareigoms eiti. Nauja švietimo, kultūros ir sporto įstaiga Trušeliuose duris atvers jau 2025-aisiais, o pretendentų į mokyklos vad...