Prasidėjo pavasariu dvelkiantis šurmulys: pamaryje – paukščių migracija

Ventės rago ornitologai pamario pievose jau skaičiuoja pempes ir žąsis. O sausį, keldami inkilus naminėms pelėdoms, jie tikina, kad stebėtis šiais darbais neverta, nes tai reikėjo padaryti dar anksčiau.

"Pats laikas, šiemet paukščiai yra ankstyvi. Pirmuosius inkilus naminėms pelėdoms pradėjome kelti 13 d. Dar 14 inkilų iškėlėme vėliau, tad iš viso iškelti 34 inkilai", – pasakojo Ventės rago ornitologinės stoties ornitologas Vytautas Eigirdas.

Šiais metais prie gražaus tikslo prisidėjo privačios įmonės, užsiimančios medžio apdirbimu, darbuotojai. Tik krosnims kūrenti tinkamas medžio lentų nuopjovas vyrai panaudojo pelėdų inkilams.

"Mums teliko inkilus surinkti ir nudažyti. Naminės pelėdos nėra retas paukštis. Joms tiesiog trūksta senų, drevėtų medžių, nes miškai smarkiai kertami. Senus medžius pirmiausia iškerta", – pasakojo V.Eigirdas.

Pamaryje jau prasideda pavasariu dvelkiantis šurmulys. Ornitologai laukuose prie Sausgalvių stebėjo apie 600 gulbių giesmininkių būrį. Dar apie 500 šių paukščių specialistai matė netoli Plaškių, apie 400 – tarp Leitgirių ir Galzdonų kaimų.

Vytauto Eigirdo nuotr.

"Maniau, kad Lietuvoje perinčios pilkosios žąsys net neišskris žiemoti, nes jų žiemojimo vietose būna tokios pat sąlygos, kaip šiemet Lietuvoje. Jos dažniausiai žiemoja Lenkijoje, Vokietijoje, Olandijoje. Skaitydamas jų žiedus, matau, kad šios žąsys sausio pradžioje buvo pasitraukusios į Lenkiją, bet ir vėl sugrįžo", – sakė V.Eigirdas.

Pamario pievose stebėtos pilkosios žąsys savo judesiais ornitologams priminė žaidžiančios paukščių tuoktuvių žaidimus.

"Jei tik nepašals, manau, kad jos sudės kiaušinius visai netrukus. Joms tai ne bėda", – svarstė V.Eigirdas.

Vytauto Eigirdo nuotr.

Pašnekovas sausio 26 d. Sausgalvių pievose fiksavo 200 želmeninių žąsų būrį.

"Želmeninės ir baltakaktės žąsys žiemoti skrenda į Olandiją. Jos – tolimos migrantės, bet žiemaviečių šiemet jos nebuvo pasiekusios", – aiškino specialistas.

Sausio 25 d. ornitologai stebėjo net aštuonių pempių būrį netoli Plaškių. Paprastai pempės parskrenda apie kovo 19-ąją, per Juozapines.

"Sunku pasakyti, ar būtent šios pempės buvo išskridusios. Kaip, beje, ir gervės, kurias jau stebime pamaryje. Pempės nėra tolimos migrantės, jos galbūt jau sugrįžo į savo perėjimo vietas. Jau jaučiama pavasarinė paukščių migracija. Saulei šviečiant zylės gieda pavasarines giesmes. Buvo ruduo, ir štai atėjo pavasaris, žiemą praleidome", – juokavo V.Eigirdas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Virginija

Virginija portretas
Neįmenama gamtos paslaptis.

kas pasakys

kas pasakys portretas
Iš kur paukščiai, būdami tūkstančius kilometrų nuo Lietuvos, žino, kad čia nėra žiemos ir, kad jie gali grįžti?
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių