Parskridę gandrai kelia melodramas: kaunasi vienas su kitu? Pereiti į pagrindinį turinį

Parskridę gandrai kelia melodramas: kaunasi vienas su kitu?

2025-04-14 11:50

Siųstuvais kelerius metus gandrus stebintys ornitologai triuškina romantiškus mitus apie šiuos paukščius.

Parskridę gandrai kelia melodramas: kaunasi vienas su kitu?
Parskridę gandrai kelia melodramas: kaunasi vienas su kitu? / LNK stop kadrai

Ornitologai sako, kad į Pamarį siųstuvais stebimi gandrai grįžo kovo 11-ąją.

„Gyvename tuo ritmu su jais. Liūdna būna, kai išskrenda, kažko trūksta, labai džiaugiamės, kada pavasarį jie parskrenda“, – šnekėjo Ventės gyventojas Romas Škadauskas.

Ant Ventės gyventojo ūkinio pastato gandrai kuriasi jau 30 metų.

„Rytinę kavą geriame stebėdami savo gandrus. Tiesiog rutina vyksta, kai gandriukai išperėti būna, paskui maitinimo procesas. Prisižiūrime visko“, – kalbėjo Ventės gyventojas.

LNK stop kadras.

Pavasarį esą tenka matyti ir aršią kovą dėl lizdo.

„Pora mūsų užėmusi lizdą, o kiti gandrai jau atakuoja šitą lizdą, kaunasi vienas su kitu“, – teigė R. Škadauskas.

R. Škadauskas, paklaustas, ar dėl lizdo, atsakė: „Taip, būna tokios kautynės, kad krenta nuo stogo gandrai.“

Šio lizdo gandro pačią ornitologai siųstuvais stebi jau 7 metus. Daro išvadą – jos gyvenimo istorija unikali. Gandro patelė 4 metus perėjo lizde už daugmaž kilometro nuo ten. Kai patinas nugaišo – našle liko neilgai, greit su kitu apsigyveno.

„Tas naujas partneris buvo nevykęs. Matydavo savo atvaizdą ant stiklų, blizgančių paviršių, kovodavo daug pats su savimi. Patelė jauniklius šiaip taip užaugino tame pačiame lizde, emigravo sėkmingai. Tačiau patelė jau kitą sezoną sako: ne, su šiuo negyvensiu, jis man nepatikimas pasirodė“, – nurodė ornitologas Vytautas Eigirdas.

Likęs vienas gandras kitą, jaunesnę pačią, parsivedė. Buvusioji visai pasileido, pernai su vienu gandru lizde gyveno, o šiemet net du patinus pakeitė.

„Šį pavasarį jau pastebėjome tikrai tokių neištikimybės požymių, kadangi aplinkiniuose lizduose yra žymėtų paukščių. Tai šitą patelę matėme jau perskridusią į kitą lizdą ir tupėjo su kitu žymėtu partneriu. Prieš kelias dienas aš patikrinau šitą lizdą – jau sugrįžusi į šitą lizdą ir tupėjo su nežymėtu poros nariu. Tai, vadinasi, patikrino ir jau laiką leido su svetimais patinais“, – tvirtino V. Eigirdas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Taip gandrų porų pagrindinius romantiškus mitus ornitologų stebėjimai griauna, kad poras šie paukščiai kuria visam gyvenimui ir kad yra prisirišę prie savo lizdų.

„Panašu, kad monogamija gandrų gyvenime nėra toks svarbus dalykas. Panašu, jeigu yra tinkamų lizdų, tinkama mitybos bazė – jie keičia ir lizdus, ir partnerius, neprisirišdami nei prie to, nei prie to“, – pabrėžė ornitologas.

Pamaryje dar nemažai ir tuščių gandrų lizdų. Pasak ornitologo, žmonėms dėl to nereiktų nerimauti. Mat iš siųstuvais stebimų – pusė gandrų dar tik pakeliui į Lietuvą.

„Didžioji mūsų gandrų dalis dabar jau nebekerta pusiaujo, žiemoja ties Čadu, Sudanu. Jie greičiau sugrįžo, bet dalis net ten žiemojusių yra negrįžę. Vienas yra Bulgarijoje, vienas Turkijoje, trys jau Bulgariją baigia perskristi“, – kalbėjo V. Eigirdas.

Tad, ornitologo teigimu, likę gandrai mus pasieks vėliausiai per porą savaičių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų