Baltijos prospekte ties "Švyturio" arena ir prekybos centru gyvenantys žmonės kasdien rizikuoja gyvybe ir sveikata, nes šešių eismo juostų gatvę įveikia ne saugiomis perėjomis, o ten, kur jiems patogu.
Žmonės pramynė taką
Klaipėdietė Irma J. gyvena viename raudonų daugiabučių namų Baltijos prospekte, o dirba prekybos centre kitapus šios judrios gatvės. Moters darbo grafikas yra toks, kad keturias dienas iš eilės ji priversta į darbą eiti anksti rytą, o grįžta prieš vidurnaktį.
Irma J. neslepia, kad kasdien Baltijos prospektą kerta žmonių išmintu taku ties prospekto viduriu.
Sausio 20-ąją šioje vietoje bebaigiančią pereiti gatvę ją pasitiko jokiais ženklais nepažymėtu automobiliu važiavę pareigūnai. Prie vairo sėdėjęs policininkas pamojo pirštu, kviesdamas pėsčiąją.
"Supratau, kad pažeidžiu taisykles, bet jų nepažeisti tiesiog neįmanoma. Eiti iki "Nestės" degalinės, kur yra perėja, labai toli. Leistis į požeminę perėją dar labiau nesaugu, nei eiti per gatvę neleistinoje vietoje, – savo poelgį paaiškino moteris. – Mane labai papiktino, kad pareigūnai neprisistatė, pokalbis buvo kažkoks keistas, policininkas net neatsisuko į mane. Prašiau vežti į komisariatą, bet ir to pareigūnai nedarė. Nepasirašiau protokolo, manau, kad policininkai elgėsi neteisingai."
Pranešė apie baudą
Kol Irma J. sėdėjo policijos automobilyje, pro jį tuo pačiu pramintu taku gatvę perėjo gal dešimt žmonių, bet pareigūnai jų neskubėjo bausti.
Jie taip ir paaiškino moteriai, kad instrukcijos neleidžia jiems imtis bausti kitus pažeidėjus, kol nebaigtas bendravimas su anksčiau sustabdytuoju.
Beveik po mėnesio nuo šio įvykio klaipėdietė sulaukė raginimo sumokėti jai skirtą 30 eurų baudą. Ji piktinosi, kad į neturėjo galimybės pasiteisinti.
"Pamenu, kai bendravome su policininkais automobilyje, jie manęs klausė, ar supratau, ką neteisingai padariau ir ar dar kada elgsiuosi panašiai. Tada bandžiau jiems aiškinti, kad gyventojams labai nepatogu ir net nesaugu gatvę pereiti požemine perėja. Ten nuolat telkšo vanduo, apie smarvę net nekalbu. O tamsiu metu ten nuolat apiplėšiami žmonės. Eidama per gatvę galiu apsidairyti ir išvengti avarijos, o požemyje negaliu būti tikra, kad nebūsiu užpulta ir sužalota. Be to, ten laipteliai aptrupėję, šaltuoju metų laiku slidu", – teigė klaipėdietė.
Kiti pareigūnai pagaili
Irma J. prisiminė, kad šioje vietoje policininkai ją buvo sustabdę ir anksčiau, tačiau moteris nebuvo nubausta. Pareigūnai tiesiog ją įspėjo.
Vienas policininkas net prasitarė čia niekada nebaudžiąs pėsčiųjų, nes tai labiau primena katės ir pelės žaidimą, kuris neturi pabaigos. Policininkas teigė puikiai suprantąs žmones, kurie yra tapę savotiškais situacijos įkaitais.
"Tąkart policijos automobilyje pareigūnams tiesiai pasakiau, kad ėjau ir eisiu per gatvę šioje vietoje. Manau, kad kiekvienoje situacijoje turi būti laikomasi protingumo kriterijų", – konstatavo Irma J.
Kalneliai žymi tragedijų vietas
Baltijos prospektas į kitą pusę nuo žiedinės sankryžos su Taikos prospektu turi bene tris pėsčiųjų perėjas. Ties kiekviena jų yra greičio slopinimo kalneliai.
Klaipėdiečiams akivaizdu, kad jie čia atsirado po skaudžių nelaimių, kai perėjose buvo sužaloti arba žuvo pėstieji.
Kelių patrulių kuopos vadas Darijus Malonė patvirtino, kad Baltijos prospektas ties prekybos centru "Arena" yra viena tų vietų, kur pėstieji dažniausiai nesilaiko reikalavimų per gatvę eiti tik tam nurodytose vietose.
Nors policininkai supranta, kad iki perėjos žmonėms toli, tačiau svarbiausia yra saugumas, o patogumas – tik po to.
Pareigūnas prisiminė, jog statant prekybos centrą būta susitarimo, kad statytojai įrengs tinkamą perėją, tačiau tai nerealu.
Taisyklės šioje vietoje, kur viena kryptimi važiuojama trimis eismo juostomis, reikalautų įrengti šviesoforu reguliuojamą arba požeminę ar antžeminę perėją.
Tačiau šviesoforas sustabdytų eismą toje vietoje, kur leidžiama važiuoti 70 kilometrų per valandą greičiu.
Požeminė ar antžeminė perėja būtų pernelyg brangi ir net labai sėkmingai dirbančio prekybos centro savininkai neįkąstų tokio pirkinio.
Pavojingų vietų yra daugiau
Klaipėdoje yra ir daugiau vietų, kur žmonės jau įprato rizikuodami savo gyvybe eiti per judrią gatvę nepaisydami taisyklių.
Taikos prospekte ties parduotuve "Armijai ir civiliams" pėstieji pralenda per atitvarus ir bėga per gatvę.
Pareigūnų teigimu, dažniausiai taip elgiasi į Priklausomybės ligų centrą skubantys narkomanai bei pagyvenę žmonės, kuriems aktualu sutrumpinti kelią į Jūrininkų ligoninės polikliniką.
Kiek arčiau miesto centro Taikos prospekte panašiai pėstieji elgiasi ties prekybos centru "Avitela".
Anksčiau Vingio gatvėje priešais prekybos centrą "Vingis" taip pat būta praminto tako. Tačiau čia neseniai įrengti atitvarai, o perėja atsirado virš požeminės perėjos.
Ragina sutelkti jėgas
"Mano įsitikinimu, vien bausdami nieko nelaimėsime. Pareigūnų vis mažėja, tad prie kiekvienos tokios vietos pastatyti po žmogų negalime. Manau, vienintelė išeitis – kartu su miesto savivaldybe ieškoti išeičių", – teigė Kelių patrulių kuopos vadas D.Malonė.
Jo manymu, Baltijos prospekte ties "Arena" būtina įrengti atitvarus ir būtinai suremontuoti požeminę perėją, kad ji būtų ne tik saugi kriminogeniniu, bet ir eismo atžvilgiu.
Miesto pėsčiųjų perėjos jau seniai vadinamos pavojingiausiomis žmonėms. Statistika negailestingai rodo, kad beveik visi per metus miesto gatvėse žuvę žmonės gyvybę prarado būtent perėjose.
"Žmonės neturėtų piktintis, kad yra baudžiami. Nenormalu, kai pėstieji žūsta miesto gatvėse. Bet siekti saugumo turi ne tik Kelių policija, pėstieji taip pat", – patikino D.Malonė.
Naujausi komentarai