- Radvilė Zinkevičiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jau šį šeštadienį Lietuvoje bus minima paskutine vasaros švente vadinama Žolinė arba Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena. Anksčiau šią dieną žmonės tikėjo šventintų augalų ir žolynų saugančia galia bei išskirtinį dėmesį skyrė bendravimui su artimaisiais.
Jau šį šeštadienį Lietuvoje bus minima paskutine vasaros švente vadinama Žolinė arba Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena. Anksčiau šią dieną žmonės tikėjo šventintų augalų ir žolynų saugančia galia bei išskirtinį dėmesį skyrė bendravimui su artimaisiais.
Svarbiausia metų diena
Tarp kalendorinių lietuvių švenčių Žolinė laikoma paskutiniąja vasaros švente ir yra švenčiama rugpjūčio 15-ąją.
Bažnyčioje ši diena minima kaip Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų stebuklo diena, todėl Šv. Mišių metu šventinami žmonių atsinešti žolynai, tikima jų apsaugine galia.
Pasak Klaipėdos etnokultūros centro etnokultūrinės ir edukacinės veiklos koordinatorės Linos Prončatovaitės, liaudiškuose tikėjimuose ir papročiuose ši diena laikyti vasaros darbų pabaigtuvėmis, šiltojo metų laiko ir rudens sandūra.
„Seniau žmonės tikėjo, kad Žolinė yra svarbiausia diena metuose, kai augalai nuleidžia galvas, žiedynus ir yra pasirengę būti nuskinti ir būti nunešti pašventinti“, – dėstė pašnekovė.
Svarbiausias akcentas – puokštės
Tikėta, kad šventinti augalai bus svarbiausia apsauga nuo nelaimių, tykančių pavojų ir ligų.
Svarbiausias Žolinės akcentas – žolynų puokštės, kurios buvo rišamos iš darželio gėlių ar kiečio šakelių.
Iš pastarųjų mėgta rišti kryželius, kuriuos Šv. Mišiose pašventinus paprastai žmonės užkišdavo už namo gegnės arba įstatydavo į langus. Tikėta, kad kiečio šakelių kryželis saugos gryčią nuo gaisro.
Šventintas vaistažolių puošteles žmonės neretai naudojo gydymui, augalų nuovirais arba smilkant namiškius buvo priprasta gydyti nuo įvairių ligų – nemigos, išgąsčio.
Senoliams anuomet buvo itin svarbus derlius, gyvuliai, tapdavę šeimos maitintojais, todėl pašventinti augalai buvo naudojami ir gyvulių apsaugai, geram jų augimui skatinti.
Puokštėje – visi darželio augalai
Rišant Žolinių puokštę reikėtų nepamiršti nė vieno darželio augalo šakelės, mat anksčiau tikėta, kad kitaip kitos darželio puošmenos gali nuliūsti ar supykti, bet ir javų šakelių, seniai į puokštes rišdavo net ir daržovių bei vaisių.
Dzūkijos krašte Žolinė turi ir kitą pavadinimą – Kopūstinė.
„Moteris, eidama į bažnyčią nuglostydavo kiekvieno kopūsto galvą, kad jie augtų dideli. Mažesniąją galvelę nešdavosi šventinti“, – tolimojo krašto papročius dėstė pašnekovė.
Iš bažnyčios parsineštas daržoves žmonės paprastai ragaudavo savo šeimos rate, mat norėjo užtikrinti sėkmingus ir derlingus metus. Šią dieną prie vaišių stalo buvo prisimenami ir mirusieji.
Žolinės dieną svarbus bendravimas
Žolinių šventę buvo priprasta minėti kartu su kaimynais bei draugais, didelis dėmesys buvo skiriamas šeimos nariams.
„Tikėta, kad tądien didelis dėmesys ir bendrumas galėjo užtikrinti gausius ir laimingus metus“, – pasakojo L.Prončatovaitė.
Šiomis dienomis rugpjūčio 15-oji kiek mažiau mistifikuota, tačiau žmonės į bažnyčias vis dar plūsta nešini žolynų puokštėmis, įvairiuose regionuose vyksta atlaidai.
Kai kur vyksta žolynų mugės, amatų dienos, bendruomenių susibūrimo vakarai.
Šį šeštadienį Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje pamaldos vyks sekmadienio tvarka, o prieš kiekvienas Šv. Mišias bus šventinami gyventojų atsinešti žolynai bei puokštės.
„Kiekvienas šią dieną turėtų pradėti švęsti nuo savęs, bent kiek žinoti tradicijas ir tądien atkreipti dėmesį į augalus, pabandyti nueiti į pievą, prisiskinti augalų, juos pažinti ir nunešti į bažnyčią, kad jie būtų pašventinti“, – patarė Klaipėdos etnokultūros centro atstovė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Vienatybė“: A. Ruseckaitės kelionė O. Puidienės pėdsakais1
Yra istorijų, kurios lieka dulkėti literatūros užmarštyje. Yra kadaise kultūrą ir Tėvynę puoselėjusių asmenybių, kurios su laiku nugrimzta užmarštin. Viena tokių – Ona Pleirytė-Puidienė-Vaidilutė, tarpukario rašytoja,...
-
S. Šakinytė: visų pirma aš – aktorė
Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje vyko renginių ciklo „AŠ ir mano kitas AŠ“ susitikimas su aktore, gyvūnų prieglaudos „Linksmosios pėdutės“ ...
-
Broliai ir seserys iš gamtos
Nuostaba – atrodo, būtent toks kūrybos tikslas lydi daugelį menininkų. Šiuolaikinė dailė siekia šokiruoti žiūrovą ar sukelti netikėtumo įspūdį. Daugelis mano, kad šis momentas garantuoja sėkmę, žiūrovų gausą. Vis d...
-
Baisiausia menininkui – nepažinti negyvo kūrinio
Ankstyvoje vaikystėje popietė kelia asociacijų su nemėgstamu miego ritualu, vėliau virsta auksine laisvės valanda – akimirkomis tarp kitų žmonių valdomų dienos tarpsnių: pamokų ir vakarojimo namuose. Fotografijų ciklą „Po pietų&ldquo...
-
Literatūros vaidmuo krizės metu – kokią galią turi rašytojai?6
Įvairių krizių purtomoje Europoje ne vienus metus stebimas visuomenės susiskaldymas ir radikalių jėgų kilimas. Kokia rašytojų ir poetų įtaka susiklosčius šiai situacijai? Ar jie gali suteikti žodį nutildytiems balsams ir inicijuoti p...
-
Lietuvos paštas išleidžia kalėdinius ženklus su šiaudiniais sodais1
Lietuvos paštas penktadienį išleidžia šventinius pašto ženklus. ...
-
Tarp Kultūros ministerijos premijų laureatų – režisierė Y. Ross, prodiuserė U. Kim
Sapiegų rūmuose Vilniuje ketvirtadienio vakarą apdovanoti šių metų Kultūros ministerijos premijų laureatai, tarp jų – teatro režisierė Yana Ross, kino prodiuserė Uljana Kim ir buvęs ambasadorius Prancūzijoje Nerijus Aleksiejūnas. ...
-
Pirmą knygą išleidusi G. Gudelytė: Brazilijoje jaučiuosi kaip medis, kuris moko gėles apie karą
Greta Gudelytė, laimėjusi šių metų Pirmosios knygos konkursą (rengia Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) ir išleidusi savo pirmąją prozos knygą „Žiemojimas su mirusiais“, daugiau yra žinoma teatro pasaulyje –...
-
Šokiu – apie prūsų vadą ir išlikimą
Daugybės žmonių primiršta didžiojo prūsų sukilimo vado Herkaus Manto istorija, pasirodo, būtent šiuo metu yra itin aktuali. Apie tai kalba naujausiam Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baletui „Legenda“ muziką sukūręs l...
-
Menas, drąsinantis išvalyti gyvenimo peizažą nuo svetimkūnių1
Norint pagyti iš toksiškų santykių, reikia pripažinti senus randus ir savo jausmus, kurie ilgai buvo užkasti, sako menininkė Akvilė Linkevičienė, šiemet įsijungusi į labdaros ir paramos fondo „Frida“ organizuojamo &bd...