Masalas paauglėms – manekenių mokykla? Pereiti į pagrindinį turinį

Masalas paauglėms – manekenių mokykla?

2022-09-04 02:00

Socialiniuose tinkluose verda aistros dėl Klaipėdoje kuriamos ukrainiečių estetinio auklėjimo ir modelių mokyklos. Paaiškėjo, kad klientų ieškanti įstaiga neturi patalpų, pati įmonė neregistruota, o paslaugas reklamuoja fiktyvi feisbuko anketa. Į tai mokyklos steigėja atsakė: "Na, ir kas?"

Pramogos: nuo karo į Klaipėdą pabėgusios ukrainietės viliojamos estetikos ir mados mokymais. Tačiau kokie žmonės iš tiesų už to slypi, išsiaiškinti sudėtinga.
Pramogos: nuo karo į Klaipėdą pabėgusios ukrainietės viliojamos estetikos ir mados mokymais. Tačiau kokie žmonės iš tiesų už to slypi, išsiaiškinti sudėtinga. / Evaldo Šemioto nuotr.

Įtarimų sukėlė klaidos

Į Klaipėdą nuo karo su atžalomis pabėgusios moterys pasakojo, kad internete ieškojo veiklos savo paauglėms dukroms ir taip atrado skelbimus, kad esą netrukus duris atvers pirmoji ukrainiečių estetinio ugdymo mokykla.

Keliais sakiniais būsimą veiklą ukrainiečiams skirtoje feisbuko grupėje nupasakojo Janos Parubij (Яна Парубий) vardu prisistačiusi moteris.

"Susidomėjau ir aš. Tačiau akį patraukė tai, kad apie mokyklą jos įkūrėjai rašė su baisiomis gramatinėmis klaidomis. Aš esu baigusi filologijos studijas, dirbau ukrainiečių kalbos mokytoja. Po šia anketa besislepiančiam asmeniui trūksta elementaraus išsilavinimo. Apie kokią estetiką ir mokyklos kūrimą galima kalbėti?" – specialistės akimis informaciją apie mokyklą įvertino ukrainietė Svetlana.

Moteris atkreipė dėmesį ir į tai, kad informacija ukrainiečiams dažniau pateikiama rusų, ne ukrainiečių kalba.

"Susidaro įspūdis, kad žmogus neišmano nei vienos, nei kitos kalbos. Mokyklos pristatyme rašomi neegzistuojantys terminai, tokios sąvokos kaip "parado lektorius" ir kiti dalykai. Kažkas komentaruose parašė – nesityčiokite iš ukrainiečių kalbos, ištaisykite klaidas. Bet net ir susirašinėjant rusų kalba klaidos matyti. Kokio lygio ši mokykla bus?" – stebėjosi filologė.

Atvaizdas – kitos moters

Apie J.Parubij internete neįmanoma rasti jokios informacijos. Susidaro įspūdis, kad tai veikiausiai neegzistuojantis asmuo.

O štai nuotrauka, kuri naudojama feisbuko anketoje, siejama su visai kitu žmogumi.

J.Parubij vardu įkurtas feisbuko profilis yra pristatomas svetimu atvaizdu – 2013 m. mis Ukraina Olgos Storoženko nuotraukomis.

O.Storoženko yra Ukrainos aktorė, modelis, grožio konkurso titulų savininkė, laimėjusi "Mis Ukraina 2013" konkursą.

Įspūdingos išvaizdos moteris 2013 m. vyko į Maskvą, kur buvo rengiamas "Mis Visata" konkursas, ir atstovavo Ukrainai. Konkurso metu moteris nufotografuota dėvinti tautinį ukrainiečių kostiumą.

"Kyla klausimas, ar nesidangstoma svetimais titulais? O kaip autorinės teisės? Ar tai nebus svetimo atvaizdo pasisavinimas?" – retoriškai klausė Svetlana.

Negali kažkas daryti bet ką. Jei kažkas vykdo veiklą Lietuvoje, privalo Lietuvoje mokėti mokesčius.

Kam reikia vaikų nuotraukų?

Sąmyšis tarp ukrainiečių mamų kilo po Svetlanos viešo kreipimosi į tautietes. Moteris perspėjo kitas, kad mamos jokiu būdu nesiųstų informacijos, o tuo labiau nepilnamečių dukrų nuotraukų nežinomiems asmenims.

"Aš suabejojau ukrainiečių modelių mokyklos steigėjų kompetencija ir jų tikslais. Prašoma atsiųsti nepilnamečių nuotraukas, tačiau kaip galima nustatyti, ar vaikas pasitiki savimi ar ne vien pažvelgus į nuotrauką? Kam reikia tokių nuotraukų?" – klausimus bėrė mama.

Ukrainietėms užkliuvo dar ir tai, kad skelbimas apie steigiamą mokyklą buvo paskelbtas ukrainiečių feisbuko grupėje, kur ieškoma per karą pradingusių žmonių. Ten tokiai informacijai, pasak mamų, apskritai ne vieta.

Viešomis abejonėmis pasidalijusi ukrainietė kreipėsi į feisbuko grupės, skirtos Klaipėdoje gyvenantiems ukrainiečiams, administratorių, prašydama atkreipti dėmesį į J.Parubij vardu prisistatančios moters veiklą internete.

"Aš paprašiau atkreipti dėmesį į tai, kas ir kodėl renka informaciją apie nepilnamečius", – pasakojo Svetlana.

Tačiau labiausiai moterį šokiravo tai, kad, vos tik uždavus J.Parubij vardu registruotos anketos savininkei klausimą apie kuriamos mokyklos kontaktus ir rekvizitus, su ja bendravimas iš karto buvo nutrauktas.

"Aš paprašiau paaiškinti, kokiu tikslu renkami asmeniniai žmonių duomenys. Klausiau, koks yra mokyklos adresas ir telefono numeris. O mane iš karto užblokavo", – prisiminė moteris.

Prisidengė: informaciją ir paauglių nuotraukas Klaipėdoje gyvenančios ukrainietės siuntė svetimomis, 2013 m. mis Ukraina O.Storoženko nuotraukomis prisidengiančiai J.Parubij. Paaiškėjo, kad ši – veikiausiai neegzistuojantis asmuo. "Facebook" nuotr.

 

Grasino teismais

Socialinio tinklo grupėje atsirado ir daugiau ukrainiečių, kurios prisipažino susirašinėjusios su modelių mokyklos įkūrėja.

"Susirašinėjau su Jana, ji prašė mano asmeninių duomenų, paskui pasakė, kad su manimi susisieks menedžeris. Nuo to laiko ignoruoja. Buvo pranešimas, kad "agentūra" kviečia mergaites į niekam nežinomą šou. Esą atsišaukė daug 12–14 metų mergaičių. Tikiuosi, kad su jomis viskas gerai. Būkite budrios ir atsargios", – socialiniame tinkle kitas mamas perspėjo viena ukrainietė.

J.Parubij vardu prisistatanti veikėja sureagavo į viešai užduodamus klausimus dėl modelių mokyklos.

Socialiniame tinkle J.Parubij rašė, kad atranka į pirmąją ukrainiečių modelių mokyklą jau baigiasi.

"Užsirašė daugiau nei 20 norinčiųjų. Šį šeštadienį (rugsėjo 3 d.) mes atsidarome, visi bus pakviesti į susitikimą. Kodėl kažkokia Svetlana, kuri net neužsiregistravusi į mokyklą, sau leidžia šmeižti mus? Už tai galima ir į teismą paduoti", – viešai socialinėje grupėje parašė vadinamoji J.Parubij.

Susitikti atsisakė

Situacija ėmus domėtis žurnalistams, paaiškėjo, kad Klaipėdos biurų komplekse, kurį nurodė J.Parubij kaip būsimos modelių ugdymo veiklos vietą, niekas nėra girdėjęs apie ukrainiečių modelių mokyklėlę ir akyse nėra matę jos atstovų.

Šį šeštadienį J.Parubij minimose patalpose numatytas renginys, tačiau jis niekuo nesusijęs su nepilnamečiais modeliais.

Kai tik socialiniame tinkle pasklido abejonės šia įstaiga, iš karto buvo pranešta, kad šeštadienį planuoto mokyklos atidarymo nebus.

Dienraščio "Klaipėda" žurnalistams susisiekus su J.Parubij, moteris atsisakė atsakinėti į klausimus telefonu, į paklausimus buvo atsakinėjama susirašinėjant tik "Messenger" programėle.

Pakviesta apsilankyti dienraščio redakcijoje, J.Parubij tai daryti atsisakė.

"Po visų šių puldinėjimų aš jau bijau su kuo nors susisiekti. Mes nusprendėme Klaipėdoje organizuoti modelių ir estetinio auklėjimo mokyklą, skirtą ukrainiečių vaikams. Mes akcentuojame kultūrinį paauglių auklėjimą, taip pat dizaino, etikos, estetikos, vokalo, choreografijos žinias ir, žinoma, vaikščiojimą podiumu", – pabrėžė J.Parubij.

Migloti paaiškinimai

Dienraščio žurnalistams susirašinėjimo su J.Parubij metu vis dėlto primygtinai paprašius pokalbio telefonu arba susitikimo gyvai, kitą dieną į redakciją kreipėsi jau Tatjanos P. vardu prisistačiusi moteris, kuri aiškino, kad tai ji yra tikroji mokyklos kūrėja ir idėjos autorė.

Nors dar prieš dvi savaites ši moteris socialiniame tinkle, kaip ir visos kitos ukrainietės, klausė, kiek kainuoja mokymai?

Kyla klausimas – kam reikia apsimetinėti kliente, jei esi mokyklos steigėja? O kilus ažiotažui, kodėl viešai situacija nepaaiškinama sunerimusioms mamoms?

Moteris žurnalistus įtikinėjo, kad J.Parubij ji paskyrė bendravimo su mamomis klausimus ir mokyklos reklamavimą feisbuke, tačiau įstaigai ruošiasi vadovauti ji pati.

"Ji modelis ir aš maniau, kad bus kompetentinga. Tačiau, kai susiklostė tokia situacija, aš ją atleidau ir pati tuo užsiimsiu. Aš ukrainietė ir taip pat čia atvykau gyventi. Jau organizavau šventę, skirtą lietuvių ir ukrainiečių draugystei", – pasakojo moteris.

Tatjana P. tikino, kad ji turi psichologės diplomą.

"Aš nusprendžiau vykdyti projektus. Ir ne vieną. Dar ketinu užsiimti psichologinės pagalbos moterims, patyrusioms karą, projektu. Taip pat užsiimu estetinio paauglių ir moterų auklėjimo projektu. Kodėl modeliai? Todėl, kad dažnai paaugliai turi žemą savivertę po patirtų karo išgyvenimų. Todėl man kilo idėja kurti tokį projektą", – ketinimus aiškino Tatjana P.

Paklausta, kaip taip nutiko, kad jau šeštadienį turėjusi duris atverti mokykla net neturi patalpų, moteris mykė, esą nuomotojai jai atsisakė suteikti patalpas.

"Aš ne vietinė, ten, kur galvojome įsikurti, nepavyko susitarti dėl nuomos", – sutrikusi kalbėjo moteris.

Pasiteiravus, kodėl minimu adresu žurnalistams buvo patvirtinta, kad niekas net negirdėjo apie ukrainiečių mokyklą, Tatjana P. pritilo.

Moters tolesnis mėginimas paaiškinti situaciją kėlė tik dar daugiau klausimų.

"Kodėl klausiate, ar J.Parubij realus žmogus? Ji modelis", – aiškino Tatjana P.

Žurnalistams paklausus, kodėl jos kolegės feisbuko profilį puošia svetimos gražuolės nuotraukos, Tatjana P. sutrikusi aiškino, kad to netikrino.

Moteris galų gale prisipažino, kad J.Parubij vardu prisistačiusio asmens niekada gyvai nematė.

"Mes feisbuke susipažinome. Bet projektas yra mano, tai mano idėja. Ji feisbuke su manimi jau nesusiriša, ji čia jau niekuo dėta", – lemeno Tatjana.

Galų gale mokyklos steigėja ėmė aiškinti, kad J.Parubij turėjo staiga išvykti į Kijevą, nes susirgo jos mama, ir ji šioje istorijoje daugiau nebedalyvaus.

Nėra aišku, kur dabar yra ukrainiečių mergaičių nuotraukos, kurios buvos siųstos fiktyvios anketos savininkei.

Pokalbio metu Tatjanai P. išsprūdo tikroji J.Parubij pavardė, vadinasi, šios anketos savininkė mokyklos steigėjai vis dėlto žinoma, nors buvo tvirtinta kitaip.

Šalies Prezidentui nepatarinėjo

Klausimų kilo ir dėl dar vieno veikėjo, kuris bendravo su nepilnamečių mamomis.

Susirašinėjant su viena mama modelių mokyklos kūrėjai perspėjo, kad su mama susisieks Vladas, tarptautinės kompanijos vadovas.

Moteris sulaukė žinutės, kurioje Vladas prisistato esantis kompanijos, kuri organizuoja "Elite Events and Fashion Show" (kalba netaisyta – A.A.), vadovu.

"Jana perdavė jūsų kandidatūrą, perskambinkite man artimiausiu metu dėl atrankos laiko", – rašoma žinutėje.

Žurnalistams pradėjus domėtis, kas derina atrankas su nepilnametėmis, kai įmonė dar net neįkurta, paaiškėjo įdomių dalykų.

Vyriškis feisbuko paskyroje prisistatinėjo išgalvotais savo biografijos faktais.

Vladas gyrėsi tuo, kad dirbo patarėju tarptautinių investicijų klausimais Lietuvos prezidentūroje.

Dienraštis užklausė prezidentūros kanceliarijos, ar toks asmuo kada nors teikė konsultacijas šalies vadovui arba buvusiems vadovams.

Dienraščiui atsakyta, kad toks asmuo niekada nėra dirbęs prezidentūroje.

Minėto vyro anketoje puikuojasi jo nuotrauka, daryta su Kremliaus režimu siejamame banke. Į tai ukrainietės mamos mikliai atkreipė dėmesį ir žurnalistams pasakojo, kad tai jas šokiravo.

"Kyla klausimas – kokie čia ryšiai su Kremliaus banku?" – klausimą uždavė viena mama.

Tatjana P. aiškino, kad ji su šiuo vyriškiu vos pažįstama, lankėsi jo vestuose kalbos kursuose.

"Aš jo prašiau patarimų, jis mane mokė anglų kalbos, beje, nemokamai. Jis man padėjo, mačiau, kad turi patirties, nes rodė nuotraukas iš rengtų madų šou", – kalbėjo moteris.

Išgirdusi patikinimą, kad šis asmuo apie save teikė prieštaringas žinias, Tatjana P. visiškai sutriko.

"Keista. Aš nustebinta. Man reikia laiko viską išsiaiškinti", – tepasakė moteris.

Po skambučio – taisymai

Po žurnalistų pokalbio su Tatjana P. madų šou rengėju prisistatančio vyro anketoje pastebėta pataisymų. Feisbuke nebeliko įrašo apie darbą prezidentūroje.

Pagrindine darboviete šis mįslingas istorijos veikėjas nurodė JAV ir Lietuvos tarptautinę bendrovę. Įraše pažymėta, kad minimas ponas yra šios įmonės savininkas.

Tačiau paaiškėjo, jog tai viso labo skambūs pavadinimai – įmonės savininkas ir steigėjas dar 2021 m. buvo informuotas Registrų centro, kad ši įmonė yra likviduojama, nes buvo pažeistos Civilinio kodekso normos.

Įmonės likvidavimo procesą inicijavo Valstybinė mokesčių inspekcija. Pranešama, kad bendrovė penkerius metus neteikė jai duomenų apie veiklą.

Su šiuo verslininku žurnalistams nepavyko susisiekti, jokių kontaktinių duomenų jis Registrų centrui nepateikęs, internete minimos bendrovės lietuvių kalba teikiamuose aprašymuose kontaktai taip pat nenurodomi.

Tatjana P. įtikinėjo, kad tik geru žodžiu gali atsiliepti apie šį kolegą. Moteris aiškino, jog patikėjo vyriškiu, nes jis pagelbėjo į Lietuvą persikėlusioms ukrainietėms, o ją įtikino, kad turi patirties madų šou versle.

Kaltės nejaučia

Tatjana P. žurnalistams taip ir nepateikė mokyklos steigimui ruošiamų dokumentų, mokyklos įstatų, veiklos aprašymo.

Susisiekusi su dienraščiu ketvirtadienį, ši ukrainietė jau pakeitė toną, reiškė nepasitenkinimą užduodamais klausimais.

"Man atrodo, kad jūs susidarėte klaidingą įspūdį", – aiškino moteris, tikindama, kad nesijaučia pasielgusi netinkamai.

Pokalbio su žurnalistais metu ji stebėjosi, kodėl netikrų nuotraukų, išgalvotų faktų ir prieštaringos informacijos apipinta mokyklos steigimo istorija taip sudomino aplinkinius.

"Aš nematau čia nieko keisto. Nejaugi aš paėmiau pinigus, nuskriaudžiau vaiką?" – klausė modelių mokyklos steigėja.

Baigdama pokalbį ji pabrėžė, kad mokyklos atidarymo vis tiek sieks.

"Bet konsultuosiuosi, kaip tai turi būti padaryta pagal Lietuvos įstatymus, kad būtų viskas tvarkinga. Na ir kas, kad ketinome jau šį šeštadienį atsidaryti. Bet neatsidarėme, pinigų iš mamų neėmėme. O kai atsidarysime, visus pakviesime. Aš dar planuoju su mamomis susitikti gyvai. Kad paaiškinčiau visą situaciją", – pažadėjo Tatjana P.

Situaciją aiškinsis policija

Tai, kad kažkokie asmenys, kurių tapatybių negalima patikrinti, renka duomenis apie nepilnamečius, sudomino vaiko teisių gynėjus.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus patarėja Klaipėdos mieste Inga Česė išvardijo kelis dėmenis, dėl kurių specialistams kyla klausimų.

"Asmeninių duomenų rinkimas apie nepilnamečius yra jautrus dalykas. Jei kalbame apie neregistruotą veiklą, tai turėtų aiškintis kitos tarnybos. Jei tėvai nusiuntė duomenis, o tik po to suprato, kad kažkas yra negerai, mes nagrinėtume tokį atvejį, tereikia į mus kreiptis. Iki šiol apie tokius dalykus nebuvome girdėję", – patikino I.Česė.

Specialistė perspėjo tėvus, o ypač ukrainiečius, kad socialiniuose tinkluose teikiamą informaciją reikia labai atidžiai tikrinti.

"Tokie dalykai "Messenger" programėlėmis nedaromi. Tėvai turi būti raštiškai informuoti apie siūlomas paslaugas. Juk internete gali pasitaikyti ir nesąžiningų asmenų. O užsienio piliečiai yra pažeidžiami tuo, kad jie nemoka lietuvių kalbos, galbūt neišmano mūsų įstatymų", – patarimus dalijo I.Česė.

Klaipėdos miesto policijos komisariato pareigūnai taip pat susidomėjo tuo, kas renka informaciją apie nepilnamečius ir ar turi tokią teisę.

Reputacija yra viskas

Modelių agentūros "Supermodels" įkūrėja Jurgita Kiguolė atkreipė dėmesį į kelis aspektus, ką turėtų įsidėmėti mamos ir jų nepilnametės dukterys.

"Ne bet kas gali teikti tokias paslaugas. Pirmiausia reikia įkurti bendrovę arba turėti tokiai veiklai patentą, gali būti registruota ir individuali veikla. Tai turi būti juridinis vienetas. Negali kažkas daryti bet ką. Jei kažkas vykdo veiklą Lietuvoje, privalo Lietuvoje mokėti mokesčius", – prievoles priminė J.Kiguolė.

Reputacija: modelių agentūros savininkė J.Kiguolė yra sulaukusi rimtų klausimų iš ukrainiečių, todėl ragina mamas skrupulingai tikrinti modelių mokyklas, kurioms žada patikėti atžalų auklėjimą. Asmeninio archyvo nuotr.

Ukrainietėms buvo kilęs klausimas dėl modelių mokyklos vardo, nes socialiniame tinkle klienčių ieškantys asmenys mėgino aiškinti, kad įstaigos vardas gali būti bet kada keičiamas.

"Aš nemanau, kad tai rimta. Vardas yra labai svarbus, jis gali demonstruoti ir įdirbį, ir agentūros patikimumą. Vardo keitimas nėra paprastas dalykas. Niekas jo taip paprastai nekaitalioja. Pavadinimo keitimas gali būti prasmingas galbūt tada, kai įmonė po ilgų darbo metų nusprendžia keisti įvaizdį, praplėsti veiklą", – kalbėjo J.Kiguolė.

Ji akcentavo, kad reputacija įstaigos, su kuria ketina bendradarbiauti nepilnamečių mamos, yra pats svarbiausias dalykas.

"Įmonei, bendrovei atstovaujančių asmenų reputacija yra tai, į ką tėvai turėtų atkreipti dėmesį", – pabrėžė agentūros "Supermodels" įkūrėja.

Modelių agentūros pirmiausia kontaktuoja su tėvais ir tik tuomet, kai pasirašoma su jais sutartis, gali būti pradėtas pokalbis su nepilnamečiais modeliais.

"Bet kas duomenų apie nepilnamečius negali rinkti. Visuomet pildoma speciali forma. Tėvų žodiniais sutikimais mes nesikliaujame, prašome raštiškų. Jei kažkas be tokio sutikimo renka duomenis, gali pažeisti Asmens duomenų apsaugos įstatymą", – paaiškino J.Kiguolė.

Ji patarė nesidrovėti, o kilus įtarimų informaciją tikrinti net pas konkurentus.

"Aš pati buvau sulaukusi skambučių ukrainiečių, kurios klausinėjo apie vieną agentūrą. Lietuvoje visi vieni apie kitus viską žino. Jei rinkoje seniai veikiančios bendrovės nebuvo girdėjusios apie vieną ar kitą vardą, vertėtų suklusti ir dar atidžiau tikrinti informaciją", – patarė verslininkė.

Slidus mados verslas

Estetinio ugdymo ir modelių mokyklos Ukmergėje vadovė Rasa Kazėnienė pasakojo, kad jau 10 metų bendradarbiauja su ukrainiečiais.

"Patarimas mamoms gali būti tik vienas – tikrinti visą informaciją. Turime filialų, mano kolegė šiemet planuoja Klaipėdoje atidaryti mokyklėlę. Visokių dalykų yra pasitaikę, net mokyklos vardo pasisavinimų. Mokyklos atidarymui reikia labai daug darbo įdėti", – pasakojo mokyklos vadovė.

Moteris atviravo, kad kartais net netyčiomis nutinka skandalingų situacijų, kai rengiami pasirodymai su nepilnametėmis.

"Mes turėjome renginį, kurio metu į užkulisius atėjo fotografas, pasiūlęs paslaugas. Ji pažadėjo pafotografuoti mergaites, o paskui joms pateikti profesionalias nuotraukas. Iš visų mergaičių surinko po 50 eurų, o po renginio pradingo. Niekas nežino, kur tos nuotraukos atsidūrė", – atviravo modelių mokyklos vadovė.

Daugiau naujienų