Liftų atnaujinimui – palankus metus Pereiti į pagrindinį turinį

Liftų atnaujinimui – palankus metus

2013-02-20 23:59

Klaipėdiečiai aktyviau pradėjo domėtis namuose įrengtų liftų atnaujinimu. Taip elgtis juos paskatino valstybės teikiama parama. Specialistai apie liftų atnaujinimą pataria pradėti galvoti, nelaukiant, kol šie bus uždaryti.

Suteikia 30 proc. paramą

Didžiojoje dalyje uostamiesčio daugiaaukščių namų liftai įrengti prieš 25 ir daugiau metų.

Pasak įmonės „Klaipėdos liftas“ direktoriaus Juliaus Kazakevičiaus, nepaisant įrenginių amžiaus, visi jie saugūs – atitinka gamintojo saugumo reikalavimus ir miestiečiai jais gali važinėti be baimės.

Tačiau, anot vadovo, kitas klausimas, ar uostamiesčio senos statybos daugiabučiuose namuose įrengti liftai atitinka ES saugumo reikalavimus.

J.Kazakevičius tvirtino, kad tam trūksta kai kurių saugumą užtikrinančių mechanizmų.

„Pagrindinis klausimas, kiek mes esame morališkai pasiruošę ir turime ekonominių galimybių pereiti nuo standartinių sovietinių liftų iki naujų europietiškų“, – tvirtino direktorius.

J.Kazakevičiaus teigimu, gyventojams dabar verta susimąstyti ne tik apie namo, bet ir lifto atnaujinimą. Valstybė tokiems darbams suteikia iki 30 proc. paramą. Taip pat yra galimybė gauti lengvatinę paskolą.

„Dabar liftų modernizacijai sudarytos palankios sąlygos. Tačiau gyventojams svarbiausia neskubėti ir gerai apgalvoti, ar liftą remontuoti iš pagrindų, ar tik dalinai“, – pabrėžė vadovas.

Apsispręsti dar yra laiko

Anot J.Kazakevičiaus, klaipėdiečiai turi laiko pagalvoti, kaip jiems geriau pasielgti. Uostamiesčio daugiabučiuose namuose įrengtų liftų būklė yra geresnė nei kituose miestuose.

Šių įrenginių saugumą kontroliuojanti institucija Klaipėdoje nėra uždariusi nė vieno jų. Didžioji dalis liftų be didelių investicijų dar gali būti naudojami ir keletą metų. Tikslią informaciją gali pateikti liftų priežiūros įmonės, kurios 2009-2010 metais Valstybinės Darbo Inspekcijos nurodymu atliko lifto keliamų pavojų identifikavimą ir rizikos vertinimą.

Vilniuje kontroliuojanti institucija jau yra uždariusi ne vieną liftą dėl jo nesaugios būklės.

„Kai ekspertai sustabdo liftą, tada gyventojai viską turi nuspręsti greitai. Priimant skubius sprendimus, paprastai būna ne viskas gerai įvertinta. Klaipėdiečiai turi laiko ne tik pamąstyti, kaip geriau atnaujinti savo namo liftą, bet ir pataupyti šiems darbams“, – teigė direktorius.

J.Kazakevičius pabrėžė, kad geriausia būtų efektyviai išnaudoti valstybės paramą ir liftą atnaujinti iš pagrindų. Jei bus įdiegti tik trūkstami mechanizmai, kad įrenginys atitiktų ES saugumo reikalavimus, žmonės didelių pokyčių nepajus.

„Išlaidos didelės, o gyventojai nepastebės, kad kažkas pasikeitė. Į liftą, kaip tilpo keturi žmonės, taip ir tilps, kaip mama su vežimėliu ar neįgalusis negalėjo įvažiuoti į kabiną, taip ir negalės. Gyventojai jokio komforto nepajus. Liftas bus kaip buvęs, tik apdaila naujesnė. Taip atnaujinti ir tik už keletą tūkstančių litų galima ir senuosius liftus“, – dėstė vadovas.

Pažeidžiamos neįgaliųjų teisės

Anot J.Kazakevičiaus, daugelyje Europos šalių nebėra tokių liftų kaip Lietuvoje. Įrenginiai pakeisti ir dėl to, kad į juos negali įvažiuoti neįgalieji su savo vežimėliais, o tai pažeidžia jų teises.

Lietuvoje naujuose namuose taip pat montuojami didesni liftai. Juose telpa ne keturi, o aštuoni žmonės. Naujosios liftų kabinos yra tokio dydžio, kad į jas gali vežimėliu įvažiuoti neįgalusis.

„Atnaujinti liftą nusprendę žmonės turėtų susirūpinti ne tik ES saugumo reikalavimais. Svarbu atsižvelgti ir į neįgaliųjų poreikius. Gali atsitikti taip, kad dalinai atnaujinus liftą, po dešimties metų vėl teks prie jo grįžti, nes į kabiną netelpa neįgalieji. Geriau viską padaryti iš karto“, – pabrėžė direktorius.

Lifto, įrengto devynių aukštų name, pakeitimas su visais moderniais privalumais atsieina nuo 110 tūkst.-125 tūkst. litų. Kad jis tik minimaliai atitiktų ES saugumo reikalavimus, vis tiek reikėtų investuoti apie 100 tūkst. litų.

„Galime pasiūlyti ir dar pigesnių alternatyvų, tačiau, kai kalbama apie tokias sumas, žmonėms reikėtų pasitarti su specialistais ir nuspręsti, ar neverta dar šiek tiek prisidėti ir turėti visiškai naują, patogų, tyliau veikiantį liftą, išnaudojant visas naujųjų technologijų galimybes“, – pabrėžė vadovas.

J.Kazakevičius atkreipė dėmesį, kad gyventojai, kokio lifto nori, turi numatyti prieš prasidedant namo renovacijai – projekte nurodyti jo techninius parametrus.

„Jei tai nebus numatyta, įvykus konkursui, kokį liftą įrengti, spręs rangovas. Gyventojų norai, tada jau bus nesvarbūs. Todėl prieš su šios srities specialistais būtina pasitarti, rengiant projektą“, – teigė vadovas.

Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros duomenimis, pasinaudojus naująja programa, liftus planuojama pakeisti dviejuose uostamiesčio namuose. Besidominčių jų modernizacija yra kur kas daugiau.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų