Narkotikų dozė ar pilstuko taurelė jau siūloma viešai – nesibijant nei policijos, nei į darbą skubančių žmonių. Tai savo akimis vakar ankstyvą rytą pamatė "Klaipėdos" žurnalistai.
Narkotikai – krūmuose
Prie Klaipėdos sveikatos priežiūros centro, buvusios trečiosios poliklinikos Taikos prospekte, įsiveisė tikras šių „paslaugų centras“. Nei raštai vidaus reikalų ministrui, nei prašymai Klaipėdos merui nepadeda įstaigų darbuotojams kovoti su čia pat prie langų dergiančiais alkoholikais ir narkomanais.
Panašu, kad tai, kas vyksta prie šio sveikatos priežiūros centro, gerai žinoma ir policijos darbuotojams. Tačiau „Klaipėdos“ žurnalistai patys įsitikino, jog patruliai abejingai prasuka pro šį po atviru dangumi įsikūrusį "tašką".
Ankstų antradienio rytą už buvusios poliklinikos esančiose automobilių stovėjimo aikštelėse įtartinų asmenų bruzdėjimas prasidėjo jau nuo pusės septynių. Paburkusiais veidais vyrai neskubėdami rinkosi iš pakampių.
Vyriškoje kompanijoje šmėsteli vienintelės moters veidas. Jos pasirodymas – išsigelbėjimas per naktį svaigalų ištroškusiesiems. Su klientu moteris derasi neilgai, praskleidžiamas pirkinių maišelis, vyriškis kyšteli nosį vidun, linkteli galva ir krapšto pinigus. Gavęs prekę, laimingasis ją slepia užantyje.
Ant poliklinikos laiptų įsitaisiusi kompanija užtrunka kiek ilgiau. Moters ir trijų vyriškių kompanija ratu "prasuka" taurelę ir akimirksniu ištuština plastikinį buteliuką balto skysčio. Diena prasidėjo.
„Prekės paieškos žolėje – kaip orientavimosi varžybos. Sumokėjęs pinigus pirkėjas savo pirkinio turi eiti ieškoti po medžiu, krūmu ar žolėje. Ši moteris su savimi nesinešioja prekės, – vyrams nurodoma, kuriame maišelyje po krūmu guli jų pirkinys“, – apie prekybos tašką po atviru dangumi pasakojo Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Loreta Jankauskienė.
Pakeliui į mokyklą – dozė
Tačiau mėlynanosiai – ne vieninteliai šios ponios klientai. Aplinkinių namų gyventojai kraupsta toje vietoje išvydę į mokyklą traukiančių paauglių grupes.
„Kiekvieną rytą Šturmanų gatve einantiems paaugliams pagyvenusi moteris, įtariame, parduoda narkotikų dozę. Sandėris įvykdomas apgalvotai. Moteris pinigus paima, tačiau kvaišalų į rankas neduoda. Kiek atsitraukusi ji prekę paslepia žolėje. Matyt, saugosi, kad neįkliūtų policijai“, – dienraščiui pasakojo viena Šturmanų gatvės gyventoja.
Įžūlaus narkotikų pardavinėjimo tiesiog gatvėje įsiutinti gyventojai tikino, kad ne kartą kreipėsi į policiją, tačiau veltui. Nenugalima narkomanų ir alkoholikų „motinėlė“ savo poste ir toliau pasirodo kiekvieną rytą.
„Klaipėdos“ žurnalistai, gerą valandą stebėję šios klaipėdietės veiklą, užfiksavo ir gatve pravažiuojantį policijos ekipažą. Tačiau patruliai abejingais veidais nuriedėjo tolyn, net nestabtelėjo. Už dešimties minučių pasirodė saugos tarnybos mašina, tačiau ir šioji nesustojusi nutolo kita gatve.
Į tualetą – plauti burokų
„Situacija yra beviltiška. Mes šioje kovoje esame bejėgiai. Samdome saugos tarnybą, kad rytais darbuotojams nors kiek būtų saugiau atvykti į darbą. Už savo lėšas tenka samdyti, nors sveikatos priežiūros įstaigai pinigų tikrai nėra per daug“, – tikino Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė L.Jankauskienė.
Vyriausioji gydytoja atviravo, kad įstaigos darbuotojai ne kartą buvo užpulti, medikė buvo apiplėšta, sesutė sumušta, kita darbuotoja neteko rankinės.
„Tai yra baisu. Vakare, po darbo, moteris sėdo į automobilį, kai prie jos prišoko kažkoks vaikinas. Užpuolikas, sugriebęs moters galvą, trenkė ją į automobilio vairą ir pagriebė rankinę. Mano pačios automobilis kentėjo ne kartą, buvo išdaužtas langas, pagrobta magnetola. Savo jėgomis su tuo kovoti beviltiška“, – pasakojo L.Jankauskienė.
Vyriausioji gydytoja tvirtino, jog ankstyvą rytą Sveikatos priežiūros centrą užplūsta benamiai, alkoholikai, narkomanai. Visi jie į įstaigos tualetus traukia praustis.
„Vienas jų net atsinešė burokėlius, bulves ir ramiausiai tualete tas daržoves plovė. Subartas pareiškė, kad čia vieša įstaiga ir jis gali daryti ką tik norintis“, – pasakojo L.Jankauskienė.
Slampinėjančių asmenų galima išvysti kiekviename šios įstaigos aukšte, darbuotojai ne kartą skundėsi dingusiomis rankinėmis. Ilgapirščiai sugebėjo net nugvelbti vestibiulyje ant sienos kabėjusį laikrodį.
Beldėsi pas ministrą
Nuo šių asmenų kenčia ir Klaipėdos miesto socialinės paramos centras. Šios įstaigos vadovė Diana Stankaitienė, neapsikentusi po langais geriančių, miegančių ir besituštinančių benamių, kreipėsi į vidaus reikalų ministrą.
“Kodėl tiesiai į ministrą? Todėl, kad per dieną po kelis kartus kviečiama policija situacijos nepakeičia. Niekas nepadeda, Šturmanų ir greta esančioje Giraitės gatvėse veikia trys pilstuko "taškai". Kol jie veiks, tol šie asmenys trauks čia“, – kalbėjo D.Stankaitienė.
Buvusi trečioji poliklinika lyg kryžkelė tarp Naujosios turgavietės ir Darbo biržos, čia pat įsikūręs Socialinės paramos centras.
„Dalis šių žmonių yra mūsų klientai. Tačiau mūsų darbuotojos jau nebegali vakarais išeiti vienos, net per pietus išeidamos jos nusiima žiedus ir auskarus. Veiksmas čia vyksta nuolat, matome, kaip prekiaujama alkoholiu tiesiai po langais. Būriuojasi 6–8 vyrai, nusipirkę plastikinį buteliuką, traukia suoliukų link, spiečiasi už kiosko, įsitaiso ant žolės. Matau ir jaunus veidus, ateina paaugliai. Kvietėme policiją, tačiau nieko nepešėme. Visa tai toliau vyksta, nepadėjo nė pagalbos prašymas ministrui. Kreipiausi į merą, prašiau pašalinti čia esančius suoliukus“, – pasakojo D.Stankaitienė.
Tikra pilstuko Meka
Antrojo policijos komisariato vadovas Gintas Mačiulaitis tikino, kad iki reorganizacijos ši teritorija priklausė 3-iajam policijos komisariatui.
„Kiek žinau, vyrai dėl problemų šioje Šturmanų gatvėje kėlė ne vieną bylą. Buvo šeši ikiteisminiai tyrimai dėl naminės laikymo ir pardavinėjimo. Bausta ne viena tokio "taško" šeimininkė, tačiau apie narkotikus šioje gatvėje nesu girdėjęs“, – tikino komisariato vadovas G.Mačiulaitis.
Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos 2-ojo skyriaus viršininkas Ramūnas Strazdauskas teigė, jog Šturmanų gatvė iki šiol uostamiestyje buvo žinoma kaip pilstuko Meka.
„Mums tai naujiena, kad narkotikai pasirodė taip atvirai. Teks pasidomėti. Tikriausiai pardavėjai prisitaikė prie rinkos. Mieste kvaišalais nėra taip atvirai prekiaujama. Schema gana paprasta. Jaunimas "žolės" įsigyja per tarpininkus. Dažniausiai skambinama vienam, tas perduoda užsakymą kitam, susitikimas su pirkėju rengiamas prie degalinių, prekybos centrų, tarp tokių žinomesnių vietų – buvęs „Vaidilos“ kino teatras. Neretai tarpininkas sėdi namuose ir, sulaukęs skambučio, išeina į kiemą, susitikimą paskiria už kelių namų. Mes negalime viso savo darbo laiko skirti tokių perpardavinėtojų gaudymui, skyrius labiau orientuojasi į stambių tiekėjų išaiškinimą. Narkotikų į pajūrį plūsta vis didesni kiekiai. O pasiruošimas stambioms operacijoms užtrunka metus ar net dvejus. Pernai rudenį mums pavyko išaiškinti net 12 kilogramų kvaišalų siuntą“, – tikino R.Strazdauskas.
Nebeliko "žolės"
Tuomet ONTT pareigūnai sulaikė 10 kilogramų kanapių ir jų dalių, apie pusantro tūkstančio psichotropinio poveikio tablečių, per pusantro kilogramo narkotinių miltelių, vadinamų piperazinu, bei pustrečio gramo amfetamino. Pardavę juos narkotikų vartotojams nusikaltėliai būtų gavę apie pusę milijono litų.
„Po vasarą įvykdytų akcijų Palangoje jau nebeįmanoma įsigyti "žolės". Jaunimas yra priverstas važiuoti į Klaipėdą“, – tikino R.Strazdauskas.
Teigiama, kad mieste "žolės" gramas kainuoja apie 30–35 litus. Ketvirtadalis gramo maišoma su tabaku, tačiau suktinė rūkoma draugų kompanijoje, nes kitaip nėra „prikolo“. Vienas gramas heroino mieste parduodamas už 250–270 litų. Iš vieno gramo galima pasigaminti 10–12 vadinamųjų „čekių“. Vienas gramas kokaino kainuoja 240–270 litų. Vadinamieji „ratai“, pasak pareigūnų, yra kur kas pigiau nei alus. Uostamiesčio klubuose jaunimui MDMA ar ekstazio tabletė tekainuoja 10–12 litų.
Pats pigiausias svaiginimosi būdas – vadinamieji „kryžiai“ – 3 litus tekainuojanti klonazepamo tabletė. Gatvėje populiarus vadinamasis „sklekas“ – relaniumo ir amfetamino ampulės kainuoja 5 litus. Gatvėje šios ampulės vadinamos buteliukais, kad svetimi nesuprastų.
„Perpardavinėtojų uždarbiai yra dideli, vien pilstuko perpardavinėtojai per dieną tūkstančius litų uždirba, o ką kalbėti apie kvaišalų pardavėjus“, – tikino R.Strazdauskas.
Naujausi komentarai