- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Jūrininkai pasilieka artimųjų prisiminimuose ir knygose
-
Išskirtiniai: Z.Kaupas ir E.Astikas turėjo jūrinės charizmos.
-
Prisiminimas: S.Jonkus buvo vienas žymiausių prekybos laivyno jūrininkų.
-
Pavyzdys: anapilin iškeliavęs vienas iš ryškių Lietuvos jūrininkų sąjungos puoselėtojų A.Nagys.
-
Netektis: ilgametis laivo gydytojas, o vėliau ir jūrininkų komisijos vadovas V.Kuolas.
-
Kapitonai: anapilin jau iškeliavę A.Kulbokas ir J.Jakubovskis 2005 m.
Metams baigiantis dažnai prisimename žmones, kurie buvo su mumis praeinančiais, o ir ankstesniais metais.
Kapinėse – daug jūrininkų
Bocmanas Rimantas Ragaišis prisipažino prieš Naujuosius metus pavartąs savo išleistas knygas.
Knygų leidyba prasidėjo 2013 m., kai, norėdamas paskelbti nedidelį pasakojimą apie savo jūrinį kelią, pamatė, kad tekstų ir nuotraukų nėra daug. Tada ir kilo mintis prie savo prisiminimų pridėti draugų, pažįstamų, su kuriais plaukė į reisus, atsiminimus. Taip atsirado knygos "Ko bangos nenuplovė?" (2013), "Reisai baltais chalatais" (2015), "Gyvenimą paskyrėme jūrai" (2018), "Sugrįžome audras nugalėję" (2021).
Iš didžiulio žvejybos laivyno, kur dirbo apie 20 tūkst. žmonių, koks 10 tūkst., o gal ir daugiau jau guli kapinėse.
"Tarsi prisiminimų albumą perverčiau savo knygas ir pasidarė liūdna. Su mumis nebėra jau gal kokių 50 knygos herojų, o gal ir daugiau, nes ne visada sužinau, kad kuris nors jūrininkas jau iškeliavo anapilin", – kalbėjo R.Ragaišis.
Dalį jūrininkų jis pats lydėjo į kapines. Kol jie buvo gyvi, susitikdavo, pakalbėdavo, prisimindavo bendrus reisus.
"Anuomet, kai veikė bent keli žvejybos laivynai, prekybos laivyne Klaipėdoje buvo labai daug jūrininkų. Dabar dauguma jų jau guli Lėbartų arba Joniškės kapinėse. Galime tik įsivaizduoti. Iš didžiulio žvejybos laivyno, kur dirbo apie 20 tūkst. žmonių, koks 10 tūkst., o gal ir daugiau jau guli kapinėse", – sakė R.Ragaišis.
Jūrininkai, kuriuos prisimename
Jis vardijo jau mirusius jūrininkus: pirmojo laivo kapitoną Sergejų Ostrovskį, įgulos narį Sergejų Kozlovą. Su jūrininkais Broniumi Černiumi, Vladimiru Vlasovu, Algirdu Kulboku, Vytautu Runeliu, Juozu Petrulioniu, Vladimiru Kirko, Aloyzu Liebumi, Rimvydu Nenėnu, Povilu Baronu, Antanu Velučiu, Pranu Kairiu gyvenimas jį buvo suvedęs įvairiais laikotarpiais.
Pradžia: pirmasis Lietuvos karinio jūrų laivyno admirolas R.Baltuška 2002 m.
Jis prisimena ir anapilin išėjusius puikius jūrininkus Jakūbą Jokubovskį, Stasį Šenavičių, Algirdą Mitalą, Algirdą Paročką, Juozą Krasauską, Algirdą Valiukėną, Feliksą Rinkevičių, Bronislovą Rudzinską, Eimutį Astiką, Aleksandrą Nagį, Marių Krištanavičių, Vilių Pakalniškį, Nikolajų Severinčiką, karinio jūrų laivyno admirolą Raimondą Baltušką, jachtos "Lietuva" kapitoną Steponą Kudzevičių, laivyno mechanikus Algį Mikalajūną, Vilių Volkovą, Juozą Masiulį, Vincą Dambrauską, Alfonsą Viršylą.
Pasiekimas: vienas žymiausių Lietuvos buriuotojų klaipėdietis S.Kudzevičius, kurio vadovaujama jachta "Lietuva" pirmoji apiplaukė aplink pasaulį.
Gyvenimas R.Ragaišį buvo suvedęs ir su gydytojais, kai dirbo Raudonojo Kryžiaus ligoninėje. Iš knygoje "Reisai baltais chalatais" minimų laivyno gydytojų anapilin jau iškeliavo Valdas Kuolas, Osvinas Kybrancas, Ramūnas Lekas, Vladimiras Meilė.
Pats R.Ragaišis iš Aukštaitijos – Utenos krašto, gimęs ir užaugęs prie Indrajos ežero.
"Daug kraštiečių sutikau Klaipėdoje, daug jų jau atgulė amžinojo poilsio. Tik vienas kitas buvo sugrąžintas į gimtąjį kraštą. Mus, jūrininkus, supažindino jūra, Klaipėda mums tapo artima, Lėbartų ir Joniškės kapinės mus priglaudžia", – pasakojo R.Ragaišis.
Kapitonų pagerbimo tradicijos
Nemaža dalis jūrininkų, ypač iš buvusio žvejybos laivyno, išeina tyliai, jokioms jūrinėms organizacijoms nežinant.
Jūrų kapitonų asociacija turi ypatingą tradiciją kasmet prieš Vėlines gedulinga muzika ir tylos minute pagerbti visus anapilin iškeliavusius jūrų kapitonus. Ekrane pristatomos išėjusių kapitonų nuotraukos. Per metus miršta 1–3, kartais ir daugiau jūrų kapitonų.
Jūrų kapitonų asociacijos pirmininko pavaduotojas Vytautas Saulėnas sakė, kad paskutinysis anapilin iškeliavęs jūrų kapitonas buvo Bernardas Vilimas. Pandemija ir draudimai sutrukdė jūrų kapitonams įvykdyti dar vieną tradicinę misiją. Paprastai būdavo, kad, susitarus su giminėmis, prie mirusiojo karsto budėdavo uniformuoti jūrų kapitonai.
Įprasta, kad jūrų kapitonų laidotuvėse dalyvauja daug jūrininkų, nes juos siejo prisiminimai, bendri reisai. V.Saulėnas prisiminė, jog įspūdingos buvusios jūrų kapitono Zenono Kaupo laidotuvės, kai jį išlydėti atėjo daug žmonių. Įsiminė ir jūrų kapitono Stanislovo Jonkaus laidotuvės. Jis dirbo Lietuvos jūrų laivininkystėje, buvo žinomas ir gerbiamas jūrų kapitonas.
Tradicija: kasmet į jūrą nuleidžiami vainikai išėjusiems jūrininkams atminti.
Dalis jūrininkų iškeliauja tyliai
Lietuvos jūrininkų sąjungoje yra apie 2 tūkst. narių. Per metus anapilin iškeliauja 3–4, kai kuriais metais ir 5–6 nariai.
"Numatyta, kad mirus Jūrininkų sąjungos nariui jo šeimai mokama parama. Mirus Jūrininkų sąjungos nariui, mūsų taryba sprendžia, kas vyks į laidotuves, lydės jūrininką į kapines. Kartais būna sunku ką nors sugaudyti, nes nemažai mūsų sąjungos narių būna reisuose", – pasakojo Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža. Kai kuriems visuomenėje labiau žinomiems jūrininkams spausdinami ir nekrologai.
P.Bekėža minėjo, jog pasitaiko, kad mirus jūrininkui artimieji, prispausti netekties skausmo, užmiršta pranešti jūrininkų organizacijoms. Net ir pavėluotai sužinoję Jūrininkų sąjungos nariai stengiasi pagerbti šį pasaulį palikusį jūrininką.
Nemažai jūrininkų, ypač iš buvusio žvejybos laivyno, išeina tyliai, jokioms jūrinėms organizacijoms nežinant. Žvejybos laivynui išsidraskius, jūrininkai pasklido po įvairiausias organizacijas.
Tyliai, dažnai apsupti tik artimų žmonių rato anapilin iškeliauja ir nemažai užsienio laivuose dirbančių jūrininkų, kurie nebuvo jokių organizacijų nariais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Absurdas gimnazijoje: vienuoliktokų skaičiaus riba sukėlė sumaištį1
Išskirtinė ir absurdiška situacija dėl 21 vienuoliktoko ribos susidarė Šilutės rajono Vainuto gimnazijoje. Vietos valdžiai leidus formuoti trylikos gimnazistų klasę, Vyriausybės atstovai tokio sprendimo teisėtumu suabejojo, prasid...
-
Stintų šventė jau ne už kalnų: pramogautojų laukia daugiau atrakcijų
Iki garsiosios šventės „Palangos stinta“ liko mažiau nei mėnuo, todėl kurorte intensyviai vyksta pasiruošimo darbai. „Baigiame dėlioti paskutinius šventinės programos akcentus: viešojo maitinimo įstaigos der...
-
Šauktinių tarnyboje – naujovės
Po keliolikos metų pertraukos šauktiniai tarnybą galės rinktis atlikti kariniuose laivuose, pirmadienį skelbia Karinės jūrų pajėgos. ...
-
Sausio 13-osios minėjimas Klaipėdoje: neužmirškime savo didvyrių
Sekmadienį, sausio 12-ąją, klaipėdiečiai tradiciškai ir jautriai paminėjo Laisvės gynėjų dieną – susirinkusieji prie Sąjūdžio būstinės ir Klaipėdos savivaldybės tylos minute pagerbė 14 žuvusiųjų už laisvą Lietuvą, taip pat ...
-
Kuršių marios užliejo Juodkrantę: sureagavo ir meras3
Šeštadienio rytą Kuršių marios užliejo Juodkrantę. Neringos meras Darius Jasaitis teigia, kad tokios situacijos dar nėra matęs, nors Neringoje gyvena jau 50 metų. ...
-
Prie prekybos centro – naujovės
Minijos baldų centras žada apmokestinti automobilių stovėjimo aikštelę, esančią Dubysos gatvėje. Vis dėlto dvi valandas pirkėjai galės savo automobilius statyti nemokamai. ...
-
Bibliotekoje – švedų kalbos mokymai
Kol kas tik trys klaipėdiečiai Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje pradėjo mokytis švedų kalbos. Šią savaitę startavusių mokymų metu susirinkusieji pradėjo pažin...
-
Viduržiemis primins pavasarį
Pasak sinoptikų, kol kas žiemos nesijaučia. Kažkiek atvėsta ir vėl užplūsta šiltesnė oro masė. Šį savaitgalį ir kitą savaitę Klaipėdoje ir pajūryje vyraus labiau pavasarį, o ne viduržiemį primenantys orai. ...
-
Laisvės gynėjams pagerbti – renginiai2
Šis sekmadienis Klaipėdoje bus skirtas Laisvės gynėjų dienai paminėti, vyks ne tik tradiciniai, bet ir nauji renginiai, taip pat teatralizuota inscenizacija, kurios metu dainomis, šokiais ir net drabužiais bus siekiama perteikti to meto atm...
-
Ant atnaujinto fasado – grafičiai: į ką kreiptis dėl terlionių pašalinimo?1
Klaipėdoje Šilutės pl. 34 ir 36 daugiabučių namų fasadai neseniai išterlioti grafičiais. Kaltininkai kol kas nerasti, tačiau gyventojams dėl terlionių pašalinimo siūloma kreiptis į namo administratorių ir policiją – es...