- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baigiantis kadencijai dabartinė valdžia imasi taisyti klaidas, kurios jūrininkų darbą juridiškai buvo padariusios tarsi nelegalų.
Trūko dokumentų formų
Susisiekimo, Socialinės apsaugos ir darbo bei Sveikatos ministerijos rengia naują bendrą įsakymą dėl laivų ir jų įgulų narių atitikties tarptautiniams saugios laivybos reikalavimams.
Numatoma, kad nauja nuostata įsigaliotų nuo 2025 m. sausio 1 d. Iki to laiko, kaip ir nuo 2023 m. gegužės 1 d., Lietuvos jūrinė sistema funkcionuos neatitikdama saugios laivybos tarptautinių reikalavimų.
Aiškėja, kad Lietuvoje nėra patvirtintos Darbo jūrų laivyboje liudijimų, Laikinų darbo jūrų laivyboje liudijimų bei Darbo jūrų laivyboje deklaracijų formos. Nurodyta, kad jas turės patvirtinti Lietuvos transporto saugos administracija.
Nepatvirtintos formos – lyg ir nedidelis tarptautinės jūrininkų darbo teisės neatitikimas, bet darbo teisė tokia, kad visi formalumai privalo būti išlaikyti. Dažnai, trūkstant kokio nors formalaus teisės aspekto, netgi pralaimimos ar laimimos bylos įvairaus rango teismuose.
Reisai baltais chalatais
Kita užstrigusi laivų ir jų įgulų atitikties saugiai laivybai nuostata yra susijusi su medicininiu aptarnavimu laivuose.
Senesniais laikais visuose arba daugumoje Lietuvos laivų buvo kvalifikuoti gydytojai, jie turėjo laivuose savo kabinetus, kai kur būdavo net minimalus laivo gydytojo personalas.
Gydytojų darbas laivuose būdavo vertinamas. Nemažai gydytojų norėdavo išvykti į reisus jūrų laivais.
Apie jūrų laivų gydytojų darbą daug prisiminimų išdėstyta bocmano Rimanto Ragaišio knygoje „Reisai baltais chalatais“. Buvo laikas, kai gydytojai laivuose atlikdavo netgi palyginti sudėtingas operacijas.
Operacinės buvo įrengtos dideliuose laivuose, daugiausia plaukiojančiose žvejybos bazėse, į kurias iš žvejybos tralerių atplukdydavo susižeidusius ar negaluojančius jūrininkus.
Gydytojai buvo ir keleiviniuose laivuose, įskaitant ir iš Klaipėdos į Vokietijos Mukrano uostą plaukiojančius jūrų keltus.
Laikmetis: R. Ragaišio knyga „Reisai baltais chalatais“ primena, kad buvo laikas, kai gydytojai jūrų laivuose buvo itin gerbiami. / „Jūros“ archyvo nuotr.
Konsultacijos per palydovinį ryšį
Po nepriklausomybės atkūrimo, kai vis labiau įsigalėjo „optimizavimas“, laivuose gydytojų neliko. Tai nereiškė, kad neliko ir ligonių.
Laivų „gydytojais“ tapo jų kapitonai ir padėjėjai, kurie turėjo išklausyti specialius medicinos kursus. Dažniausiai, jei laive atsitikdavo koks nors nenumatytas atvejis, laivo kapitonas ar jo padėjėjas per radijo ryšio priemones konsultuodavosi su krante esančiais gydytojais.
Kritiniais atvejais į laivą būdavo kviečiamas tos šalies, ties kurios krantais plaukdavo laivas, gelbėjimo tarnybų sraigtasparnis. Jis sunegalavusį žmogų išgabendavo į artimiausią ligoninę.
Medicinos pagalbos teikimo laivuose tvarkos aprašyme atsiras revoliucinė nuostata, kad konsultacijas galima vykdyti ir per laivo palydovinį ryšį.
Yra buvę nemažai atvejų, kai iš laivo sraigtasparnis atgabendavo sunegalavusį žmogų ir į Jūrininkų ligoninę, kur įrengta speciali nusileidimo aikštelė.
Dabar Klaipėdoje specializuotos, anuomet už jūrininkų sistemos pinigus statytos ligoninės neliko. Ji įtraukta į bendrą Klaipėdos miesto ligoninių tinklą ir tarsi „pakabinta“ kartu su bendromis didelėmis skolomis.
Nauja minimalios medicinos pagalbos teikimo laivuose tvarka, kai „gydytojas“ yra laivo kapitonas ar jo padėjėjas, įsigaliojo 2005 m.
Iki šiol buvo numatyta, kad laivo kapitonas ir jo padėjėjai dėl medicinos pagalbos laive su kranto gydytojais konsultuojasi tik per radijo ryšio priemones, nes jos laikytos pačiomis patikimiausiomis.
Nuo 2025 m. sausio 1 d. medicinos pagalbos teikimo laivuose tvarkos aprašyme atsiras revoliucinė nuostata, kad konsultacijas galima vykdyti ir per laivo palydovinį ryšį.
Tokia tik dabar įvedama nuostata kelia šypseną, nes internetas pasaulį jau yra užvaldęs daugiau nei 20 metų, o į Lietuvos laivybos sistemą palydovinio ryšio nuostatos įtraukiamos tik dabar.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Eglutės žaisliukai – gyvenimo atspindys: kokias istorijas jie pasakoja?
Žiemos sode pastatyta Kalėdų eglutė antrus metus gaivina primirštą, bet prieš šimtmetį gyvavusią tradiciją. Mat grafai Tiškevičiai savo Kretingos rezidencijos Kalėdų eglę visuomet puošdavo Žiemos sode. Po ja dova...
-
Be jų neįsivaizduojamos Kalėdos, o toks čempionatas – vienintelis pasaulyje?2
Kretingoje pakvipo mandarinais. Čia surengtos pirmosios mandarinų valgymo varžybos. ...
-
Kariai sugrįžo namo7
Lietuvos karinių jūrų pajėgų kariai šiandien, gruodžio 21-ąją, grįžo iš penkis mėnesius trukusios NATO vykdomos tarptautinės operacijos „Brilliant Shield“ (liet. „Briliantinis skydas“). Džiaugsmingais sveikini...
-
Kariškių užmojai kelia klausimų dėl turizmo5
Kairių poligone kariškių ketinimai įrengti tolimojo šaudymo pratybų poligoną sukėlė klausimų Klaipėdos rajono savivaldybei dėl turizmo infrastruktūros plėtros. ...
-
„Grigeo Klaipėda“ Kuršių marių taršos byloje bus apklausiami užsienio specialistai
Artimiausiuose bendrovės „Grigeo Klaipėda“ Kuršių marių taršos bylos posėdžiuose bus apklausiami specialistai iš užsienio, penktadienį pranešė Šiaulių apygardos teismas. ...
-
Kalėdos bus be sniego
Šių metų Kalėdas švęsime be sniego. Anot sinoptikų, orai per šventines dienas anaiptol neprimins žiemos. Laikysis teigiama oro temperatūra, protarpiais palis, labiau vėjuota bus tik šį savaitgalį. Šventinėmis dieno...
-
Vakarų laivų gamyklos direktorius šventinėje skuboje linki neišbarstyti to, kas svarbiausia
Šventinėje skuboje neišbarstykime to, kas svarbiausia: te artėjančios šv. Kalėdos brangių žmonių artumu užpildo visas širdies kerteles. Stabtelėjimas metų sandūroje tebūna prasmingas ir įkvepiantis, belaukiant, kol atsi...
-
„Klaipėdos vandens“ direktorius: iššūkių būta įvairių
Vakar vykusiame susitikime įmonės „Klaipėdos vanduo“ atstovai žurnalistams atskleidė, su kokiais iššūkiais šiemet teko susidurti ir kokie pokyčiai laukia kitąmet. ...
-
Vietoj namų šurmulio – linksmybės restorane10
Klaipėdoje keičiasi švenčių tradicijos – vis daugiau žmonių Kūčių vakarienės patiekalus užsisako iš mėgstamų kavinių, o Kalėdas ir Naujuosius mieliau švenčia restoranuose. Tuomet nereikia rūpintis svečių priėmimu,...
-
Šventinė nuotaika kasmet vis ryškesnė: klaipėdiečiai miestą puošia patys
Klaipėdiečiai nelaukia, kol kas nors kitas papuoš jų aplinką – šventinės puošmenos mieste atsiranda gyventojų ir čia veikiančių įmonių ir įstaigų pastangomis. Žmones vienijantis siekis, kad tamsiausias metų laikas mies...