Moksleivių tėvai pyksta, kad dėl mokytojų "malonės" tampa etatiniais knygynų lankytojais. Kai kurie nelinksmai juokauja, jog farmacininkai turi konkurentus – pratybų sąsiuvinių leidybą.
Įsuka paieškos
Maratonas po knygynus – taip tėvai įvardija pratybų paieškas, prasidėjus naujiems mokslo metams. Jas dabar esą leidžia ir rašo kas netingi.
Pradinių klasių mokytojai dažniausiai iš anksto surenka pinigus ir pratybų sąsiuvinius nuperka visiems vaikams iš karto.
O štai vyresniųjų klasių moksleivių tėvams patiems tenka įsitraukti į paieškas.
Rasti reikiamus pratybų sąsiuvinius būtų paprasčiau, jei jų sąrašą mokytojai pateiktų pirmosiomis rugsėjo dienomis.
Tačiau kokių priemonių reikia, kartais paaiškėja tik įpusėjus rugsėjui, kai knygynuose reikiamos pratybos būna išgraibstytos.
Yra, bet ne tų, kurių reikia
"Prasideda kasdienis lakstymas ir paieškos. Dažniausiai yra visokiausių pratybų, bet tik ne tokių, kurių reikia. Iš knygynų darbuotojų išgirsti magiškąjį "turėtų atvežti", bet kada tas stebuklas įvyks – niekas negali pasakyti. Ir eini į knygynus, kaip į darbą", – skundėsi tėvai.
Paieškas apsunkina ir tai, jog kai kurie mokytojai reikalauja įsigyti pratybų sąsiuvinius, kurių leidimas nutrauktas prieš kelerius metus.
Knygynų darbuotojos, paklaustos, kada jų galima tikėtis, tik gūžčioja pečiais. Jos esą nežino, ar spaustuvės nežinomu pavadinimu jų turi, ar planuoja pakartoti leidimą.
Tėvus į neviltį varo ir kai kurie mokytojai, vaikui už pratybų neatsinešimą įrašantys neigiamą vertinimą.
Daro "biznį"
Uostamiesčio knygynų darbuotojai "Klaipėdą" tikino kiekvieną rugsėjį sulaukiantys tėvų skundų, kad neranda reikiamų pratybų.
Šiemet su šiais sunkumais ypač susiduria ieškantys užsienio kalbų pratybų.
"Baltų lankų" knygynų darbuotojos patvirtino, kad situacija išties sudėtinga. Vienam dalykui yra didelis pratybų sąsiuvinių pasirinkimas.
Kuo senesnis tiražas, tuo sunkiau jų rasti, o leidyklos nesuinteresuotos kartoti leidimo.
Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus Ugdymo kokybės ir kaitos poskyrio vedėja Virginija Kazakauskienė pratybų įvairovę įvardijo kaip tam tikrą biznį. Vedėja jį palygino su vaistais.
Būtent dėl šios priežasties mokyklų metodinių tarybų, vienijančių įvairių dalykų mokytojus, atstovams akcentuojama, kad būtina atsakingai pasirinkti, kokių pratybų reikalauti iš tėvų.
Pratybų sąsiuvinius parenka mokytojas. Galbūt kai kuriuose pateiktos užduotys pasirodo kūrybingesnės ar kompetentingesnės, spėjo vedėja.
"O gal mokytojas tiesiog įpratęs dirbti su šiomis pratybomis? Bet pedagogai patys turėtų išsiaiškinti, ar įmanoma jų gauti, o ne vaikyti tėvus po knygynus", – tvirtino V.Kazakauskienė.
Gali sugalvoti ir patys
Vedėjos manymu, kai kurias pratybų užduotis mokytojai gali sugalvoti ir patys.
Išspręsti pratybų sąsiuvinių stygiaus problemą galėtų ir jų kopijavimas.
Tačiau ji kritiškai atsiliepė apie mokytojus, rašančius neigiamus įvertinimus už priemonių neturėjimą – vertinti galima tik mokinio darbo kokybę.
V.Kazakauskienė pastebi, kad ypač didelė pratybų ir dėstymo metodikų įvairovė yra užsienio kalbų mokytojams.
Švietimo skyriaus atstovė tėvams apie pratybų sąsiuvinių stygių siūlė pakalbėti su mokyklų atstovais.
Šią problemą ji taip pat pažadėjo aptarti mokyklų atstovų pasitarime jau šį mėnesį.
Pasiūlą didina mokytojai
Manoma, kad užduočių sąsiuvinių leidybą skatina ir mokytojai, siekiantys aukštesnės profesinės kvalifikacijos. Kuo ji aukštesnė, tuo didesnį užmokestį jis gauna.
Metodininko ar eksperto kvalifikaciją besiginantis mokytojas už parengtus ir išleistus užduočių leidinius gauna atitinkamus įvertinimus.
Kai kurios mokyklos anksčiau yra nuogąstavusios, kad aukštas profesines kvalifikacijas turinčių mokytojų skaičius sparčiai daugėja.
Kainą kelia honorarai
"Vagos" leidyklos vyriausioji redaktorė Agnė Puzauskaitė spėjo, kad vadovėlių ir pratybų leidyba užsiimančios leidyklos sudaro monopolį su Švietimo ir mokslo ministerija, nurodančia, kuriuos leidinius pirkti.
Priešingu atveju, kaip esą susiorientuoti toje gausybėje mokykloms skirtų leidinių.
Paklausta dėl didelių pratybų sąsiuvinių kainų, A.Puzauskaitė svarstė, kad didžiąją jų savikainos dalį sudaro autorių honorarai.
Dažniausiai mokykloms skirtas mokymo priemones rengia savo srities profesionalai, neretai ir keli. Tad dėl autorių skaičiaus pakyla ir leidinio kaina.
"Pratybų būna dideli tiražai, tad spausdinimo savikaina sumažėja. Jų pardavimai – garantuoti, nes orientuoti į tam tikrą kontingentą", – pastebi leidyklos vadovė.
Naujausi komentarai