- Asta Aleksėjūnaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Moderniame name butus įsigijusių klaipėdiečių gyvenimas dėl vidaus tvarkos taisyklių – lyg sovietmečiu. Už atsisakymą dalyvauti talkose – piniginės baudos, į namus privaloma sugrįžti iki 22 valandos, o gyventojų butus bet kuriuo metu turi teisę tikrinti svetimi žmonės – įgaliotiniai, save apdovanoję kontrolierių galiomis. Visa tai numatyta taisyklėse, adresuotose gyventojams.
Moderniame name butus įsigijusių klaipėdiečių gyvenimas dėl vidaus tvarkos taisyklių – lyg sovietmečiu. Už atsisakymą dalyvauti talkose – piniginės baudos, į namus privaloma sugrįžti iki 22 valandos, o gyventojų butus bet kuriuo metu turi teisę tikrinti svetimi žmonės – įgaliotiniai, save apdovanoję kontrolierių galiomis. Visa tai numatyta taisyklėse, adresuotose gyventojams.
Talkos – lyg Lenino laikais
Puritoniškomis taisyklėmis šiame name grasinama nebe pirmą kartą, tačiau šįsyk gyventojų kantrybė trūko išvydus, kokia drausminė atsakomybė jiems gali būti taikoma, jei nepaisys primetamos tvarkos.
Paaiškėjo, kad gyventojams gresia drausminė nuobauda – įspėjimas, pakartotinis įspėjimas ir net papildomi darbadieniai. O po viso to teks krapštyti eurus baudoms.
"Kas čia per lažas, kurį privalu atidirbti? Lyg sovietmečiu, įvedami lenininiai šeštadieniai", – redakcijai piktinosi apie naujoves savo name pranešęs klaipėdietis.
Metodai primena terorą?
Už ką gi gresia tokios sankcijos?
"Paskelbtas visas sąrašas taisyklių. Jose nurodyta, kad be reikalo negalima išvažiuoti iš automobilių stovėjimo aikštelės nuo 22 iki 6 valandos. Spėju, kad taisykles kūrė bendriją norintys įkurti žmonės. Nenoriu aš tokios bendrijos, jei ji man reguliuos, ką aš turiu daryti", – piktinosi šio namo gyventoja Jelena.
Moteris tikino, kad pokyčių iniciatoriai elgiasi labai įkyriai.
"Vaikšto po butus, kone reikalauja parašų. Man toks elgesys nepatinka. Lenda į butą, ir viskas. Aš neįleidau šių žmonių. Išgirdau, kad kažkas įkyriai skambina prie durų. Jei žmogus jų neatveria, jis nenori nieko svetimo įsileisti. Tačiau lyg teroro metodais žūtbūt vis tiek veržiamasi į vidų. Pamačiau, kas stovi už durų, ir atpažinau šiuos vyriškius, kurie renka parašus", – nemalonų nutikimą pasakojo gyventoja.
Liftu – ne daugiau nei 7 kg
Kitas namo gyventojas Algirdas stebėjosi, kad vidaus tvarkos taisyklės draudžia ne tik laikyti dviračius korpusų aikštelėse, bet ir juos gabenti liftu.
"Net vaikų vežimėlio liftu negalima vežti. Nurodyta, kad negali būti viršijamas 7 kg svoris. Negalima liftu vežti baldų ar buitinės technikos, didelio svorio ar gabaritų daiktų. Kaip tuomet žmonėms parsigabenti tokius daiktus? Man tokios taisyklės nepriimtinos ir nesuprantamos", – kalbėjo gyventojas.
O štai šunų augintojai turėtų jaustis didžiausiu blogiu šiame name. Nurodoma, kad šunų apskritai negalima vežti liftu.
"Gal juos sraigtasparniu parsigabenti?" – juokavo Algirdas.
Nurodoma, kad taisyklės galioja ne tik namo viduje, bet ir išorės erdvėje. Namo vidiniame kieme draudžiama naudotis motorinėmis transporto priemonėmis, dviračiais, o nuo 18 val., perspėjama, kad nebūtų triukšmaujama.
Draudžiama vesti ir vedžioti šunis, net vaikams draudžiama žaisti be tėvų priežiūros.
Tikrins, kas gyvena
Gyventojus pribloškė ir faktas, kad namo įgaliotiniais išrinkti asmenys turi teisę bet kada pareikalauti įsileisti į privačius butus patikrinimui.
"Kažkokie asmenys turi teisę ateiti į mano namus ir tikrinti, kiek asmenų gyvena mano bute? Absurdas, tai primena sovietmečio laikų bendrabučių tvarką. Tačiau net anuomet ji buvo švelnesnė. Koks kieno reikalas, kas pas mane gyvena?" – piktinosi šio namo gyventoja Gražina.
Ji stebėjosi, kad organizuojant pobūvį savo bute nuo šiol leidimo teks kreiptis į įgaliotinį.
"O jei jis nenorės duoti sutikimo? Dar, pasirodo, turiu surinkti laiptinės aikštelės kaimynų raštiškus sutikimus, kad mano namuose vyktų gimtadienio šventė. Nesuprantu aš tokios tvarkos", – tikino moteris.
Klaipėdietė retoriškai klausė, kas nutiks, jei svetimi žmonės jai draus į namus pasikviesti tris drauges puodelio arbatos?
"Jeigu mes garsiai kalbėsime, tai jau bus triukšmas? Mane kažkas galės bausti už tai?" – galvą kraipė nustebusi gyventoja.
Nuobauda – 152 eurai
Šio namo gyventojams taisyklėse net atsirado prievolė rūšiuoti atliekas. Viename punktų nurodoma, kad draudžiama į konteinerius mesti nerūšiuotas šiukšles.
"Prie mūsų namo karaliauja "elitiniai" benamiai. Konteinerių rausimas prasideda dar ankstyvą rytą. Ką čia išrūšiuosi, kad čia pat viskas išdraskoma? Kitą kartą net baisu praeiti, nes čia būriuojasi visa kompanija", – pasakojo klaipėdietė.
Moteris nustėro ir dėl gresiančių sankcijų už vidaus taisyklių nesilaikymą.
"Jie, pasirodo, gali skirti darbadienius. Kaip nuobaudą. Aš pati organizuodavau talkas, kas norėdavo, tas dalyvaudavo. Tačiau niekas nevertė dirbti ir jokių darbadienių nebuvo. Nebuvo ir piniginių nuobaudų už nedalyvavimą talkoje", – stebėjosi Gražina.
Vidaus tvarkos taisyklėse parašyta, kad drausminės nuobaudos nepaisymas užtraukia materialinę atsakomybę – baudą, kuri negali viršyti 4 bazinių socialinių išmokų dydžio.
Nepaklusniems gyventojams už taisyklių nesilaikymą gali tekti pakloti net 152 eurus.
Kas suteikė įgaliojimus?
Birutės gatvės namo gyventoja Gražina, susipažinusi su šiomis taisyklėmis, atkreipė dėmesį, kad tvarką name ruošiasi palaikyti bendrijos įgaliotiniai, turintys itin plačias teises. Tačiau jų namo gyventojai jokiame susirinkime, gyventojos teigimu, nerinko.
"Vaikščiota buvo dėl parašų. Bet gyventojų visuotinio susirinkimo nebuvo. Kas tiems asmenims tokius įgaliojimus suteikė? Manyčiau, jie veikia neteisėtai, nes jie nebuvo patvirtinti", – pastebėjo moteris.
Gyventoja prisipažino, kad pažįsta savo korpuso įgaliotinį, kreipiasi į jį dėl ūkinių reikalų.
"Tačiau naudos iš to nėra. Pavyzdžiui, ne kartą kreipiausi dėl automobilių stovėjimo aikštelės atitvaro. Mes jį pakeldavome specialiu pulteliu. Vos tik sutvarkydavo gedimus, po kurio laiko paaiškėdavo, kad jis nebeveikia. Aiškinama, kad reikia naujo pulto, nes senasis nebetinka. Po to įrengė elektroninių kortelių sistemą. Juk visa tai kainuoja", – kalbėjo moteris.
Gražina pastebėjo, kad jos name iki šiol nėra telefonspynės, nors kitose laiptinėse jos įrengtos.
"Niekaip nepavyksta pasiekti, kad užraktas būtų sumontuotas. Vieninteliame mūsų name, norint patekti į butą, reikia eiti per vidinį kiemelį ir keltis į butą avariniu įėjimu. Iš Lelijų gatvės į namą negalime patekti. O už telefonspynių gedimus kituose korpusuose turi mokėti visi gyventojai. Kodėl šie įgaliotiniai štai tokių dalykų nesprendžia?" – rėžė gyventoja.
Įtraukė ir rusakalbius
Nusistebėjimas kilo ir todėl, kad taisyklės paskelbtos dviem kalbomis – lietuvių ir rusų.
"Na, taip, mūsų name gyvena daug rusakalbių. Matyt, norima suburti ir juos ir pajungti bendrijos kūrimui. Tai tik parodo, kad yra grupė žmonių, kurie suinteresuoti savo susikurta tvarka. Tačiau ji man nepatinka ir aš neketinu svetimiems atidarinėti durų, atidarysiu tiems, kam norėsiu. Iškviesiu policiją, jei kas svetimas veršis į mano privačią nuosavybę", – perspėjo šio namo gyventoja.
Paaiškėjo, kad namo atstovai, save vadinantys įgaliotiniais, dėl bendrijos kūrimo kreipėsi net į Klaipėdos savivaldybės tarybos narį Viačeslavą Titovą.
"Kokia ten problema, tiksliai nežinau, tačiau gavau įgaliotinio Oleksandro Kursko laišką, kur prašoma padėti įkurti bendriją, nes gyventojai pripažįsta gal ir nelabai suprantantys įstatymus. Aš parašiau, kad ateitų, padėsime", – neslėpė V.Titovas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Baltijos jūros dugne aptiktas nuskendęs laivas
Tarptautinei žaliosios energetikos bendrovei „Ignitis renewables“ vykdant tyrimus planuojamo vėjo elektrinių parko teritorijoje Baltijos jūroje, aptiktas nuskendęs laivas. ...
-
Klaipėdos kultūros ir meno projektams finansuoti – 1,2 mln. eurų
Klaipėdos kultūros ir meno projektams finansuoti ateinančiais metais suplanuota skirti daugiau nei 1,2 mln. eurų, pranešė miesto savivaldybė. ...
-
Pažeidimams kartojantis, augintinių veisėjai – griežčiausia sankcija3
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) dėl pakartotinių pažeidimų sustabdė augintinių veisėjos vykdomą veiklą Šilutės rajone. ...
-
Atgimimo aikštėje ekstremali padėtis dar neatšaukta1
Po to, kai Atgimimo aikštėje žvalgybą atliko Lietuvos kariuomenės Sprogmenų neutralizavimo kuopos išminuotojai, laukiama išvadų apie jau atliktus darbus ir galimybę toliau žvalgyti statybų aikštele virtusį plotą. ...
-
„Tavo idėja“: balsuoti liko vos penkios dienos!
Liko vos penkios dienos atiduoti savo balsus už šauniausias Klaipėdos rajono gyventojų idėjas. Galite atiduoti net tris balsus bet kurioje kategorijoje už bet kuriuos projektus. ...
-
Kalėdoms besiruošianti Šilutė įrengs ledo čiuožyklą1
Gražiausioms metų šventėms, kaip ir kiti miestai, besiruošianti Šilutė šiemet gyventojus nustebins ne tik ne tik kalėdinėmis puošmenomis. Šilutės Hugo Šojaus dvare intensyviai vyksta darbai. Čia įrengin...
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre1
Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad kokybiškas ankstyvasis ugdymas yra itin svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikų raidai ir jų ateities sėkmei. Šis ugdymas yra tvirtas pamatas, ant kurio formuojasi vaikų intelektinis, emocinis ir socialinis...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...