Bučos meras Fedorukas: tai, kas vyksta Palangoje, labai primena Rusijos spectarnybų veiklą Ukrainoje Pereiti į pagrindinį turinį

Bučos meras Fedorukas: tai, kas vyksta Palangoje, labai primena Rusijos spectarnybų veiklą Ukrainoje

2025-02-14 07:00

„Stebėdamas Palangos socialinių tinklų puslapius ir kitus informacijos šaltinius, matau tuos pačius grėsmingus požymius, su kuriais susidūrėme ir vis dar susiduriame kaip Rusijos specialiųjų tarnybų informacinės ir psichologinės operacijos taikiniai“, – teigia Ukrainos miesto Bučos, pasaulyje plačiai nuskambėjusio dėl čia įvykusios didžiulės tragedijos, meras Anatolijus Fedorukas. Greta Kyjivo esančioje Bučoje Rusijos agresijos prieš Ukrainą pirmosiomis dienomis buvo įvykdytas masinės civilių žmonių žudynės.

Buča yra Palangos miesto partneris, ir būtent Palanga jau pirmosiomis karo dienomis viena iš pirmųjų suskubo organizuoti šiam nusiaubtam Ukrainos miestui humanitarinę pagalbą, kurią rinko ir prie kurios prisidėjo kone kiekvienas Lietuvos kurorto gyventojas ir kurią, nepaisant karo sunkumų ir pavojų, pavyko pristatyti iškart po to, kai Buča buvo išlaisvinta. Net tuomet, kai Buča buvo okupuota, Palangos savivaldybės vadovai, kiek tai buvo įmanoma, nuolat palaikė ryšius su miesto partnerio kolegomis.

„Negaliu to nepastebėti ir neatkreipti į tai dėmesio“, – reaguodamas į pastarųjų dienų destruktyvias informacines atakas Palangoje, teigė meras A. Fedorukas, savo nuogąstavimus išdėstęs laiške Palangos savivaldybei ir kurorto gyventojams. Taip Bučos vadovas sureagavo į vienos iš Lietuvoje partijos, dabar intensyviai steigiančios savo skyrius vietose, tarp jų ir Palangoje, bandymus sukiršinti ir suskaldyti vietos bendruomenes, abejoti vietos valdžios sprendimais, skubiai pasėti nepasitikėjimą jomis bei kurti neigiamą viešąjį foną.

Grėsmės Palangai ir Lietuvos bendruomenei

Vertindamas situaciją Palangoje, Bučos vadovas mato akivaizdžias paraleles su tuo, koks informacinis karas buvo vykdomas ir tebevyksta Ukrainoje, bei atkreipia dėmesį, jog tokie sąmoningai destruktyvūs veiksmai destabilizuoja ne tik kažkurios vienos savivaldybės, bet ir visos šalies pamatus.

„Stebėdamas Palangos socialinių tinklų puslapius ir kitus informacijos šaltinius, matau tuos pačius grėsmingus požymius, su kuriais susidūrėme ir vis dar susiduriame kaip Rusijos specialiųjų tarnybų informacinės ir psichologinės operacijos taikiniai.

Iš savo patirties žinome, kad destruktyvios jėgos dažnai naudojasi vietos problemomis, tokiomis kaip infrastruktūros, socialiniai ar švietimo klausimai, siekdamos kelti įtampą bendruomenėse ir skaldyti visuomenę. Tai gali reikštis per manipuliacijas žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ar net skatinant viešą nepasitenkinimą.

Esame jau patyrę tokius metodus, kai tam tikros grupės, prisidengusios viešojo intereso gynimu, iš tikrųjų vykdė išorės jėgų suplanuotus scenarijus, kurių tikslas – kurti įtampą ir susiskaldymą visuomenėje. Tai gali atrodyti kaip „teisių gynimas“, tačiau galutinis tikslas – sugriauti bendruomenių, o galiausiai ir visos šalies vienybę.

Dabartiniai įvykiai Palangoje bei diskusijos socialiniuose tinkluose apie, atrodytų, kasdienius klausimus, tokius kaip sporto infrastruktūra ar vaikų švietimas, labai primena mums pažįstamus metodus, kuriais siekiama destabilizuoti situaciją.

Dabartiniai įvykiai Palangoje bei diskusijos socialiniuose tinkluose apie, atrodytų, kasdienius klausimus, tokius kaip sporto infrastruktūra ar vaikų švietimas, labai primena mums pažįstamus metodus, kuriais siekiama destabilizuoti situaciją. Negaliu to nepastebėti ir neatkreipti į tai dėmesio“, – savo laiške dėstė Bučos vadovas A. Fedorukas.

Informacinis karas ir visuomenės skaldymas

„Viskas, kas nutiko mūsų mieste ir daugelyje kitų Ukrainos miestų, buvo ilgalaikio destruktyvaus išorinių priešiškų jėgų poveikio mūsų humanitarinei ir informacinei erdvei rezultatas. Priešiška propagandos mašina sistemingai veikė siekdama suskaldyti Ukrainos visuomenę.

Rusijos specialiosios tarnybos jau seniai išmoko naudoti šiuolaikes komunikacijos platformas, žiniasklaidą ir socialinius tinklus kaip ginklą: skleisti melagingą informaciją, diskredituoti valstybės bei vietos valdžią, sėti nepasitikėjimą ir paniką tarp gyventojų. Tai tiesiogiai griauna nacionalinį saugumą tų šalių, kurias Rusija laiko savo imperinės įtakos zona.

Naudodamos netikras paskyras ir išnaudodamos piliečių informacinį neišprusimą, Rusijos specialiosios tarnybos per savo įtakos agentus aktyviai manipuliuoja visuomenės nuomone, skleidžia melagingus naratyvus, įskaitant „rusiškojo pasaulio“ ideologiją“, – atkreipė dėmesį Bučos meras.

A.Fedorukas ypač akcentuoja, kad šiuolaikių demokratinių visuomenių priešas puikiai išmano demokratinių valstybių silpnybes ir kovoja prieš demokratiją jos pačios metodais, kurdamas laisvos išraiškos bei nuomonių įvairovės iliuziją.

Svarbu išlaikyti kritinį mąstymą ir nepasiduoti emocijoms

Bučos vadovo manymu, vienintelis būdas pasipriešinti informacinėms manipuliacijoms – išlaikyti kritinį mąstymą, analizuoti informaciją, visada tikrinti jos tikslumą, nepasiduoti emocijoms ir neleisti išorės jėgoms skaldyti bendruomenes.

„Palanga yra vienybės ir bendruomeniškumo pavyzdys. Būtent šis susitelkimas padėjo miestui pasiekti reikšmingą sėkmę. Išlaikyti šią vienybę – svarbus žingsnis siekiant tolesnės pažangos ir atsparumo išoriniams iššūkiams“, – teigiama A. Fedoruko laiške Palangos savivaldybei ir kurorto gyventojams.

Daugiau naujienų