Bombos muziejuje: nauja ekspozicija nepaliks abejingų Pereiti į pagrindinį turinį

Bombos muziejuje: nauja ekspozicija nepaliks abejingų

2018-01-11 15:16

Jau kitą savaitę Pilies muziejuje lankytojams duris atvers metus ruošta moderni ekspozicija „Muziejus 39/45“, skirta vienam skaudžiausių Antrojo pasaulinio karo istorijos etapų Klaipėdoje. Šiuo metu baigiami paskutiniai ekspozicijos pasirengimo darbai. Muziejininkai viliasi, kad jų pastangos nenuėjo veltui.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys teigė, kad ekspozicijos pavadinimas „Muziejus 39/45“ tapo savotišku prekės ženklu. Ekspozicija įrengta Piliavietėje, buvusiame Antrojo pasaulinio karo nacių amunicijos sandėlyje.

„Ekspozicijoje atskleidžiami du Klaipėdos lūžiai – tai 1939 m. kovas, kai buvo pasirašytas J.Ribbentropo ir J.Urbšio raštas dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Vokietijos, mūšiai dėl Klaipėdos – 1944 m. spalį ir 1945 m. sausį bei pereiname į 1946-uosius, kai miestas dar kartą keičia savo veidą ir prasideda sovietmečio vystymosi kelias“, – pasakojo J.Genys.

Paskutiniąją ekspozicijos salę muziejininkai pavadino Atminties sale, kurioje atskleidžiama, kokia vis dėlto tragedija žmonėms tapo Antrasis pasaulinis karas.

„Šioje salėje daug subtilių eksponatų, pavyzdžiui, vienos Klaipėdos krašto tremtinės lėlė. Moteris tada dar maža pateko į Sibirą, kartu vežėsi lėlę ir ją po visų kančių sugebėjo išsaugoti ir parsivežti į tėvynę. Yra paskutinio tarpukario Lietuvos užsienio reikalų ministro bokalas, tai yra to žmogaus, kuris pasirašė Klaipėdos kapituliacijos aktą 1939 m. kovo 22-ąją. Per tokius išlikusius daiktus atskleidžiame žmonių lemties siaubą, kurį jiems teko išgyventi“, – teigė J.Genys.

Muziejus bus itin modernus, ekspozicijų salėje yra įrengta 13 interaktyvių taškų, pradedant kompiuteriniais terminalais, projekcijomis, kuriose bus vaizdžiai matomos Europos dalybos ir baigiant Antrojo pasaulinio karo pabaiga.

„Yra labai įdomus 3D miesto bombardavimo maketas, kuriame atsispindi įvykiai nuo 1944 m. spalio iki 1945 m. sausio pabaigos. Vizualiai tai bus galima matyti projekcijose. Virš maketų skraidys lėktuvai bombarduos, sproginės kvartalai“, – atskleidė muziejaus vadovas.

Muziejininkai į ekspoziciją sudėjo ne tik A.Hitlerio vizito Klaipėdoje fotografijas ir dokumentus, bet ir sovietų kino operatorių, kurie lydėjo 16-ąją diviziją į tuometį Memelį, filmuotą medžiagą.

„Klaipėdos kapituliacijos akto originalo muziejuje neturime, nes jis yra Vokietijos archyve, bet terminale yra šio dokumento kopija. Sekdamas profesoriaus Liudo Mažylio patirtimi, kreipiausi į Vokietijos užsienio reikalų archyvą ir užklausiau, ar jie turi tą dokumentą ir man labai greitai atsiuntė jo kopiją. Lietuvoje to dokumento ir nėra, tik rusiškas šio akto vertimas, istorikai mano, kad jis veikiausiai yra Maskvoje“, – teigė J.Genys.

Metus kurtas nauja ekspozicija Pilies muziejuje lankytojams bus atverta sausio 18-ąją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų