Gyvenimo ratu prie marių
Šimtmečiais Kuršių marių pakrantėje gyvenimo ratas riedėjo žvejų kaimelių, žvejų šeimų likimais. Žvejyba buvo jų gyvenimo prasmė ir pagrindas, sunkus, dažnai nuviliantis kasdienis triūsas ir retos, kaip saulės blyksnis pro debesis šventės. Tai buvo ypatingas, su įnoringomis mariomis ir jūra susijęs gyvenimo būdas, su savomis tradicijomis, tikėjimais ir prietarais, keistokais papročiais, net ypatingu maistu šioje, anot keliautojų, Dievo pamirštoje Kuršmarių pakrantėje. Deja, bet Antrojo pasaulinio karo audra ir modernaus gyvenimo vėjai iššlavė šį ypatingą, amžiais klostytą pasaulį. Tačiau kol tyvuliuoja marios ir yra jose žuvų – tol bus jų pakrantėse žvejų.
Kinta gyvenimo būdas, kuriamos naujos tradicijos, prisimenamos senosios, žvejai jau ir žvejoja kitaip, kitokias dainas dainuoja, kitaip, gerokai linksmiau ir plačiau švenčia. Gimsta ir skleidžiasi naujasis Kuršių marių pakrančių pasaulis, pakrantės puriena skleidžiasi bangų pakraštyje Neringa, Rusnė, Kintai ar Dreverna, tarsi senųjų kurėnų įgulos, žiūrėdamos viltingai į dangų, vėją, debesis ir visada viltingai į marias maitintojas, o kartais ir baudėjas…
Neseni istoriniai šaltiniai byloja, kad Pamario žvejų šventė gimė 1958 m. vykstant antrajam žvejų kolūkių festivaliui. Dažniausiai ši viena iš seniausių Lietuvoje marinistinių švenčių vyko ir tradiciškai vyksta Juodkrantėje, kuri tvirtai, lyg laivo burę laiko jos vėliavą. Kito šventimo būdai, nes kito ir pats gyvenimas Juodkrantės krantinėje. Ten esantis akmens skulptūrų parkas „Žemė ir vanduo“ tarsi įprasmina dviejų pasaulių susidūrimą, kuriame tarpsta, vystosi, jungiasi senos ir naujos tradicijos, koreguojamos laikmečio iššūkių.
Visi čia ras, ką veikti
Šiemet liepos 9-ąją vėl šurmuliuos Juodkrantės krantinėje Pamario žvejo šventė. Ras joje ką veikti ir garbūs senoliai, puikiai praleis laiką šeimos ir giminės, gviešis įspūdžių poilsiautojai ir turistai. Ir, svarbiausia, visi pagerbs ir padėkos priekrantės žvejams ir jų šeimoms, tik jų dėka pamaryje gyvuoja ir žvejyba, ir žvejo šventė.
Sulauks Juodkrantė ir kultūrinio desanto iš kito kranto. Stiprindama svečiavimosi tradiciją, ji nori kasmet pristatyti tradicinį ir naująjį Kuršmarių gyvenviečių pasaulį, kuris be žvejo tinklo neįsivaizduojamas ir kurį kasmet, tikimasi, skleis vis kita gyvenvietė. Šiais metais tradiciją pradės garbingieji svečiai iš Rusnės salos.
Visų aktyvių žmonių, nesvarbu kokio amžiaus, šventėje lauks mugė, koncertai, pasirodymai, parodos, pranešimai, varžytuvės, lazerių šou ir fejerverkas. Visas atrakcijas gaubs žvejiškų darbų, pramogų ir pakvailiojimų aura. Sunku pajusti žvejo šventės atmosferą vien stebint kitus, todėl rengėjai kviečia burtis jaunus ir pagyvenusius, draugus ir šiaip susitikusius į komandas, varžytis ar bent palaikyti šauniausius ir neramiausius šventės dalyvius.
Pažadins patį Bangpūtį
Tegu pailsi žvejai savo šventėje, tegu su šypsena palinksi galvomis, prisiminę savąją jaunystę, žvelgdami į linksmą siautulį, kuris pažadins, tikimasi, net patį Bangpūtį, nes kokia gi šventė be šios neprognozuojamos ir įnoringos dievybės...
Juodkrantiškiai kviečia visus kurti šventę kartu, įkvėpti svaigaus rūkytų ir keptų žuvų kvapo, atsigaivinti žuvienės skonių puokšte, apsikabinti su nendrynais, vandeniu ir dangumi, pasigėrėti Kuršmarių toliais ir varžytis, pažinti, klausytis, siausti, galiausiai nepamiršti padėkoti pamario žvejams, dovanojusiems šią šventę. „Įspūdžių bus – nors kurėnu plukdyk! Gomuriui, akims, ausims ir dvasiai, – žadėjo organizatoriai. – Bus ir istorinės paskaitos, varžytuvės galvoms ir kojoms, net senuosius automobilius į žvejų prieplaukas išleidome. O jau prizai, prizai!.. Kai kurie gal net į automobilį netilps, gal net valčiai labiau pritiks...Bus ir ko paragauti, ir kur save išbandyti, savo šaunumą parodyti, kitų spėka pasidžiaugti. Prizus pasiims šauniausi, o laimės – kiekvienas.“
PROGRAMA
Liepos 8 d.
Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro parodų salėje (L.Rėzos g. 8)
18 val. – Eugenijaus Striogos fotografijų parodos „Žvejų krantas“ atidarymas.
19 val. – doc. dr. Nijolės Strakauskaitės paskaita „Žvejų gyvenimo kasdienybė ir pokyčiai XIX–XX a. sandūroje“ .
Liepos 9 d.
Kuršių marių krantinėje Juodkrantėje, šalia Raganų kalno
10–24 val. – tautodailininkų, amatininkų ir kulinarinio paveldo mugė, paroda „Neringos žvejų istorijos“.
10–22 val. – „Vaikų sala“; jūrinių tatuiruočių piešimas ant kūno.
11.30–12.30 val. – senovinių automobilių paroda.
14 val. – „Žvejo kiemas“: vėtrungių gaminimas, nėginių bučiukų pynimas, tinklų mezgimas, žvejo fotostudija, rungtys visiems dėl didžiojo Bangpūčio prizo.
17 val. – Pamario krašto kulinarinio paveldo pristatymas; skaniausios žuvienės virimo varžytuvės.
19 val. – Bangpūčio sutikimas.
19.30 val. – žvejų apdovanojimai.
20 val. – Bangpūčio dovanos rungčių nugalėtojams.
20.30 val. – šventinis baigiamasis koncertas „Kai ilsisi tinklai“: dalyvaus grupės „Sirupas“, „4 Roses“, „Hiperbolė Tribute Band“.
23.45 val. – lazerių ir pirotechnikos šou.
Liepos 10 d.
Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje (L.Rėzos g. 56)
13 val. – šv. Mišios už žvejus ir jų šeimas.
Naujausi komentarai